«Епоха Відродження» у луцькому «Динамо»

Старий спорткомпекс отримав свіжу кров. Фото тут і далі: Світлана Солт.
Розповідаємо про нове життя спортивного клубу.
Спортивний комплекс «Динамо», що перед мостом на Гнідаву (колишнє село, а нині район Луцька), має давню історію. Його звели ще у вісімдесятих минулого століття, і він досі успішно функціонує, надаючи можливості для розвитку сотням волинських спортсменів.
Останні роки стали свіжим подихом для старенької фізкультурної споруди: її суттєво реставрували, перетворивши на одну з основних тренувальних баз з різних видів боротьби та єдиноборств в Україні. Також тут для представників силових структур є низка секцій, відбуваються змагання та різноманітні заходи.
Читайте про переродження луцького «Динамо» та дисципліни, які діють на його базі сьогодні.
Вісім мільйонів на покращення, але жодної копійки з бюджету
Будучи студентом-заочником на «фізкультурному» факультеті, я десятки разів проходив повз стареньку синагогу і навіть не здогадувався, що там розгортається цілий спортивний світ. Пізніше дізнаюся, що там готують професійних велосипедистів, і в підсумку цими знаннями про «Динамо» мій мозок обмежиться на багато років.
Так, згодом будуть суспільно-політичні скандали навколо цієї будівлі. Ймовірно, я навіть писав якісь новини про невдоволення єврейської громади та їхній конфлікт із Сергієм Григоренком (колишній секретар Луцькради та ексзаступник міського голови, — mm).
Старе приміщення синагоги (ліворуч) та відремонтований комплекс «Динамо».
Але щирої цікавості до «Динамо» у мене не було до 2021 року: саме тоді ініціативна група на чолі з тренером Волинського регіонального Клубу бойових мистецтв «Прайд» Олександром Кулаковим взялася за відновлення об’єкта, який почав відверто руйнуватися.
До слова, будівлі спортивного комплексу та синагоги розділені між собою, мають різне функціональне призначення та перебувають у різній власності. Тож ремонт тривав лише в межах приміщення, яке належить ФСТ «Динамо» України.
Замінювати потрібно було фактично все: систему опалення та витяжної вентиляції, каналізації і електромережі. Довелося встановити нові вікна та відремонтувати адміністративні приміщення, роздягальні, душові, санвузли, паспортизувати і упорядкувати укриття.
«Окрім цього, проведено благоустрій території, викладено бруківку та створено систему водовідведення, оскільки через неправильні стоки води руйнувалися приміщення і спортивного комплексу, і синагоги», — зазначає тепер вже перший заступник голови Волинської обласної організації ФСТ «Динамо» України Олександр Кулаков.
Так вийшло, що з Олександром ми зустрілися в обідню пору. В цей час «серце» спортивного комплексу практично відпочивало перед «напливом» вечірніх груп. Серед великої зали боротьби, трішки осторонь від масштабного татамі, працювало всього двоє людей: тренер Андрій Протасюк почергово зі своїм підопічним виконували жим лежачи зі штангою. Кілька хвилин спостерігаємо та продовжуємо спілкуватися.

Андрій Протасюк поруч із вихованцем.
Кулаков розповідає, що сьогодні «Динамо» претендує стати базою олімпійської підготовки. Для цього готують відповідні документи, але вже зараз там регулярно відбуваються навчально-тренувальні збори з дзюдо, боротьби вільної, грепплінгу та змішаних єдиноборств ММА. Такий статус дуже б допоміг утримувати та надалі розвивати будівлю.
Нині «Динамо» існує за кошти з оренди, власної діяльності (організації змагань і тренувальних «кемпів») та членських внесків. Керівник припускає, що луцький заклад може бути єдиним на всю країну, що функціонує без бюджетної підтримки.
Загалом на щомісячне забезпечення необхідно від 150 тисяч гривень, які йдуть на оплату комунальних послуг та роботи технічного персоналу, який обслуговує споруду. В цій сумі не враховано заробітні плати працівників регіонального товариства «Динамо», яке сьогодні функціонує завдяки частковій фінансовій підтримці обласного бюджету та за рахунок коштів, отриманих від ведення власної господарської діяльності.
Попри це, спортивне товариство продовжує покращувати свою матеріально-технічну базу: восени там здали в експлуатацію штучне мініфутбольне поле, яке має офіційні розміри — 40 на 20 метрів. Першочергово його безоплатно використовують для тренування місцевої команди з ампфутболу «Хрестоносці» та представників різних силових структур.

