Новорічні тренди. Як стильно прикрасити дім не за всі гроші
Українська автентика та європейські модні тренди у святковому декорі.
Наближаються різдвяні свята. Як стильно прикрасити домівку до свят і не витрачати на це всі гроші? З цим питанням misto.media прийшло до луцької флористки та дизайнерки-декораторки, засновниці школи флористики Каті Флори.
Катя — членкиня Асоціації українських флористів, переможниця українських та міжнародних конкурсів та виставок.
Звідки беруться тренди
Флористка каже, модні тренди починаються з кольору. Найактуальніші відтінки та головний колір щорічно визначає Інститут кольору Pantone . Свої прогнози компанія робить, спираючись на соціальні та культурні суспільні процеси, а також тенденції використання відтінків у різних видах мистецтва, у моді.
Колір року визначається після секретних зустрічей представників різних національних груп в одній з європейських столиць. Вибір комісії Pantone публікується у спеціальному виданні Pantone View.
На тлі пандемії, терактів, воєн тривалий час в трендах переважали тьмяні, не яскраві кольори: жовтий, сірий, стриманий бузковий (Very Perry). Цьогоріч інститут визначив головним кольором Mocha Mousse. Про це 5 грудня повідомили на сайті Pantone.
Mocha Mousse — це теплий і насичений відтінок коричневого, який «живить нас чудовими якостями шоколаду й кави», — йдеться на сайті інституту. Протягом 2025 року він буде скрізь — у декоративній сфері, модній індустрії, меблевих трендах тощо. Оформлення всіх найважливіших подій року відбуватиметься в шоколадно-кавових відтінках. Торік інститут обрав колір 2024 року — Peach Fuzz — оксамитовий ніжно-персиковий.
Коли стиль диктували архітектори, він не змінювався століттями. Тепер моду творять дизайнери, й вона інша щопівроку.
Катя Флора,
флористка, декораторка
Після оголошення трендового кольору, легка промисловість підхоплює модну тенденцію і заповнює ринок декором, посудом, текстилем у відповідних відтінках.
«Від китайських промислових гігантів до дрібних мистецьких підприємств — усі додадуть модну барву у свою продукцію. Художники обов’язково намалюють Козі Дерезі на скляній кулі бодай шоколадний фартушок, аби бути в контексті світових тенденцій», — розповідає флористка.
Традиція — завжди в моді
Декораторка впевнена, що серед модних новинок ніколи не втрачає актуальності автентика. Природні матеріали, спокійні кольори, аромат свіжої ялинкової гілки чи сіна — це безпрограшний екологічний декор, який ще й дозволить заощадити кошти.
Вона надає перевагу натуральним матеріалам і сповідує екофілософію в декорі. Каже, що до різдвяних свят готує прикраси цілий рік: збирає сіно, колоски, шишки, очерет, вербове віття. У святкових композиціях використовує лише ті ялинкові гілки, що залишилися після планових обрізань дерев у зелених господарствах.
«Традиційне святкування — це таке „наше“, рідне, закладене в пам’яті культурне ДНК. Це одна з форм єднання і протистояння ворогу, спільна українська молитва. Можна святкувати скромно і затишно в родинному колі, підтримуючи традицію», — каже флористка.
Аби стильно прикрасити дім до свята, декораторка радить використовувати:
натуральні матеріали (калину, горобину, сіно, льон, пшеницю);
текстиль природних кольорів (домоткане полотно, мішковину, лляну нитку);
вербове та березове гілля;
шишки, жолуді, горіхи;
живі рослини.
«Треба підняти зі скринь все, що пов’язано з родиною пам’яттю — покладіть на стіл хустку, вишиту доріжку, додайте гілку хвої, стебло пшениці, трохи сіна, поставте воскову свічку. Цього цілком достатньо для декорування дому. Я б економила в цей час, щоб подякувати воїнам і поділитися з тими, кому холодніше», — каже декораторка.
Вона тішиться, що українська автентика відроджується в сучасному декорі. Сьогодні безліч брендів транслюють традиційні сюжети та орнаменти у святковому одязі, текстилі, ялинкових прикрасах тощо. Каже, що світ надзвичайно уважний до всього українського.
Традиційно на різдвяні свята дім прикрашали Дідухом .
«Дідух — це розмова з Родом і Богом. Зовні проста конструкція вимагає зосередження, посидючості та виняткової охайності під час створення. Це приємна заспокійлива гра, плекання майстерності, спільна творчість, яка може стати родинною традицією», — пояснює Катерина.
Мисткиня радить спробувати власні сили у створенні різдвяного екодекору. Для цього вона радить придбати оазис або кензан — інструмент для створення композицій з сухоцвітами або живими зрізаними квітами.
Він складається з важкої металевої основи для стійкості, металевих голок для фіксації на них або поміж ними стебел квітів чи гілок. Композиції можна перескладати і змінювати. Букет стає своєрідним конструктором, який можна щодня трансформувати.
Декораторка впевнена, що навіть найскромніше житло наповнюється радістю завдяки квітам. Не має значення, що саме ви оберете, аби прикрасити оселю — оранжерейну троянду чи гілочку пухнастих котиків. Рослини однаково випромінюють енергію життя, незалежно від місця, де виросли.
«Квітка — це не лише естетика. Кожна рослина — це і ліки, і оберіг, і ціла філософія гармонійного співіснування людини та природи», — каже мисткиня.