Сонячні станції для приватних будинків, квартир та ОСББ
Російські окупанти не припиняють ударів по енергетичних об’єктах українських міст, а з травня відновилися відключення електроенергії. Тож тепер питання альтернативних джерел електроенергії постало з новими вимогами часу. Одне з таких джерел — сонце.
misto.media розповідає про те, як використовувати енергію сонця, які бувають прилади, де їх встановлюють.
Аби користуватися сонячною енергією для особистих потреб, потрібно встановити:
відповідну панель;
інвертор;
систему накопичення енергії (за потреби).
Щоб дізнатися, яка саме сонячна панель вам потрібна, необхідно порахувати, скільки ви зазвичай споживаєте електроенергії.
Розмір звичайної сонячної панелі становить близько 2,6 м². Її потужність може коливатися від 500 до 550 Вт . До прикладу, якщо енергоспоживання становить 5000 кВт-год на рік, то знадобиться близько 9-10 панелей, щоб згенерувати стільки електроенергії.
Але наведені розрахунки можуть відрізнятися та залежатимуть від розташування, ефективності панелі, затінення тощо.
Середній термін експлуатації сонячних систем — 25-30 років. З кожним роком потужність панелей знижується орієнтовно на 1%. Окупність починається з 5 років користування.
Але одних панелей мало, щоб використовувати удома сонячну енергію. Щоб перетворити енергію постійного струму, що виробляють панелі, в енергію змінного струму, якою користуються в більшості будинках та на підприємствах, потрібен інвертор.
До слова, якщо сонячні панелі генерують більше енергії, ніж потрібно, то надлишок можна продавати за «зеленим» тарифом у мережу, про що ми розповідаємо далі. Така функція доступна як власникам приватних домоволодінь, так і бізнесу.
Де встановлюють
Дуже часто сонячні панелі встановлюють на дахах будинків: вони пасують до різних типів дахів: рівних, похилих та металевих. Для рівних дахів можуть знадобитися додаткові системи кріплення, тоді як для похилих можна використовувати стійки для оптимізації кута нахилу панелей.
За приблизними підрахунками, для сонячної фотоелектричної системи зазвичай потрібно близько 5-6 м² простору на кожен кВт встановленої на даху потужності. Наприклад, якщо ви плануєте встановити на даху сонячну фотоелектричну систему потужністю 5 кВт, вам знадобиться приблизно 25-30 м² доступної площі.
Наземні установки є ще одним варіантом, який підходить для об’єктів з великим відкритим простором. Для них переважно використовують стійки або опори, щоб встановити сонячні панелі під оптимальним кутом нахилу для максимального впливу сонячного світла.
Зазвичай системи наземного монтажу вимагають близько 6-7 м² на кВт встановленої потужності через необхідність підтримувати належну відстань між рядами панелей, щоб уникнути затінення.
Приватні особи можуть встановити сонячні панелі потужністю до 30 кВт.
Типи СЕС
Мережеву СЕС підключають до загальної електромережі. Це дозволяє виробляти електроенергію із сонячних панелей та, коли її не достатньо, отримувати енергію з мережі. Ці станції економічно ефективні та не вимагають використання дорогих систем накопичення енергії. Серед недоліків — робота безпосередньо від мережі. Якщо електроенергії немає, то панелі не працюватимуть.
Автономну СЕС не підключають до електромережі. Зазвичай для неї використовують систему накопичення, щоб зберігати надлишок згенерованої електроенергії та використовувати її вночі чи при слабкому сонячному світлі.
Гібридна СЕС поєднує в собі елементи мережевих та автономних систем. Тож її підключають до мережі або до системи накопичення енергії. Система прийнятна для встановлення у місцях, де немає надійного підключення до мережі та для користувачів, яким потрібне безперебійне електропостачання. Для цього типу знадобиться контролер для захисту системи накопичування від надлишку заряду.
«Зелений» тариф
Держава може купувати надлишок згенерованої енергії за спеціальним тарифом. Цей надлишок користувач повертає назад до мережі. З 1 квітня вартість такої електроенергії — понад 6 грн за кВт-год.
Система «зеленого» тарифу, відповідно до чинного законодавства, діятиме щонайменше до 2030 року.
