Масаж без меж. Коли доторки переходять межі професійних
Чому сеанс релаксу в Луцьку закінчився поліцією.
Що сталося?
9 грудня користувачка Інна Клімішина оприлюднила в себе на інстаграм-сторінці допис зі скаргою на дії масажиста у луцькому салоні «Кайф». Жінка просила максимально розповсюдити інформацію, в якій описує відвідини закладу 6 грудня, за три дні до публікації поста.
У ньому вона стверджує, що у процесі релаксаційного масажу жінка почала відчувати дискомфорт через неналежні дії чоловіка-масажиста. Зокрема, з її слів, йдеться про небажані фізичні контакти. Зокрема, вона підозрює, що її тіла торкався оголений статевий орган чоловіка. Це змусило дівчину припинити процедуру та викликати поліцію.
Правоохоронці відібрали свідчення дівчини та масажиста. У пресслужбі Головного управління поліції у Волинській області повідомили, що проводиться перевірка. Нині про кримінальне провадження не йдеться, тож звірка фактів може тривати до 30 днів із моменту подачі заяви. З обома фігурантами справи вже провели розмову поліцейські.
Інна Клімішина вирішила розповісти свою історію, щоб попередити інших, і прагне, щоб чоловік, який робив процедуру, більше не працював за фахом. Вона також знайшла іншу жінку, яка підтвердила подібний інцидент із тим же масажистом. У коментарях під постом жінки користувачки теж описували власний негативний досвід під час процедури.
Студія масажу, де відбувся інцидент, потому виступила із заявою, що розриває стосунки з чоловіком навіть до закінчення перевірки поліцією. Знайти дані чоловіка на сторінці не вдалося.
Що є табу для масажиста
В Україні з 2016 року діє Професійна асоціація масажистів України. На сайті організації розміщений етичний професійний кодекс, де зазначене правило: «Утримуватись від будь-якої сексуальної поведінки за участю клієнтів».
Комунікація між клієнтом і спеціалістом іноді може бути заплутаною через притаманну масажній терапії інтимність. Аби уникнути непорозумінь, масажист повинен бути уважним та обережним, розпізнавати потенційні етичні пастки та регулярно підвищувати власні моральні стандарти — йдеться на сайті Американської асоціації масажної терапії.
Там можна знайти поради, як уникнути непорозумінь у комунікації «клієнт — масажист»:
слід розробити правила поведінки в кабінеті та ознайомити з ними клієнтів, повідомити про обов’язки у професійних стосунках: платити за послуги, приходити вчасно, повідомляти про дискомфорт;
встановити стосунки «терапевт — клієнт» у кабінеті для усіх без винятку (навіть для друзів і родичів): з’ясувати всі питання, які можуть виникнути у клієнта щодо доторків, роздягатися лише до того рівня, на якому клієнту комфортно. Навіть клієнтам, яких ви бачите регулярно, варто час від часу нагадувати про цей факт, оскільки рівень комфорту може змінюватися від сеансу до сеансу;
масажисти повинні знати сферу своєї практики та усвідомлювати професійні межі. Спеціаліст повинен розуміти, коли його компетенцій не вистачає й слід направити пацієнта до іншого фахівця;
для роботодавців дуже корисно сформулювати письмово ваші очікування від працівників. Найкраще відобразити етичні положення у трудовій угоді, щоб запобігти будь-яким непорозумінням з працівниками та захистити репутацію фірми.
Як довести, що межу перейдено
Представниця Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області адвокатка Юлія Спас каже, що якщо було порушення статевої свободи та недоторканності, то це є підставою для відкриття кримінального провадження.
Потерпіла особа, яка зазнала таких зазіхань, має право і повинна звернутися в поліцію з відповідною заявою.
Юлія Спас,
адвокатка, представниця омбудсмена у Волинській області.
Кримінальний кодекс розрізняє сексуальне насильство чи примушування вступу до сексуального зв’язку. У разі доведення вини, можливе позбавлення волі кривдника чи кривдниці.