Поле для гри стає місцем для реалібілітації ветеранів.
Окрім цього планують набір у футбольну секцію. Нині триває підготовка, формування графіка занять. Коли все впорядкують — майданчик також здаватимуть погодинно в оренду.
Загалом на реконструкцію, яку завершили у 2023 році, витратили понад вісім мільйонів гривень. Разом із цим чимало робіт та матеріалів було виконано та надано на безоплатній основі.
Тобто — реальні вкладення були ще вищими. Значна частина коштів та допомоги надійшла від спортивних меценатів та місцевого бізнесу. Іншу частину було залучено у вигляді міжнародних грантів.
Школа боротьби, ММА-клуби, гімнастика та карате
Основне надбання сучасного «Динамо» — великий зал для різних видів боротьби та ММА. Відповідно, саме ці спортивні дисципліни і домінують на базі спортивного комплексу, але є й інші секції. Тренування щоденно стартують о 7 ранку.
У перші 90 хвилин у залі тривають персональні заняття з бойових видів спорту, а вже з 8:30 у секціях ММА, греплінгу та вільної боротьби приходять займатися діти, які навчаються у другу зміну в школі.
Поки я та Олександр розглядали стенди, на яких зображено процес реконструкції та важливі події для закладу, у приміщенні несподівано для мене з’явився Юрій Волинець — колишній головний спортивний чиновник Луцька, а сьогодні — заступник ДЮСШ з видів боротьби.
У Луцьку вона базується саме в комплексі «Динамо» і має секції із дзюдо, греплінгу та вільної боротьби. Усі заняття є безплатними, але щоб отримати право тренуватися, необхідно пройти відбір та здати контрольні нормативи.
Спершу визначають фізичні показники, а через якийсь час занять проводять повторний аналіз і дитину відправляють до відповідної групи: початкової, базової або спеціалізованої підготовки.
«Хотів би додати, що наша ДЮСШ представлена не лише в Луцьку. Ми працюємо у різних куточках Волині, а заняття там проводять фахівці позашкільних установ. Наприклад, у нас є секція вільної боротьби в Любешові та дзюдо і сумо у Ковелі, Ківерцях, Цумані, Шацьку, Павлівці, Підгайцях та в селі Лище», — зауважує Волинець.
Для запису у секції з боротьби в «Динамо» звертайтеся за номерами:
вільна боротьба, греплінг — Андрій Протасюк +38 099 521 43 67;
дзюдо (6-9 років) — Наталія Холод +38 050 679 81 01;
дзюдо (10-12 років) — Назар Зубчик +38 096 292 56 94;
дзюдо (13-15 років) — Олександр Сікорський +38 067 332 21 45.
Контакти ДЮСШ з видів боротьби: Юрій Волинець — +38 066 391 18 52.
У спортивному клубі «Прайд», який також займає вагоме місце у комплексі «Динамо», діє система добровільних членських внесків в рекомендованому обсязі 1000 гривень та благодійних пожертв на розвиток «Прайду». Тут приймають усіх дітей від 4 до 18 років.
Безплатні тренування передбачені для вимушених переселенців, дітей-сиріт, дітей загиблих військових та обдарованих дітей. Для малозабезпечених сімей надають пільги. Щоб їх отримати, треба підготувати відповідну заяву.
До слова, кошти, отримані від внесків, використовують винятково для статутної діяльності спортивного закладу: виїзди на змагання, купівля інвентарю, фінансову допомогу кращим вихованцям із незахищених верств населення, підтримку адміністративного та технічного персоналу.
Контакти клубу «Прайд»:
Андрій Протасюк — +38 099 521 43 67;
Олександр Кулаков — +38 066 417 79 77.
Схожа система і у бійцівського клубу «Воїн». Це школа єдиноборств, яка раніше базувалася в «Адреналін Сіті». Керує нею головний тренер збірної України з ММА Андрій Зінчук. У «Воїні» також передбачені безплатні тренування для дітей загиблих військових та деяких інших пільгових категорій. Разом із цим безоплатно тренуються і найкращі спортсмени клубу.
Контакти клубу «Воїн»:
Андрій Зінчук — +38 067 464 77 95.
Секції карате та гімнастики проводять свої заняття у спорткомплексі «Динамо» на правах оренди. Їхні тренування є платними, але як і всі інші — вони безплатно приймають до себе пільгові категорії дітей.
Карате: Олександр Крисько — +38 099 482 84 37.
Гімнастика: Сніжана Матвей — +38 066 060 49 66.
Окрім цього, свою тренувальну базу на території спорткомплексу мають представники велоспорту, які чимало років перебували саме під юрисдикцією «Динамо». Проте сьогодні він є частиною ДЮСШ-4. Разом із цим «Динамо» продовжує надавати велогонщикам не лише місця для тренувань, але й підтримку та допомогу спортсменам.

