США обирають президента. Яка система голосування і коли будуть результати
Пояснюємо, як голосують у США, чому це важливо для України та коли стануть відомими результати.
Хто може бути новим президентом США?
Основне змагання за крісло президента відбувається між республіканцем, колишнім президентом США 78-річним Дональдом Трампом та віцепрезиденткою США, демократкою Камалою Гарріс , якій 60 років.
Станом на 31 жовтня кандидати мають практично однакову підтримку з різницею в 1%. Чинний президент США Джо Байден зняв свою кандидатуру через стан здоров’я та поважний вік.
Ще є кандидатури Чейза Олівера (лібертаріанець), Джил Стейн (від партії «зелених») та Корнела Веста (незалежний кандидат), але зазвичай ці голоси не мають вирішальної ваги для виборів.
Чому це важливо для України?
США були і є одними є головних партнерів України, зокрема, щодо надання військової та фінансової допомоги. Зовнішня політика — це прерогатива саме президента США.
Гарріс заявила, що продовжуватиме політику Байдена щодо допомоги Україні. Позиція Трампа більш неоднозначна. Він наголошував, що в хороших стосунках із Путіним і знає, як припинити війну. Однак, чи буде це прийнятним варіантом для України — сумнівне питання.
Коли відбудуться вибори президента США?
День загальних виборів у США запланований на вівторок, 5 листопада. Ця процедура відбувається кожні 4 роки у перший вівторок після першого понеділка листопада. У США вибрали робочий день через традицію, що сягає корінням в 19 століття.
Оскільки тоді чимало виборців були зайняті у сільському господарстві, то початок листопада був ідеальним часом між збором врожаю та зимою. У неділю на дільниці зазвичай не йшли, це був час для богослужінь. А понеділок використовували, аби дістатися до виборчих дільниць, адже часто доводилося використовувати воза, коней.
Нині вівторок не є вихідним днем для волевиявлення у більшості штатів. Але існує процедура голосування поштою (для цього треба отримати відкріпне посвідчення), а також early voting, тобто дострокове голосування. У кожному штаті прописані свої умови цієї процедури: різні дати початку та закінчення.
Чимало американців обирають саме такий вид голосування, оскільки це допомагає уникнути поганої погоди, черг тощо. Наприклад, у штаті Вісконсин уже у перший день віддали свої голоси понад 97 тисяч виборців.
Яка система виборів?
Якщо порівнювати з українськими правилами, то вибори президента у США — складна процедура. Оскільки це непрямі вибори. Хоча на загальних виборах люди голосують за кандидата, але по суті вони обирають список виборників, які пізніше будуть обирати президента від певної партії. Складно? Не сумнівайтеся.
Вибір виборників
Партії у кожному зі штатів формують списки виборників задовго до самого дня Х. Це поважні члени громади, які мають авторитет і відповідну репутацію. Кожен штат має визначену загальну кількість виборників.
Ця цифра залежить від того, скільки є представників штату у Конгресі США. Загалом — 538 (По дві квоти від сенату для кожного штату, 435 від Палати представників відповідно до чисельності штату і три від округу Колумбія, який має особливий статус).
Аби один із кандидатів переміг, йому потрібно набрати 270 голосів виборників.
То що ж відбувається у вівторок листопада?
Виборці голосують за одну з кандидатур, тобто політика. Але ці голоси впливають на те, хто отримає голоси виборників від штату. У більшості штатів діє принцип winner-takes-all , тобто, хто набрав більшість, той і забирає всі голоси виборників штату.
Винятками є штати Мен і Небраска, де голоси розподіляються пропорційно.
Покажемо на прикладі. У 2020 році тодішній кандидат Джо Байден отримав 60,9% голосів у Нью-Йорку та отримав 29 голосів виборників. Це усі голоси. Переможець отримує все. А ось у штаті Мен Байден отримав 53% і відповідно 3 голоси виборників, а Трамп 33% — 1 голос виборника. Бо цей штат вирішив, що не буде дотримуватися принципу winner-takes-all, а розподілятиме голоси пропорційно.
Коли голосують виборники?
Уже у грудні виборники від кожного штату збираються, щоб офіційно проголосувати за президента та віцепрезидента. Зазвичай вони дотримуються результатів загального голосування свого штату, оскільки є членами або прихильниками політичних партій, беруть на себе зобов’язання підтримати кандидата від своєї партії на президентських виборах.
По суті, знаючи як розподілилися голоси виборників у день голосування — голосування самих виборників є вже формальністю.
У деяких випадках виборники можуть голосувати за іншого кандидата, це так зване faithless voting . У більшості штатів за це передбачені штрафи або навіть анулювання таких голосів. Часто такі виборчі сюрпризи — це спосіб політичного протесту.
А якщо кожен із кандидатів не отримає 270 голосів?
Затвердження голосування колегії виборників відбудеться аж у січні. Якщо ніхто не отримає більшість, то Палата представників обирає президента, а Сенат — віцепрезидента. Такі випадки рідкість для США.
Які можливі сюрпризи?
За непрямої системи виборів кандидат може мати більшість загальної кількості голосів виборців, але програти, бо не матиме більшість голосів виборників. Так уже траплялося, наприклад, у 2016 році, коли Гілларі Клінтон змагалася з Дональдом Трампом.
Тоді Клінтон отримала більшість голосів, але є принцип winner-takes-all. Тоді Трамп у низці ключових штатів, так званих swing states , до яких входять Пенсильванія, Мічиган і Вісконсин, отримав незначну перевагу, але голоси усіх виборників. Саме тому кандидати часто фокусують увагу на перемозі у штатах з більшою кількістю виборників, а не на загальній кількості голосів по всій країні.
Чому саме Пенсильванія, Мічиган і Вісконсин штати, що коливаються? Бо тут нестабільні політичні вподобання. Це пов’язано з багатьма процесами. Наприклад, є і велика кількість міського населення, яке голосує за демократів, і велика кількість сільського, яка традиційно підтримує республіканців.
Коли стануть відомі результати?
Перші результати вже можна почути у день виборів завдяки екзит-полам, опитуванням з дільниць. Остаточні — за кілька днів після закриття дільниць, підрахунку бюлетенів з пошти.
А офіційні можуть оголосити навіть за кілька місяців, оскільки можливі судові позови (до 6 січня усе вже мають порахувати). Сама ж інавгурація 47 президента традиційно очікується 20 січня 2025 року о 12 годині в Капітолії США.