Але річ у тім, що вартість «зеленого» тарифу щороку падає. До прикладу, у 2013—2014 рр. згенерована енергія, що її віддавали в мережу, коштувала 1505,01 коп./кВт-год. Проте у 2024 р. її ціну за відповідним тарифом зменшили в понад двічі, й тепер вона становить 614,66 коп./кВт-год без ПДВ .
Для оформлення договору купівлі-продажу за цим тарифом, потрібно звернутися до обленерго, надати фахівцям документи, що підтверджують наявність СЕС та її технічні характеристики. Після цього власнику панелей встановлять окремий лічильник для підрахунку електроенергії, яку віддають до мережі.
Кошти за продану електроенергію людина отримує на власний банківський рахунок.
У Волинській області станом на 1 серпня цього року 1 513 приватних домогосподарств користуються «зеленим» тарифом. У Володимирівському районі — 256, Камінь-Каширському — 173, Ковельському — 523 та у Луцькому районі — 561.
Досвід користування СЕС на приватному будинку
Дмитро з Ківерців ще у 2019 році встановив на даху свого приватного будинку СЕС потужністю 30 кВт.
Систему мені встановлювала і підключала фірма зі Львова. Це зайняло два дні. Документацією займався я. Є ж фірми, що роблять все «під ключ». Надалі частину панелей підключав я. Це неважко.
Він наголошує, що люди, які хочуть встановити панелі на даху, мають подумати, чи хочуть його псувати. Адже дах просвердлюють, і в ньому залишаються елементи кріплення.
Крім того, для підключення потужних СЕС, треба звернутися до обленерго за дозволом збільшити потужність домогосподарства. Здебільшого дозволена потужність — орієнтовно 5 кВт. Щоб її збільшити, власник будинку пише відповідну заяву та сплачує кошти за кожен додатковий кВт, приблизно 1500 грн. Є ще окрема послуга встановлення лічильника для СЕС вартістю орієнтовно 20 тис. грн.
Коли Дмитро закінчив усі роботи щодо встановлення та під’єднання СЕС, орієнтовна вартість становила 16 тис. дол. Він додає, що якби усіма роботами займалася спеціалізована компанія, то вартість будівництва коливалася б у межах 21 тис. дол.
У чоловіка — мережева система, тобто від панелей енергія потрапляє до інвертора, від нього — через лічильник — у мережу.
Коли вночі немає сонячної енергії, то ми користуємося мережею. Коли сонце є, енергії вистачає, щоб покрити потреби будинку. Але якщо діють відключення світла — нічого не працює.
Взимку енергія від сонця також покриває потреби будинку, додає чоловік. Це з урахуванням того, що в домогосподарстві немає бойлера та плита — газова.
Для того, щоб СЕС працювала при відключеннях світла, потрібно встановлювати гібридний інвертор. Такі інвертори працюють з батареєю, що накопичує енергію. При відключенні світла, накопичену енергію можна спрямувати на потреби будинку. Є такі, що працюють без батареї й при відсутності електроенергії, передають сонячну енергію в мережу.
Дмитро під’єднав собі «зелений» тариф. Встановлений у його домі лічильник рахує електроенергію на споживання та на віддачу в мережу. Якби не війна, розповів співрозмовник, то СЕС окупилась би. Проте проблеми з виплатами почалися ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну. Спочатку їх заморозили, зробили спецграфік, який мав би покривати борги з виплат. З 2023 р. повернулися до виплат, які були до повномасштабної війни. Але проблема з виплатами залишилася.
Виплатами за «зеленим» тарифом займається «Волиньенергозбут». Кошти отримують наступного місяця не пізніше 20 числа. Наприклад, за березень людина має отримати виплати до 20 квітня.
На думку Дмитра, до «зеленого» тарифу ставлення дещо неправильне, адже він не для заробітку грошей, але для того, щоб покривати свої витрати та частково віддавати свою енергію іншим, у мережу.
Законодавець, коли придумував цю систему, не дуже враховував наявні мережі. Вони не сильно придатні, й обленерго не завжди хоче їх міняти. Ми платимо за збільшення потужності, й обленерго мало б привести мережі до того стану, щоб пропустити цю потужність, аби не погіршувалася якість напруги. Так буває, що ми своєю станцією можемо завищувати напругу. Це впливає на сусідів. Сонячними днями, коли станція генерує багато енергії, — її немає куди діти.
