«Мені дує!» Чим небезпечні протяги
Про ризики протягів та правила користування кондиціонером розповідає лікар.
Пересування в громадському транспорті влітку — це випробування, яке посилюється традиційними сутичками між тими, кому спекотно, і тими, кому дме.
Чи можуть нашкодити протяги? Як користуватися кондиціонером, аби він був корисним, а не зашкодив? З цими запитаннями ми звернулися до сімейного лікаря, керівника «Центру сімейного здоров’я», Віталія Дмитрука.
Отож, протяг — це різкий струмінь повітря, що продуває приміщення крізь щілини або відчинені двері, вікна тощо, розташовані одне проти одного.
Кому варто боятися
Віталій Дмитрук пояснює, що протяг може викликати переохолодження окремих частин тіла, які перебувають під інтенсивним охолоджувальним потоком повітря. Наприклад, коли водій їде з відкритим вікном, а йому на ліву руку потрапляє холодне повітря, виникають сприятливі умови для розвитку запального процесу у м’язах та нервах — м’язового синдрому та невритів.
«Протяги можуть сприяти місцевому переохолодженню, яке часто призводить до зниження імунітету слизових носа, горла та очей. Знижений імунітет — це фактор ризику, що сприяє розвитку ГРВІ, захворювань верхніх дихальних шляхів, кон’юнктивітів».
Віталій Дмитрук
сімейний лікар, керівник МЦ «Центр сімейного здоров’я»
Те ж саме відбувається при дії холодного потоку повітря на ділянку попереку. Можуть виникати біль, симптоми м’язового спазму, спричинені запаленням нервових корінців спинного мозку.
Експерт пояснює, що загартовані люди з міцним імунітетом стійкіші до дії протягів. Натомість для літніх людей, людей з хронічними респіраторними захворюваннями, а також дітей, які часто хворіють, протяги та переохолодження дійсно становлять більшу небезпеку через схильність до захворювань.
Як пережити спеку в автобусі
«Щодо відкритих вікон в автобусах, то тут, як на мене, варто все-таки дотримуватись певного балансу між боротьбою зі спекою та надмірним перебуванням під сильним потоком повітря. Необхідно уникати відчуття локального переохолодження від протягу обличчя і шиї через ризик розвитку шийного синдрому та захворювань на ГРВІ. Також потрібно берегти спину та грудну клітку, аби уникнути ризику появи міжреберних невралгій в ділянці задньої поверхні грудної клітки та люмбалгій в попереку», — розповідає Віталій Дмитрук.
Фахівець пояснює і правила налаштування температурного режиму кондиціонера. Максимально допустима різниця не повинна перевищувати 10 градусів. При цьому найнижча температура у приміщенні влітку повинна бути у межах 18-20°C.