Що почитати? Історія, детективи та філософія від Олександра Котиса
Цікаві, захопливі, художні, спеціальні, філософські, провокативні книги від Олександра Котиса.
У день міста ми запитали «Що почитати?» відомого луцького краєзнавця, автора двох книг про Луцьк, начальника відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександра Котиса.
Своїми знахідками про невідомі історії міських вулиць, замків, храмів та садиб краєзнавець тривалий час ділився на сайті «Хроніки Любарта» та особисто розповідав на численних екскурсіях.
misto.media радить прочитати дві книги Олександра Котиса:
«Луцький модернізм» про модерністську архітектуру нашого міста, її цінність, історичні віхи розвитку, творців, збережені та втрачені зразки унікального архітектурного стилю;
«Луцьк. Тисяча років життя та історії», в якій ви зустрінете інший, схований від сучасного ока Луцьк, де живуть князі, гуляють заплутаними вуличками монахи, і з кожного кутка шепоче легенда.
Дослідник історії Луцька зробив для вас добірку книг, які справили на нього враження. Краєзнавець каже: частина літератури прочитана вже давно, а дещо — із геть свіжого і виданого цього року.
«Вибрати декілька книг з усього прочитаного виявилося непростим завданням. Цікаві і не дуже, нудні, захопливі, художні, безглузді, спеціальні, філософські, заборонені, провокативні. Які ж вибрати? Віддамся моменту, бо в якийсь інший момент цей перелік міг бути й іншим», — каже краєзнавець.
Жоель Діккер. «Справа Аляски Сандерс»
Дуже захоплюючий детектив сучасного швейцарського письменника. Від цієї книги неможливо відірватися. У ній ідеться про вбивство привабливої крихітки на березі озера. Автор майстерно водить читача за носа, даючи багато натяків на підозрюваного, але щоразу збиваючи читача з пантелику. Книга гарно поєднується зі ще одним детективом цього автора — «Правда про справу Гаррі Квеберта». І тут можна довго сперечатися, а яка ж історія заплутаніша. Отже, якщо читати, то одразу дві ці книги. А ще краще — не обмежитися ними, адже в книзі про Аляску Сандерс є відсилання і до інших творів Жоеля Діккера.
Якщо ви знудилися і задепресували, ці детективи точно освіжать голову.
Наталія Старченко. «Українські світи Речі Посполитої»
Дуже корисна книга про історію українських земель у складі Речі Посполитої. Для шанувальників минулого, які намагаються сприймати історію без прикрас і цензур, ця книга буде справжнім цінним діамантом серед моря книжок про українську історію. Книга 100% стане помічною з витверезною дією для тих, хто любить мислити українську історію усталеними стереотипами про козаків, єзуїтів і шляхтичів-пригноблювачів.
Авторка розповідає, як волинська еліта XVI століття на Люблінській унії відстояла свої права і цим виборола своє право третього члена в «країні обох народів». Вона подає контекст тієї епохи, пояснює суть багатьох процесів, що тоді відбувалися. В книзі йдеться про формування ідентичності різних соціальних прошарків, руйнуються стереотипні уявлення про історію крізь призму «простих пояснень».
Альбер Камю «Падіння»
На мій погляд, саме «Падіння» є найсильнішим твором Камю — класика і співтворця екзистенціалізму. У цьому творі автор майстерно відкидає всю брехливу маску світу і неймовірно боляче розтинає лезом ілюзорність людини, показуючи, куди насправді веде її життя. Він відкидає всю фальш, якою пронизане наше повсякденне життя, виявляючи рани, які ми прикриваємо культурою і буденними ритуалами. Філософ демонструє глобальну самотність людини і її основоположні проблеми перед світом.
Думаю, це один із найсильніших творів, створених за всю історію літератури, покликаний врятувати людство від того, аби воно не потонуло у власній самозакоханості і пихатості. Браво, маестро!
Увага! Я хочу серйозно попередити читачів, які перебувають у пригніченому психічному стані і шукають якоїсь культурної розради. Не читайте цей твір в такому стані. Книга може загострити ваші негативні відчуття. Цей твір краще читати в спокої або в легкій меланхолії.
Якщо читати цей твір разом із «Чужим» і «Чумою» цього ж автора, філософський вплив екзистенціалізму буде відчутніший. Однак, якщо вас вразить найбільше саме «Падіння», все інше буде вже мізерним. Все інше в цьому житті…
Андрій Баумейстер «Паломництво до місць народження думки»
Це збірка найкращих статей з філософії українського мислителя Андрія Баумейстера. Андрій Баумейстер 25 років працював в українських університетах: Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, Києво-Могилянській академії, Інституті релігійних наук св. Томи Аквінського. Доктор філософських наук, публікувався в багатьох українських та закордонних фахових журналах, один із розробників філософської термінології українською мовою, перекладач.
Безсумнівною цінністю є найсвіжіша книга філософа «Паломництво до місць народження думки», у якій автор зібрав свої найкращі статті.
У ній автор спершу аналізує філософські ідеї Ансельма Кентерберійського та Отців Церкви, які вплинули на розвиток європейської католицької думки, науки та культури. Він показує, як розвивалася філософія протягом всієї європейської історії від Арістотеля і його критичного сприйняття світу, крізь середньовічну традицію філософської думки і аж до гайдеґґерівської метафізики. Автор завершує книгу розглядом основних тез славнозвісної Паризької Декларації 2017 року, сформульованих світовими інтелектуалами, яка пояснює і засуджує хиби сучасної Європи і пропонує шляхи до віднайдення нової сили.