Волинь на Паралімпіаді. Хто претендує на медалі
З 28 серпня по 8 вересня у Парижі відбудуться чергові літні Паралімпійські ігри.
Україна везе до Франції 140 представників, які боротимуться за нагороди у 17 видах спорту.
Найбільш широко наша країна буде представлена у плаванні (37 учасників) та легкій атлетиці (28 спортсменів).
Разом із цим честь держави відстоюватимуть п’ятеро спортсменів із Волині:
Юрій Бабинець (пауерліфтинг)
Марина Мажула (параканое)
Анна Айсанова (академічне паравеслування)
Станіслав Самолюк (академічне паравеслування)
Ярослав Окапінський (легка атлетика).
Україна та Волинь в історії Паралімпійських ігор
Українські паралімпійці завжди вирізнялися потужними результатами на змаганнях найвищого рівня. За всю історію виступів окремою командою жовто-сині завоювали 613 медалей, з яких 472 саме влітку.
У Токіо у 2020 році українці здобули 98 нагород, з яких 24 — найвищого ґатунку. Це забезпечило збірній шосте підсумкове місце.
Своєю чергою в Ріо-де-Жанейро (2016 рік) Україна була третьою у загальному заліку. Тоді наші земляки «взяли» 117 медалей, з яких 41 — золоті. І у 2008, і у 2012 Україна завершила ігри на четвертій сходинці командного рейтингу. В Китаї вдалося виграти 74 (24 золоті), а в Лондоні — 84 (32 золоті) медалі.
А починалася наша паралімпійська історія у 1996 році в Атланті. Тоді Україну представляли 25 спортсменів, які вибороли 7 нагород (1 золоту). Вже в Сіднеї доробок збільшили у рази — 37 медалей (3 золоті). У наступному циклі в Афінах українці вперше фінішували в десятці найсильніших (завершили шостими): 55 нагород, з яких 24 — золоті.
Серед сотень тріумфаторів паралімпіад знайшлося місце і представникам Волинської області.
Найпершими медалістами з регіону стали футболісти з наслідками ДЦП : Ігор Литвиненко, Валерій Новопольцев та Андрій Розтока. Тоді вони були срібними призерами у складі збірної.
Через чотири роки в Афінах Розтока завоював золото, а компанію йому склав дебютант ігор — Анатолій Шевчик з Каменя-Каширського. Далі Анатолій ще раз став паралімпійським чемпіоном у 2008 році, а в 2012-у додав до колекції срібло Лондона.
У 2016 році золоту футбольну традицію продовжив ковельчанин Віталій Романчук. Звісно, відзначимо і Юрія Тимофеєва, який з 2000-го працював тренером у паралімпійській збірній України та безпосередньо долучився до успіху волинських гравців.
Також Волинь може похизуватися дворазовим олімпійським чемпіоном з параканое Сергієм Ємельяновим. Свою першу спортивну медаль чоловік «взяв» на Полтавщині у 2016 році. Виступати за Волинь почав у 2018 році. У Токіо він поїхав вже в статусі волинянина, вигравши «золото».
Окрім цього, в Японії срібло у веслуванні на байдарці здобула Марина Мажула, яка з 2018 року є почесною громадянкою Ратнівського району (за старим поділом), хоча і народилася в Миколаєві. Саме з Марини й розпочнемо детальніше знайомство з нашими спортсменами.
Марина Мажула
Уродженка Миколаєва 41-річна Марина Мажула займається спортом з 2011 року. За цей час вона стала багаторазовою переможницею та призеркою чемпіонатів світу, Європи та України з веслування в байдарці-одиночці. Коронна дистанція Марини — 200 метрів. Саме на ній у Токіо спортсменка завоювала срібну медаль Паралімпійських ігор 2020.
Тренер Марії Мажули — В’ячеслав Загреба (головний тренер збірної з параканое).
Анна Айсанова
Уродженка села Вишеньки, що поблизу Рожища, 26-річна Анна Айсанова у спорт потрапила випадково. Дівчина йшла ринком, коли до неї підійшов тренер Андрій Рожок та поцікавився, чи є у неї ураження опорно-рухового апарату. Отримавши ствердну відповідь, фахівець закликав Анну займатися у тренажерній залі. Вона не хотіла, але наставник її переконав.
Згодом Анна спробувала академічне паравеслування і вирішила перейти у новий для себе вид. З того часу вона готується під керівництвом згаданого В’ячеслава Загреби. Серед досягнень волинянки: золото та бронза чемпіонату світу, золото, срібло та бронза кубку світу. Остання значна нагорода Айсанової — бронза на чемпіонаті Європи.