Це не критично, додав чоловік, проте така проблема є. Тим паче, що після російських обстрілів енергетичної інфраструктури, якість напруги в мережі знизилася.
Дмитро відверто не радить ставити мережеву СЕС. На його думку, зараз доцільно встановити систему на 5 кВт з акумуляторними батареями, можливо зі «зеленим» тарифом, щоб все це трохи відбити.
Сонячні панелі на балконі багатоквартирного будинку
Володимир встановив сонячні панелі на балконі своєї луцької квартири у жовтні 2023 р. Цим займалася одна з профільних місцевих компаній. Сонячні панелі встановлювали з риштувань. Скласти їх — зайняло годину. Сама робота тривала 1-2 години.
В мене стоїть гібридний тип. Зараз у мене три панелі по 400 В. Я їх встановив не під оптимальним кутом, але прямо (90 градусів — mm). Всю зиму я не мав питань, щоб їх чистити.
Вартість однієї подібної панелі наразі складає близько 7 тис. грн.
Здебільшого квартира перебуває на електроспоживанні від сонячних панелей, але якщо вони не можуть впоратися з навантаженням, то додаткове живлення надходить з мережі.
Влітку кіловат встановленої потужностi виробляє за день у 6 разів більше. Взимку — один до одного. Тобто, встановлений кіловат потужності — в середньому виробляє кіловат.
Раніше о 8-9 годині сонячні панелі майже нічого не виробляли, після 19:30 — також.
Володимир зауважив, що гібридні інвертори, навіть коли нічого не виробляють корисного на вихід, мають так званий холостий хід. Тобто зі самих панелей вони споживають 100 Вт і з мережі 20 Вт на годину.
Сонячні панелі дають на пів вольта більше, ніж є в мережі. Навіть якщо ввечері навантаження, то вони допомагатимуть мережі не просісти.
Батареї для накопичення енергії у пана Володимира є, але не підключені до СЕС через питання безпеки. Вони, якщо спричинять пожежу, можуть виділяти дим при аварійних ситуаціях. Чоловік розповів, що вентиляція у будинку не найкраща, тож можна отруїти сім’ю.
Зараз я працюю над тим, щоб встановити в коридорі під’їзду металевий ящик, де будуть ці батареї. Це питання вже узгоджене з керівником ОСББ.
Встановлена СЕС на даху ОСББ
Під час перших блекаутів, у листопаді 2022 р. на даху одного з ОСББ у Павлограді Дніпропетровської області встановили сонячні панелі. Це повністю грантовий проєкт за кошти фонду Бьолля, розповіла голова правління ОСББ Оксана Горова.
Проєкт планували ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну як експериментальний. Він спочатку мав бути в Херсоні, але це місто окупували росіяни. Потім він плавно перейшов до Павлограда.
Як стверджує пані Оксана, рішення про встановлення СЕС ухвалювало правління ОСББ. Але це тому, що усі кошти залучені грантовим проєктом. В іншому випадку, при фінансуванні співвласниками ОСББ, має бути голосування співвласників.
В нас гібридний інвертор, який працює як від мережі, так і від сонячних панелей. Потужність сонячних панелей — 5 кВт.
Оксана Горова
Встановлення СЕС стало актуальним рішенням, стверджує пані Оксана. Адже взимку були відключення по області — 4 години світла не було, 5 годин було. Так тривало чотири місяці. Енергії вистачало на домофони, освітлення, роботу комп’ютерів тощо.
Вдень будинок отримує енергію від сонячних панелей. Зазвичай батарея на 100% ввімкнена, тому що вночі можуть вимкнути світло, і потрібно, щоб вона була зарядженою. Але вночі будинок споживає енергію від мережі. При такому використанні економія складає третину від того, що споживає ОСББ.
Попри те, що номінальна потужність сонячних панелей — 5 кВт, вони видають 3,5—4 кВт. Це залежить від сонячної потужності. Наприклад, при високих температурах панелі перегріваються та генерують меншу кількість енергії, розповіла Оксана Горова. Про це казав і пан Володимир. Натомість узимку, при малій кількості сонячного світла, панелі генерують 10—20% енергії від загальної потужності.
