Акція протесту проти Закону № 12414 у Луцьку. Хронологія подій (оновлюється)
Луцьк приєднався до акції протесту проти резонансного закону № 12 414 про НАБУ і САП, який Верховна Рада ухвалила 22 липня.
-a5a722c77e21f815ff55318ae645eeee.jpg)
Спершу метою зібрання було привернення уваги президента до проблеми та заклик ветувати закон. Проте Володимир Зеленський підписав документ і українці продовжили виходити на площі міст у знак протесту.
Подаємо хронологію подій у Луцьку.
Фотокореспонденти misto.media щодня фіксують події на Театральному майдані. Усі світлини можна знайти за цим посиланням. Ви можете завантажувати фото для власного користування чи публікації в соцмережах або ж інших медіа, проте просимо вказувати автора та джерело — misto.media із гіперпосиланням.
25 липня
20:00. На Театральному майдані почали збиратись учасники акції.
Станом на 20:30 біля пам’ятника Лесі Українці в центрі міста перебуває до 50 людей, повідомляють кореспонденти misto.media.
На місці — правоохоронці, які спостерігають за акцією.
Цього разу напередодні зібрання в телеграм-каналі співорганізаторів були опубліковані наступні вимоги:
31 липня ухвалити законопроєкт № 13531, який відновлює незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
не втручатися у роботу НАБУ і САП до ухвалення законопроєкту №13531;
визнати закон № №4555-ІХ (після набуття чинності такий номер має законопроєкт № 12414) неконституційним.
Днем раніше, 24 липня, Зеленський подав до Верховної Ради новий законопроєкт №13531. Він скасовує обмеження повноважень НАБУ та САП, запроваджені раніше.
Документ передбачає:
повернення статусу керівника прокуратури для заступника генерального прокурора — керівника САП;
обмеження впливу Генерального прокурора: він не зможе вимагати у НАБУ матеріали досудового розслідування чи передавати справи іншим органам, якщо це справа підслідності НАБУ. Виняток: якщо під час воєнного стану НАБУ фізично не може розслідувати справу. Тоді рішення ухвалює керівник САП або особисто Генпрокурор.
Наразі Верховна Рада пішла на канікули. Але спікер парламенту Руслан Стефанчук пообіцяв, що голосування за законопроєкт №13531 відбудеться 31 липня — через 7 днів після внесення на розгляд ради.
Учасники кажуть, що знають, що треба зачекати до цієї дати. Але вони хочуть показати, що вони стежать за процесом і стоятимуть стільки, скільки потрібно.
Присутні час від часу вигукували гасла: «Руки геть від НАБУ», «Корупція вбиває», «Інституція, а не корупція», «Корупція — це поразка», «Незалежність для НАБУ», «Новий закон, а не канікули».
На протесті працював «вільний гучномовець». Учасникам, зокрема, нагадали 5 статтю Конституції України, де зафіксовано, що «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ».
До Луцька на захід потрапили і представники команди Ukrainer, які приїхали в експедицію на Волинь. Команда проєкту також долучається до таких акцій в Києві.
«Ми зараз стоїмо навпроти стенду з портретами загиблих героїв нескореної України. Вони загинули за цінності, за які ми маємо стояти. Ми маємо боротися за демократичні цінності і проти узурпації влади», — зазначила координаторка операторів проєкту Ukrainer Ольга Оборіна.
Кілька учасників зізнались, що їхні батьки зараз перебувають на фронті, захищаючи Україну.
«Я знаю, що мій тато воює не за «ручну» державу. І коли він приїде на кілька днів, ми говоритимемо про це і воно болітиме йому, як і мені. В нас не буде іншої країни і не буде іншої спроби прожити тут», — додала лучанка Анастасія.
Акція завершилась о 21:45 виконанням Державного Гімну. Загалом її відвідали цього дня понад пів сотні людей.
Про наступні протести організатори обіцяють інформувати у телеграм-каналі. Точно, кажуть, акція буде у середу, 30 липня — напередодні розгляду парламентом законопроєкту № 13531. На цю дату подібні заходи плануються у багатьох українських містах.
24 липня
О 20:00 лучани зібрались на чергову акцію на Театральному майдані. Як повідомляють кореспонденти misto.media, цього разу на визначену годину зібралось менше людей, аніж в попередні дні. Утім, люди ще підходять.
Учасники співали Державний Гімн, «Червону руту». На майдані є «вільний гучномовець», де люди можуть розказати, чому вони прийшли на акцію.
До заходу приєднались також учасники спільноти бігунів «Бігклаб». З плакатами вони оббігли два кола на Театральному майдані і рушили далі в місто.
Одна з учасниць запропонувала, щоб всі присутні поділились посиланнями на незакриті збори для військових в телеграм-каналі співорганізаторів, аби всі могли задонатити один одному.
Учасники кричать «Руки геть від НАБУ». У руках — плакати.
О 21:30 акція закінчилася виконанням Державного Гімну України.
23 липня
20:00. Початок другого дня мирної акції проти ухвалення закону, який скасовує незалежність САП та НАБУ.
Масштаб акції більший, ніж напередодні: близько 200 людей. Люди поводяться спокійно, почали з виконання Державного Гімну.
Особливість зібрання — величезна кількість «картонок» із різними гаслами. Серед написів: «НАБУ незалежне — незалежна Україна», «Інституція, а не корупція, руки геть від НАБУ», «Новий закон — а не канікули» (мається на увазі теза про те, що Верховна Рада йде на канікули).
Час від часу учасники співають патріотичні пісні. Також цього дня люди мають рупор, у який діляться своїми думками.
З’явилася інформація про співорганізаторів заходу: такими себе оголосила ГО «Семиярусна гора». Вони поширювали афішу і запрошували на акцію, а також організували телеграм-канал, куди закликали приєднуватися всіх присутніх і обіцяли ділитися важливою інформацією, що стосується мирних протестів.
21:50. Завершення зібрання, вже традиційно — виконанням Державного Гімну.
22 липня
20:00. Понад десяток демонстрантів вийшли на Театральний майдан на акцію протесту.
21:00. Кількість учасників збільшилась до кількох десятків, проте все ще нечисленна.
Учасники тримають у руках плакат з гаслом «Знищите НАБУ — знищите довіру», «Руки геть від НАБУ, СПА», «ВЕТО».
На майдані працює поліція, перевіряють і фотографують документи всіх учасників.
21:50. Акція завершилась виконанням гімну України.