Дім Франка у Луцьку. Як львівський музей шукає аудиторію та нові сенси
Про культурний центр Дім Франка у Львові кажуть, що тут досі «живе дух великого творця нових мистецьких і наукових світів».
Що пропонує музей сьогодні та чим приваблює різну аудиторію розповіла команда простору, яка 25 січня приїхала до Луцька.
Організаторами події стали платформа «Алгоритм дій», Літературна платформа «Фронтера» та театр «Гармидер». Про роботу музею та його команди дізналося й misto.media.
Що таке Дім Франка?
Дім Франка — це музей, розташований у сімейному будинку Івана Франка, у якому він мешкав з 1902 року. Сам же музей розпочав свою роботу 10 жовтня 1940 року.
Дім Франка є сховищем його спадщини та лабораторією франкознавчих досліджень. На сьогодні команда культурного центру продовжує плекати пам’ять про письменника, вдихаючи нове життя в історії минулого.
«Для мене Дім — це моє місце, де я впливаю, яким буде це місце. Це шматок реальності, де ми можемо знайти конкретну точку опори для застосування своїх зусиль і змін, які будуть осяжні за нашого життя», — розповідає Богдан Тихолоз, директор Дому Франка.
Простір — це комплекс, який складається з двох будівель. Перша — це власне вілла Івана Франка, меморіальний музей, в якому відтворено побут життя родини.
А друга, Дім муз — колишня вілла польського магната Антонія Ув’єри, багатофункціональний простір для подій та заходів із виставковими залами.
Окрім екскурсій, у музеї демонструють:
мистецькі роботи та фотовиставки,
проводять літературні вечори, лекції, презентації, зустрічі з відомими людьми;
організовують філософські та наукові диспути;
камерні концерти та вистави.
Використовують сповна тут локації просто неба. Поряд із меморіальною віллою височіє стара груша — єдине дерево з Франкового саду, що збереглося до наших днів.
Поблизу дерева — затишна галявина для проведення публічних заходів та презентацій. Ще одне дерево, яке росте неподалік вілли — дуб, відомий з Франкової поезії «Розвивайся ти, високий дубе!».
Частину зовнішнього простору музею, поряд із палацом Ув’єри, складає зелений куточок — Сад муз. Він облаштований зразками сучасної скульптури та слугує як експозиційний та креативний простір.
Найбільшу популярність тут має мальовнича магнолія, посаджена на початку XX століття. За словами команди музею, це є одна з найкрасивіших та найстаріших магнолій Львова.
Театралізовані екскурсії Дому Франка
Щодня музей проводить різноманітні екскурсії, серед яких є й театралізовані. Найпопулярнішою є «Франчата про тата». Ця екскурсія розповідає про Франка-тата та його наймолодших дітей — Петра та Анну. Ролі виконують наукові працівники музею — Христина Рикмас та Ігор Медвідь.
Культурний центр пропонує до перегляду ще одну драматичну виставу «Мама і доня. Нерозказана історія».
Зі слів вченої секретарки та виконавиці ролі дружини Франка Анастасії Ковалишин, окрім чуттєвої історії про близькі стосунки Ольги Франко та її доньки Анни, ця екскурсія наповнена музичним супроводом та піснями, що пробирають до денця душі.
«Ми дуже любимо, коли наші гості плачуть на виставах. Це означає, що ми зробили нашу роботу правильно», — жартома зазначає Анастасія.
Також Дім Франка проводить театралізовану екскурсію-гру для дітей молодшого віку.
«Лис Микита у Домі Франка» — це інтерактивна вистава, яка полягає в активній взаємодії гостей з Лисом Микитою, роль якого виконує наукова працівниця Діана Горбань.
Окрім театралізованих, у музеї є тематичні екскурсії, виставки, квести тощо. Богдан Тихолоз розповідає, що така різноманітність потрібна для завоювання багаторазового відвідування Дому та постійної уваги до музею.
Колекція Дому Франка
Дім Франка спільно з Інститутом франкознавства Львівського національного університету та Львівською національною науковою бібліотекою України ім. Василя Стефаника реалізували проєкт «Весь Франко: читай, слухай, дивись».
Він мав на меті реставрувати та оцифрувати видання та книги з колекції Івана Франка. Результатами проєкту стали 30 відтворених та 300 диджиталізованих прижиттєвих Франкових видань. Переглянути повну колекцію музею можна на сайті Дому Франка. Також сайт містить оцифровані листи, фотографії, документи та близько 13 тисяч книжкових одиниць.
Дім Франка має команду спеціалістів з реставрації, яка дає нове життя документам, виробам із дерева та текстилю. Як зазначає старша наукова співробітниця відділу розвитку Вікторія Дмитрик, музей зараз активно працює, щоб можливостей для відновлення експонатів ставало все більше.
Як потрапити у Дім Франка?
Придбати квитки на події у музеї можна за номером +38 096 158 46 06 (з 10:00 до 17:00) або ж на касі Дому.
Адреса: вул. Івана Франка, 150/152, м. Львів.
Графік роботи: з 10:00 до 17:00 (крім вівторка), каса працює до 16:30.
Детальніше ознайомитися з Домом Франка можна у соціальних мережах музею, зокрема інстаграмі, ютубі та фейсбуці. А також більше інформації можна знайти на сайті культурного центру.