Щоб встановити СЕС, потрібно розуміти, скільки ви витрачаєте електроенергії, скільки вам її потрібно, розповіла голова правління ОСББ. Наприклад, якщо дуже критично, щоб працював ліфт, треба ставити батареї великої потужності, та має бути великого обсягу накопичувач. Також має значення, на яку покрівлю ставлять, яка система кріплень. 6 кВт станція з такими ж за місткістю інвертором та батареями коштувала до 340 тис. грн.
Але інвертор і сонячні панелі — це краще, ніж генератор. Тому що перемикання відбувається безболісно. Може, це й коштує дорожче, але інвертор дешевший в обслуговуванні.
Оксана Горова
Щодо «зеленого» тарифу, пані Оксана шкодує, що його немає для ОСББ, адже це відкривало б можливості для всієї електромережі. Наприклад, об’єднання могло б віддавати надлишок згенерованої енергії іншим будинкам, що розвантажило б мережу.
Зелене енергомайбутнє
Усі співрозмовники та співрозмовниця вважають, що за автономною енергетикою — майбутнє. Особливо це стосується України під час війни. Адже чим децентралізованішою буде енергетична система у країні, тим складніше буде російським окупантам завдати їй збитків.
«Зелений» тариф корисний саме в цьому контексті — користувачі можуть компенсувати відсутність електроенергії шляхом постачання власної згенерованої до мережі. Виплати за нього не роблять погоди приватним власникам, проте таки покривають частину витрат на СЕС.
У країнах ЄС практика користування зеленою енергетикою доволі поширена. Наприклад, у Німеччині уже пів мільйона балконів обладнані сонячними панелями, пише The Mayor.eu. При чому, ще рік тому їх було вдвічі менше, й динаміка зростає.
Тим часом в Україні запрацювали фінансові програми для підвищення енергонезалежності споживачів, зокрема 0% кредитування громадян для придбання енергообладнання.
Кожен та кожна, хто бажає придбати сонячні панелі з системами накопичення електроенергії або вітрові установки, може отримати кредит, за яким держава повністю компенсує відсоткову ставку впродовж терміну кредитування. Сума кредиту — до 480 тис. грн. Термін кредитування — 10 років. Для отримання кредиту можна звернутись до «ПриватБанку», «Ощадбанку», «Укргазбанку», «Сенс Банку», банку «Глобус».
Крім того, за програмою «Доступні кредити 5-7-9» ОСББ та ЖБК можуть отримати кредит у розмірі до 5 млн грн терміном до 5 років під 7% річних. За ці кошти можна придбати і встановити сонячні панелі, інвертори, системи зберігання електроенергії та інше допоміжне обладнання. Щоб скористатись програмою, потрібно подати заявку до одного із 46 банків, які співпрацюють з державою за програмою «Доступні кредити 5-7-9». Зокрема, вже працюють над наданням таких кредитів «Ощадбанк», банк «Восток», «ПриватБанк», «Сенс Банк», «Укргазбанк», «Глобус», «Скай Банк».
Цю кредитну програму можуть застосовувати у комплексі з програмою «ГрінДІМ», запровадженою у травні поточного року, за якою держава компенсує до 70% вартості обладнання сонячних електростанцій та/або теплових помп, придбаних ОСББ та ЖБК. Максимальна сума компенсації: до 1 млн грн на встановлення СЕС, до 2 млн грн — на встановлення теплових помп, до 3 млн грн — якщо одночасно встановлюється СЕС і теплова помпа. Для участі у програмі «ГрінДІМ» необхідно звернутись до Фонду енергоефективності.
Компанія YASNO перезапустила продукт «Сонце під ключ», згідно з яким вона бере на себе технічну розробку, підбір обладнання, організацію монтажних робіт і введення станції в експлуатацію. Якщо людина захоче продавати надлишки електроенергії в мережу, YASNO окремо укладе договір купівлі-продажу. Компанія наразі обслуговує споживачів у Києві, на Донеччині та в Дніпропетровській області. Дізнатися детальніше про проєкт та заповнити заявку можна на офіційному сайті компанії.