(Не) бажана вагітність
Де і яку підтримку шукати жінкам, які пережили аборт чи викидень.
Омріяна вагітність, яка опинилася під загрозою переривання, та незапланована перспектива батьківства здатні стати однаково великими трагедіями. В обох випадках жінкам необхідні розуміння та підтримка.
misto.media запитали у фахівців, які працюють з кризовими вагітностями, як допомогти жінкам пережити обидва життєві виклики.
Чому жінки не хочуть народжувати?
Ви могли бачити в тролейбусах листівки зі словами: «Небажана вагітність». На зефірно-рожевому плакаті — позитивний тест на вагітність у руках, а поряд — QR-код і номери телефонів. Нас зацікавило, хто автор оголошення. І так вже сталося, що ноги привели до громадської організації «Шлях до надії».
Це християнська спільнота від церкви «Дім Євангелія». Тут допомагають жінкам з незапланованою вагітністю. Волонтери проводять освітні бесіди про планування вагітності в школах та коледжах, зустрічаються з вагітними жінками у СІЗО. У центрі можна зробити тест, поговорити з психологом і приєднатися до курсу «Прощена і вільна», створеного для жінок, яким важко пережити перервану вагітність.
Керівниця організації Віталіна Головата каже, що за роки повномасштабного вторгнення стрімко впав показник народжуваності. Як повідомляє Опендатабот , станом на серпень 2023 року народжуваність в Україні скоротилась на 28% від початку повномасштабного вторгнення. Протягом 2024 року показник народжуваності впав ще на 9%.
«Немає чоловіків — це перша причина демографічної кризи. По-друге, колосальний стрес, в якому перебувають українці, не сприяє бажанню приводити у світ дитину. І зрештою, стрімке падіння економічного добробуту ставить перед жінкою питання: „Чи зможу я впоратись?“» — каже керівниця центру.
Зі слів керівниці громадської організації, неможливо скласти середньостатистичний портрет жінки, яка робить аборт, — небажана вагітність може трапитися незалежно від віку, матеріального становища чи підтримки близьких. Віталіна Головата вважає, що в кожному разі важливо прийняти вибір жінки і не засуджувати її.
Довідка: Законодавство України дозволяє повнолітній жінці штучно переривати вагітність до 12 тижнів, а до 22 тижнів — за медичними показами. Верховна Рада періодично створює законопроєкти про заборону абортів, втім жоден із них так і не був підписаний.
Рішення, яке болить
Часто жінкам непросто пройти через переривання вагітності самостійно. У центрі їм нададуть безплатну анонімну психологічну підтримку.
«Ми допоможемо кожній жінці, яка цього потребує. Частині нашої команди з особистого досвіду відомо, що таке небажана чи кризова вагітність», — каже керівниця.
Для християн існує біблійний курс «Прощена і вільна», який побудований на синтезі психотерапії та Святого Письма. З усіма іншими працює психологиня Тетяна Маковська.
Базова потреба кожної жінки, яка звернулася за допомогою, — це прийняття. Людині потрібно почути, що вона нормальна і має право на свої емоції.
Тетяна Маковська,
психологиня
Спеціалістка пояснює, що жінка після переривання вагітності може переживати цілий спектр почуттів та емоцій — від суму та почуття провини до горя і самоагресії. Іноді спостерігаються психосоматичні реакції в тілі — спазми, панічні атаки. Експертка впевнена, що відліком у терапії в такому разі є емпатичне прийняття ситуації без осуду та оцінок.
«Я готова пройти поряд із жінкою її шлях крок за кроком. Головне, щоб вона довірила мені місце поряд», — каже експертка.
Вона упевнена, якщо емоційний тягар з’явився, важливо його не витісняти, адже проблема може повернутися згодом і завдати більшої шкоди. Тетяна Маковська каже, психологічна травма набагато глибша і небезпечніша, ніж фізична, тому потребує якомога швидшого відпрацювання.
Не нашкодь
Першими свідками новини про вагітність стають близькі люди жінки, які часто можуть поранити необдуманими судженнями та діями. Незапланована вагітність — це момент слабкості та вразливості жінки, тому важливо добирати слова і навіть інтонації у розмові з нею. Психологиня каже, що не існує якихось дієвих фраз, які здатні ефективно допомогти жінці, але можна дотримуватися комунікаційних правил, аби не завдати шкоди.
Чого не варто казати, аби уникнути зайвих травм:
утримайтеся від оцінки ситуації: «ти ще надто молода/стара для материнства» або «навіщо тобі третя (п’ята, десята тощо) дитина», «а як же кар’єра/навчання» тощо — речі, які вас не стосуються, і проживаються кожною людиною по-різному;
не знецінюйте: «колись іще народиш» — це не про прийняття;
залиште при собі поради, як краще вчинити;
не варто казати: «я тебе розумію», навіть якщо ви пережили щось подібне — ви пережили своє.