Олександр Кулаков.
«Ми залучили багато секцій та клубів у спортивний комплекс, оскільки планували наповнити групи та відкрити відділення з різних видів спорту на базі ДЮСШ „Динамо-Прайд“ — спортивної школи, яка є спільним проєктом „Прайду“ та волинського „Динамо“. Але через війну реалізацію цього задуму було відкладено», — зауважив Олександр Кулаков.
ФСТ «Динамо» — спортивний осередок для силовиків
З початку свого існування фізкультурно-спортивне товариство «Динамо» опікувалося силовими органами і було створене, щоб об’єднати різні спортивні формування правоохоронців та служб порятунку в одне ціле. Цю функцію «Динамо» виконує і через 100 років після свого заснування.
Станом на сьогодні під опікою волинського осередку «Динамо» — дев’ять колективів:
патрульна поліція;
ГУНП;
СБУ;
Національна гвардія;
прикордонники;
судова охорона;
поліція охорони;
держспецзв’язок;
ДСНС.
Також «Динамо» невдовзі планує прийняти десяту структуру, а саме — працівників Луцького слідчого ізолятора.
Тренування для службовців та їхніх дітей є повністю безплатними у секціях велоспорту, дзюдо та вільної боротьби. Також така можливість є у дітей загиблих військових. Окрім цього, всі названі структури мають безоплатний час для гри у футбол на новому штучному майданчику.
Луцьк — центр ММА
Олександр Кулаков прагне зробити «Динамо» базою олімпійської підготовки для видів боротьби. Разом із цим заклад вже є одним із провідних центрів змішаних єдиноборств в Україні, але отримання такого статусу дозволило б комплексу продовжити свій розвиток.
«Ми поступово стаємо центром ММА, який об’єднує не лише Волинь, а й інші регіони. Потрібно розуміти, що спортивне життя переміщується на захід України, ми хочемо в цьому процесі бути лідерами, щоб більше їздили до нас. Нам це добре, бо відправити дитину на змагання чи збори в інше місто — досить дорого.
А так все відбувається у нас, і волинські спортсмени ростуть. Також ми готові надавати умови для роботи тренерам, які були змушені покинути домівку, яка знаходиться поблизу фронту. Сьогодні катастрофічно не вистачає спеціалістів з вільної боротьби, тож будемо раді бачити таких фахівців у нас», — резюмує перший заступник голови Волинської обласної організації ФСТ «Динамо».
Наприкінці розмови Олександр показує нові роздягальні та укриття і запрошує оглянути веганське кафе «Рослинка», яке нещодавно запрацювало у приміщенні «Динамо». Всередині він англійською розмовляє з представницею Тайваню, яка завітала у гості, а я прошу у фотографині Світлани вийти зі мною надвір та зазнімкувати футбольне поле. Шаліючи від холоду, моя колега виконала своє завдання і побігла додому. А я затримався для фінального діалогу.
— А які проблеми є в «Динамо». Чи потрібна вам допомога? — запитую у керівника.
— Найбільша проблема — утримувати цю споруду. Надіємося, що отримаємо статус бази олімпійської підготовки — це дуже допоможе. А якщо ви хочете підтримати нас вже і зараз (розмова відбулася у лютому, — mm), то нам дуже потрібні дрова для опалення. Їх завжди не вистачає, — відповідає він наостанок та йде допомогти чоловіку, який працював над удосконаленням огорожі для майданчика.

Андрій Протасюк, тренер з боротьби.