Як не тужити наприкінці літа і пережити «серпневий блюз». Розповідає психологиня
У англійській мові є вислів «end-of-summer blues», який дослівно перекладається як «блюз кінця літа/серпневий блюз». Це психологічний стан, який можна описати як «хандра через завершення літа», він може впливати навіть на продуктивність і самооцінку.
Що це таке, чому цей стан виникає та як із ним впоратися, ми запитали у медичної психологині та гештальт-терапевтки Олени Дудкевич.
Як пов’язані соцмережі, дитинство та «серпневий блюз»
Серпневий блюз — це переживання та страхи через втрачені можливості та нереалізовані плани. (підказка: На Заході ці почуття називають FOMO: fear of missing out.) За словами психологині, цей стан бере початок із дитинства. Адже тоді літо асоціювалося із пригодами, відпочинком і яскравими емоціями.
«Навіть у дорослому віці ми все ще сприймаємо літо як період пригод і вражень. І, попри роботу, покладаємо на нього чимало надій. Коли воно завершується, залишається розчарування через те, що не вдалося побувати там, де хотілося, зустрітися з кимось, побувати деінде. І під впливом таких думок погіршується настрій і виникає хандра», — розповідає Олена Дудкевич.
«Серпневий блюз» почав проявлятися значно гостріше в епоху соцмереж та «успішного успіху».
«Ми дивимося на ідеальні картинки у соцмережах, порівнюємо себе і своє життя із тим, що бачимо у смартфоні, відчуваємо себе пригнічено, адже завжди знайдеться той, хто у чомусь нас перевершить. Нам здається, ніби всі, крім нас, проводять час активно, відпустку — яскраво, живуть цікавіше, самореалізуються і розвиваються. І все це викликає розчарування, незадоволення своїм життям», — пояснює Олена Дудкевич.
Як не сумувати через завершення літа
Олена Дудкевич дала кілька порад, як впоратися з «серпневим блюзом».
Не ідеалізуйте літо і не демонізуйте осінь.
Варто прийняти, що доросле життя сповнене зобов’язань, тому ми не можемо присвяти три місяці безтурботним розвагам. Літо, як і будь-яка пора, може бути різним. Саме тому варто згадати, які незручності виникають влітку та наголосити для себе на перевагах осені. Наприклад, літня спека заважає працювати. Восени ж комфортно працювати, гуляти на свіжому повітрі й подорожувати», — розповідає психологиня.
Мінімізуйте час у соцмережах.
У соцмережах ми бачимо ідеальні фото та відео, порівнюємо себе і своє життя з тими, за ким стежимо. Через це відчуваємо себе аутсайдерами й менше цінуємо своє життя.
Помічайте гарні моменти й насолоджуйтеся ними.
Нам варто проаналізувати, що у нас є, що нас тішило, що викликало і викликає радість. Не знецінювати те, що у нас є, а спробувати цінувати та насолоджуватися тим, що маємо вже зараз.
Плекайте вдячність.
Можна вести щоденник вдячності, аби навчитися помічати хороше й у рутинному дні.
Зробіть себе центром свого життя.
Сфокусуйтеся на власних бажаннях та потребах, на тому, що подобається саме вам, а не оточенню чи успішним героям із соцмереж, прислухайтеся до себе. Адже ви здатні втілювати свої мрії та ідеї у життя незалежно від пори року.