Ким були ваші предки?
Почати пошук родоводу можна з метричних книг, і зараз ми розкажемо, як
До появи радянських ЗАГСів усі записи про народження, одруження і смерть робила лише церква — у метричних книгах. На жаль, не всі з них збереглися чи були передані до архівів. Проте шанси знайти предків усе ж великі: наприклад, у волинському архіві зараз понад 5 000 метричних книг.
Якщо ваша родина жила на території нинішньої Волинської області — тоді вам саме в цей архів (м. Луцьк, вул. Ветеранів, 21).
Крок 1. Підготовка
Перед тим, як іти в архів, потрібно підготувати 2 речі:
— два фото для реєстрації,
— усю можливу інформацію про найстарішого відомого вам родича: ім’я, бажано також по батькові, точну чи приблизну дату народження, імена братів-сестер. Обов’язково — місце проживання, від цього відштовхується пошук.\
Крок 2. Отримати дозвіл і метричні книги
В архіві потрібно написати заяву користувача (бланк видадуть). Далі у читальній залі взяти каталог метричних книг, вони посортовані за назвами населених пунктів.
Найстаріші метричні книги у волинському архіві датовані початком 1800-х, тож якщо пощастить — можна дослідити навіть більше семи колін родоводу!
Крок 4. Вивчення записів
Нерозбірливий почерк, вицвілі чорнила, записи латиницею — хай усе це не лякає, система записів насправді дуже проста.
Починаємо — з кінця. Тобто — з «найсвіжіших» метричних книг, рухаємось по порядку, до найстаріших.
У записах про народження найважливішою є колонка про батьків (вона третя, після дати народження та імені дитини).
До 1921 року територія нинішньої Волинської області була приєднана до Російської імперії, тому священники вели записи російською мовою у такому стилі: «Села Буяни крепостной Яковь Іосиповь Члекъ и законная жена его Лидия Онуфрива, оба православние».
Зверніть увагу, що в цей період по батькові записувалось геть за іншим принципом, ніби відповідаючи на питання: «чия?» або «чий?»: Іосиповь, Дмитрив, Іванова тощо.
У 1921-1939 рр колишні західні повіти Волинської губернії були у складі Польщі, і церковна метрика тут велася польською: «Mieszkan. w. Bujan Michał syn Terentia Osypiuk 25 i jego ślubna żona Anna córka Aleksandra z domu Najuk 24, oboe wyznania prawosławnego». Це означає, що батьками були «Жителі села Буяни: Михайло, син Терентія Осипюка, 25 років; і його законна дружина Анна, донька Олександра із дому Наюків, 24 роки. Обоє — православні».
Якщо важко читати/перекладати, можна просто шукати потрібне прізвище.
Крок 5. Систематизувати інформацію
Отож, один запис може принести інформацію відразу про три покоління: народженого, його батьків і дідусів. Зібравши докупи всі-всі записи з потрібним прізвищем, їх треба відсортувати за принципом родинного дерева.
Якщо пощастить, зібрана інформація про всіх людей із потрібним прізвищем складеться в єдиний нерозривний ланцюжок родоводу.
Для чого це потрібно, і чому всі говорять про 7 колін?
Наші пращури вірили, що кожне із семи поколінь роду має вплив на людину. Наприклад, третє коліно (бабусі та дідусі) — передають інтелект і талант, шосте коліно — соціальний статус. Але саме сьоме коліно є найбільш важливим, бо визначає Фатум і Долю.