Що може підтримати та допомогти:
поважайте людину, яка довірила вам інформацію про свою вагітність чи її переривання;
будьте поряд, якщо у вас про це попросили;
слухайте;
запропонуйте допомогу, яку в змозі надати.
Втрачена вагітність
Трапляється, що вагітність не вдається зберегти через обставини, які від жінки не залежать. Медичний медіаресурс INgenius повідомляє, що приблизно 10–15 на 100 вагітностей (10–15%) закінчуються викиднем .
«Є різні етапи переривання вагітності. Трагедія може статися на 8 і 28 тижні з різних причин. Інтенсивність переживань втрати буде різною, але неминучою. З такими пацієнтами обов’язково працюють психологи. Необхідно зазначити, переривання вагітності — це поодинокі випадки, що трапляються як виняток», — розповідає директор Луцького пологового будинку, лікар-акушер вищої категорії Сергій Сябрук.
Медик упевнений, що кожен лікар певного фаху, як то хірург, пульмонолог, гінеколог, повинен мати базові знання з психології і елементарну людську емпатію. Адже невтішну інформацію жінці можна повідомити по-різному — сухо та протокольно, або м’яко та обережно.
«Ми постійно говоримо з персоналом пологового будинку щодо етики спілкування з пацієнтками та їхніми сім’ями, працюємо над тим, щоб уникати образливих чи навіть неоднозначних висловів. Лікар повинен не лише блискуче виконувати свою роботу, а й уміти правильно комунікувати з пацієнтами. Вагітна жінка часто буває вразливою», — каже керівник.
У випадку переривання вагітності на різних її етапах, в пологах чи післяпологовий період — це не завдати додаткової травматизації. Підтримка рідних чи партнера може стати важливим фактором в психологічній допомозі. У луцькому пологовому будинку дозволяють залишитися в палаті з пацієнткою родичам чи партнеру.
«Ми намагаємося дати максимальний спокій жінці, якій треба оговтатися від втрати: палату в тихішій частині відділення, дозволяємо покинути стаціонар раніше, якщо на це є запит і дозволяють медичні показники», — пояснює лікар.
Що радить психолог
Психотерапевтка, клінічна психологиня Оксана Касіян, яка працює з пацієнтками, що перебувають на стаціонарному лікуванні луцького пологового будинку, розповідає, що процес переживання втрати — складний і тривалий, тому вимагає обережного і неквапливого підходу в терапії. Він полягає у поступовому вивільненні негативних емоцій.
Зі слів експертки, жінка сама мусить пережити цей процес. Психолог може лише допомогти в цьому.
«Горювання — це складний процес, до кінця не вивчений. Кожна мама горює по-своєму: хтось замикається в собі, хтось — мусить всьому світові розказати, хтось — плаче місяць, а потім все це затихає. У цьому процесі важливо не сказати чогось банального, образливого, дати можливість піти потокові горя», — пояснює психотерапевтка.
Лікарі з різних відділень пологового будинку часто звертаються по психологічну допомогу для пацієнток, аби жінки не застрягали в травматичному досвіді. Оскільки нова вагітність може підняти непропрацьовану проблему знову або поглибити стрес аж до депресивних станів.
Психотерапевтка каже, що часто жінка сама відчуває, що її зцілює в переживанні втрати: це може бути улюблена робота, хобі, подорожі, або навпаки — бажання побути наодинці з собою. Головне, аби жінка розуміла — життя продовжується і все, що вона робить для свого відновлення — правильно.
Часто в пориві допомогти близьке оточення може завдати ненавмисної шкоди жінці. Аби цього не сталося, краще уникати надто активних дій:
не намагатися розговорити насильно, не надокучати;
активно слухати жінку, якщо вона вирішила поділитися переживаннями: не відвертатися, не позіхати, дивитися у вічі;
не поспішайте з відповідями, порадами, допомогою — мовчки слухати іноді корисніше.
Контакти безплатної психологічної підтримки:
ГО «Шлях до надії» для підтримки вагітних, що опинилися в кризовій ситуації: +38 095 502 5215
або +38 096 502 5215;Центр життєстійкості FOX HOUSE: +38 093 880 6909,
адреса: м. Луцьк, вул. Винниченка, буд. 67.
«Психологічний штаб» при управлінні соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради: +38 0 800 400 332;
Телефон довіри Міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді» (People in Need):
+38 0 800 210 160;Всеукраїнська цілодобова лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine: 73-33;
Лінія Національної психологічної асоціації, що працює в рамках Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?»:
+38 0 800 10 01 02 (10:00-20:00 щодня, дзвінки безплатні);Телеграм-канал Служби турботи про психічне здоров’я благодійного фонду «Право на захист».