Написати заяву про порушення прав можна кількома способами:
зателефонувати на гарячу лінію на номер 102;
звернутися до будь-якого відділення поліції та у письмовій формі подати заяву про злочин або про вчинення кримінального правопорушення.
Поліція може або відкрити кримінальне провадження і надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), або ж відмовити, якщо не вбачає складу правопорушення. На цю процедуру в поліції є доба.
Якщо заявник вважає, що відмова була безпідставною або узагалі не було відповіді, то протягом 10 днів можна подати позов до суду зі скаргою на бездіяльність слідчого.
«Суд у 99,9% випадків зобов’язує працівників поліції відкривати кримінальні провадження, тому що є відповідний ряд нормативно-правових актів, відповідно до яких органи поліції зобов’язані внести відомості в ЄРДР і надати заявнику витяг. Якщо є заява про злочин, відмова правоохоронців відкрити кримінальне провадження оскаржується в суді як бездіяльність. Тоді працівників поліції ухвалою суду зобов’яжуть внести відомості в ЄРДР і відкрити кримінальне провадження», — пояснює адвокатка.
Додатково Юлія Спас рекомендує звернутися з відповідною заявою до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини для привернення уваги до злочину і попередження факту бездіяльності поліції.
«Ми теж реагуємо на такі випадки та скеровуємо відповідні листи-роз’яснення до компетентних органів для з’ясування всіх обставин справи: чому поліція чи не проводить слідчих дій, чи не відкрила кримінальне провадження тощо», — розповідає адвокатка.
Трапляється, кримінальне провадження відкрито, а слідчі дії не проводяться, жодних заходів не вживається. У такому разі експертка радить постраждалій особі звертатися по правничу допомогу до адвоката, аби той контролював процес розслідування.
Що радить психолог
«Сексуальних домагань у нашому суспільстві значно більше, ніж про це говорять. Зіткнутися з ними можна будь-де. Часто постраждалі бояться поділитися своєю історією, бо відчувають провину через поширену в суспільстві стигму „сама спровокувала“, або ж бояться помсти кривдника», — каже медична психологиня, засновниця психологічного хабу «Опора» Олена Дудкевич.
Експертка говорить, що людина, яка опинилась у ситуації домагання, відчуває спектр негативних емоцій:
розгубленість, шок, не розуміє, як реагувати. У відповідь на небезпеку часто спрацьовує інстинктивна реакція «завмри» — людина не може говорити, рухатися, чинити опір;
порушене відчуття контролю над своїм тілом і життям. Це може призводити до відчуття безпорадності та заниження самооцінки. Людина, що зазнала домагань, може почати звинувачувати себе, думаючи, що «спровокувала» ситуацію або зробила щось не так, або просто неправильно зрозуміла;
Хочу наголосити: сексуальні домагання — це відповідальність винятково кривдника, а не людини, яка стала об’єктом домагань!
Олена Дудкевич
медична психологиня.
тривожний стан, панічні атаки, особливо якщо людина відчуває, що ситуація може повторитися.
Як діяти, якщо ви помітили прояви сексуальних домагань:
дайте кривднику чіткий опір: «Не торкайся мене!», «Відійди від мене!», «Це — домагання!». Це має бути не прохання, а чіткий намір відстояти кордони;
поверніть собі безпеку. Якщо це сталось у транспорті чи приміщенні, подбайте про можливість вийти. Попросіть про допомогу.
Що допоможе впоратися з пережитим:
поговоріть про те, що сталося, з людиною, якій довіряєте. Підтримка близьких допоможе впоратися із важкими емоційними переживаннями;
зверніться до спеціаліста. На жаль, досвід домагань часто буває травматичним і може «відгукуватися» з часом;
дозвольте собі будь-які емоції, попросіть допомогу. Ви не зобов’язані справлятися з пережитим самотужки;
пережите не визначає вашу цінність і не робить вас слабкою. Шукайте підтримку й захист — ви заслуговуєте на це.