Станіслав Самолюк
22-річний ковельчанин Станіслав Самолюк перші спортивні кроки робив в легкій атлетиці у Волинській обласній дитячо-юнацькій спортивній школі для осіб з інвалідністю. У 2017-му хлопець вирішив змінити вид та перейшов у академічне паравеслування. Зробив це недаремно, оскільки здобув чимало перемог на українському та міжнародному рівнях.
Серед його досягнень: бронзовий призер чемпіонату світу (2022), дворазовий срібний призер чемпіонатів Європи (2020, 2023), дворазовий бронзовий призер чемпіонатів Європи (2021, 2024), переможець кубків світу (2018, 2024). Також він брав участь у Паралімпіаді у Токіо.
Тренер Станіслава Самолюка — В’ячеслав Загреба.
Юрій Бабинець
Юрій Бабинець — 29-річний майстер спорту міжнародного класу з парапауерліфтингу. Він вже брав участь у головному спортивному змаганні та зайняв 9 місце. Тоді йому підкорилися 175 кілограмів.
Серед його найбільших досягнень: срібний та бронзовий призер чемпіонатів світу (2019, 2023), золото, срібло та бронза чемпіонатів Європи (2018, 2022), третє місце кубка світу (2021).
Тренер Юрія — Валерій Дружинович з Ковеля.
Ярослав Окапінський
Для 25-річного уродженця села Муравище Луцького району Ярослава Окапінського Паралімпійські ігри в Парижі стануть другими у кар’єрі. В Токіо волинянин на своїй фірмовій дистанції 400 метрів фінішував шостим. Згодом у 2023 році Окапінський здобув золото на змаганнях World Para Athletics Dubai 2023, а ще через кілька місяців додав у свою колекцію перше місце на чемпіонаті світу.
Тренер Ярослава — Андрій Рожок з Луцька.
Про підготовку спортсменів: ексклюзивний коментар тренера
Щоб краще зрозуміти перспективи наших спортсменів, а також дізнатися про процес їхньої підготовки, misto.media поспілкувалося з директором Волинської обласної дитячо-юнацької спортивної школи для осіб з інвалідністю Андрієм Рожком, який також є особистим тренером Ярослава Окапінського.
— Андрію, розкажіть, будь ласка, про підготовку спортсмена до змагань на прикладі вашого підопічного Ярослава.
— Підготовка Ярослава Окапінського до Паралімпіади в Парижі була надзвичайно інтенсивною та ретельно спланованою. Тренувальний процес проходив у кілька етапів, зокрема в спеціалізованих спортивних центрах та на високогірних базах. Особливо якісно попрацювали в Західному реабілітаційно-спортивному центрі Національного комітету спорту інвалідів України на висоті 800 метрів над рівнем моря.
Це місце обрали не випадково, оскільки умови високогір’я сприяють покращенню витривалості та загальної фізичної підготовки спортсмена. Основну увагу ми надавали розвитку витривалості, швидкості та техніки. Команда фахівців Національної збірної України з паралімпійської легкої атлетики, серед яких — тренери, лікарі та масажисти, працювала над тим, щоб забезпечити Ярославу максимальні умови для досягнення його найкращих результатів.
— Яке завдання поставлено перед Ярославом? Чи можуть волиняни очікувати на медаль?
— Завдання перед спортсменом стоїть досить амбітне — він планує показати свій найкращий результат на дистанції 400 метрів, що може стати основою для боротьби за медалі. Завдяки наполегливій підготовці та впевненості у своїх силах є всі підстави очікувати високого результату.
Для Ярослава це вже друга Паралімпіада, він є чемпіоном світу 2023 року, що робить його одним із фаворитів в Парижі. Його досвід і титул свідчать про високий рівень підготовки та здатність змагатися на найвищому рівні. Він має не лише необхідну фізичну підготовку, а й психологічну стійкість, яка допоможе йому максимально реалізувати свій потенціал.
— Наскільки цінною для вас та Ярослава є участь в іграх?
— Участь у Паралімпійських іграх є надзвичайно цінною як для Ярослава, так і для всієї команди Інваспорту. Це не лише можливість проявити себе на міжнародній арені, але й відчуття великої відповідальності перед своєю країною та усіма, хто підтримував і вірив у нього на шляху до цієї вершини.
— Де дивитися Паралімпіаду?
— Традиційно транслюватиме Паралімпійські ігри Суспільне одразу на трьох платформах: телеканал «Суспільне Спорт», місцеві телеканали Суспільного мовлення та сайт «Суспільне Спорт». Відкриття ігор відбудеться 28 серпня о 21:00.
Церемонії відкриття та закриття Паралімпіади транслюватиме також Перший канал Суспільного мовлення. Також Перший канал щодня показуватиме студію змагального дня з 18:00 до 19:30.