Без терміну зберігання. Як захистити право на авторство
Пішли до юристки Юлії Габрук.
Спеціаліст працює із захистом авторського права. Ми спробуємо розібратися, де своє, а де чуже в цій павутині текстів та фото.
За останніми оцінками, у світі щодня створюється 402,74 мільйона терабайт даних. Мова йде про відео, фото, тексти, цифри, діаграми, аудіо тощо. І кожен такий набір даних має свого автора або авторів.
Що кому належить
Юлія Габрук пояснює: автора має будь-який текст, відео чи фото. Навіть боти штучного інтелекту генерують дані, використовуючи ті, що раніше створила людина. Коли така інформація має ознаки оригінальності, тобто виникла внаслідок творчої та інтелектуальної діяльності, то вона стає об’єктом авторських прав. А далі можуть існувати нюанси.
«Наприклад, автор може працювати за трудовим договором, і написання тексту може входити в його посадові обов’язки. Тоді майнові авторські права переходять до роботодавця. Так само існує поділ прав, якщо автор створює щось за договором замовлення. Якщо ж це тексти, наприклад, мого експертного блогу, які створені мною не в межах трудового договору, а також не на замовлення, то всі права належить лише мені. За умови, що мої тексти, фото, відео — оригінальні», — пояснює юристка.
Довести оригінальність, зокрема наявність творчого елемента не завжди просте завдання. Наприклад, фотографії, які не є фотографічним твором — не охороняються.
Українські суди схиляються до того, що створене внаслідок інтелектуальної діяльності — створене і внаслідок творчої діяльності. Якщо не доведено інше. На думку юристки, це не зовсім правильна практика, і в інших країнах більш чіткі критерії до визначення елементу творчості.
Літературні раби можуть озватися
Поняття особистого немайнового авторського права — непорушне. Простими словами, не можна комусь передавати право бути автором чогось. Або забрати в когось це право. Навіть якщо ви присвятили комусь вірш і хочете його подарувати — авторство залишається за вами.
«Також це ваше право залишитися анонімом, обрати псевдонім. Ви можете назвати твір, маєте право на цілісність твору, аби його не перекрутили. І цим правом не можна знехтувати. Тобто, якщо я напишу статтю, то ви не можете підписатися під нею. Теоретично ми можемо домовитися, що про це ніхто не дізнається, але це незаконно», — пояснює Юлія Габрук.
А як щодо літературних рабів, коли аноніми пишуть тексти на користь іншої людини? Звісно, домовитися можна про будь-що, як і в будь-який момент такий автор-анонім може забажати розсекретити своє авторство.
Такий автор, який працював під чиїмось іменем на користь когось, може почати вимагати зазначити себе. Це невідчужуване право. Принаймні у світовій практиці такі випадки виборювання авторства, навіть коли були домовленості, можна зустріти.
Відповідальність можна поділити
Авторство передбачає і відповідальність за поширену інформацію. Наприклад, якщо вона неправдива або заплямовує честь та гідність іншої людини.
Однак її можуть нести як автор, який створив певний продукт, так і, наприклад, платформа, видання, які її поширили.
Якщо така ситуація виникла щодо вас, то юристка радить:
напряму звертатися до авторів чи редакцій з проханням виправити помилку;
якщо такий спосіб не діє, то йти до адвокатів задля захисту інтересів.
Не безплатний інтернет
Думка про те, що інформація, яка є у соціальних мережах та оприлюднена для загалу, вільна у використанні без вказання автора чи для комерції — хибна.
Те, що розміщено в інтернеті, не надає вам жодного права безперешкодно це використовувати, крім випадку, якщо ви дотримуєтесь умов вільного використання або умов публічної ліцензії.
Юлія Габрук говорить, що закон чітко передбачає, що можна використати без згоди автора і без виплати йому винагороди, але із зазначенням імені автора і джерела запозичення.
Наприклад, якщо це цитата з інформаційною метою, яка виділена, як цитата, і є посилання на авторство.
Як захистити право на авторство
Періодично в блогерській сфері виникають суперечки щодо авторства курсів чи інших інформаційних продуктів. І ось кілька порад, як захистити своє творіння.
Попри те, що авторське право, на відміну від торговельної марки, не потребує реєстрації, його можна означити спеціальним значком ©, іменем автора (або правовласника) і роком першого оприлюднення. Так автор або правовласник повідомить усіх користувачів свого продукту про належність йому майнових авторських прав.
Встановіть правила використання свого продукту.
«Якщо ми продаємо цей курс через інтернет, то варто підготувати та довести до відома користувачів публічну оферту. Це договір, який розміщуємо на сайті, платформі, додатку, який регулює умови користуванням інфопродуктом.м. Там можна прописати, що інформацію використовуємо лише для особистих потреб, забороняється робити скриншоти чи переглядати курс спільно з друзями, які його не оплатили. Оферта — це ваші „правила гри“, які, серед іншого, спрямовані на охорону об’єктів авторського права від порушення», — пояснює юристка.
Якщо ви створюєте продукт не самостійно, а додаєте роботу фотографа, відеографа, інших експертів врахуйте, що у залучених вами осіб теж виникають авторські права на фінальний продукт. Для використання курсу без проблем із усіма авторами варто укласти спеціальні договори, а також не забувати про їх немайнові авторські права.