Як Луцьк має розвиватися найближчі 5 років
У Луцьку розпочалось обговорення Стратегії розвитку Луцької громади до 2030 року. Пояснюємо, що це за документ і чому він важливий
Стратегія розвитку — це головний документ для громади. В ньому визначені основні цілі та завдання на певний період, які потрібно розв’язати. Стратегія охоплює різноманітні сфери життя: екологію, туризм, містобудування, освіту тощо.
Ми ж скорочено подаємо те, яким бачать Луцьк творці стратегії.
Ціль 1. Луцька молодіжна громада
Для її реалізації треба осучаснити освітні програми у закладах вищої та професійної освіти, збільшити кількість програм доступного житла для молодих сімей та обдарованої молоді; впровадити технології Smart City для покращення взаємодії бізнесу, влади та громадян, підвищення прозорості роботи публічних інституцій громади; підвищити рівень безпеки та комфорту жителів громади тощо.
Ціль 2. Нова громада з історичним центром
Популяризувати інструменти громадської участі та інші механізми залучення мешканців до розвитку громади; оптимізувати роботу комунальних підприємств, їхнє перепрофілювання в сервісні організації; створити на базі лікувальних закладів громади кластер сучасної реабілітації, реінтеграція ветеранів; перетворити виробничі об’єкти промислових зон, які не використовуються, на інвестиційні проєкти тощо.
Ціль 3. Сучасний екополіс
Розвинути мережу велоінфраструктури та пішохідних зон; почати будівництво сміттєпереробного заводу для комплексної утилізації побутових відходів у громаді; забезпечити енергоефективне освітлення та використання альтернативних та відновлюваних джерел енергії; підвищити екосвідомість місцевих мешканців та гостей громади тощо.
Ціль 4. Регіональний лідер
Покращити шосейне сполучення, поглибити взаємодію з закордонними містами-побратимами, розширити географію міжнародної співпраці та координацію, підтримувати культурне середовище та розвивати його креативний потенціал в громаді, формувати бренд громади як центр ділового, подієвого та медичного туризму тощо.
Ціль 5. Громада сучасності та інновацій
Підготувати місця для розміщення інноваційних та ековиробництв, сприяти розвитку ІТ-екосистеми регіону на базі Луцької громади, підвищити взаємодію з органами місцевого самоврядування та інституціями з країн ЄС тощо.
Для втілення кожної цілі є перелік завдань і відповідальних за їхню реалізацію. Щоб аналізувати, як стратегію втілюють, створять моніторингову групу з представників громадськості, бізнесу та членів Стратегічного комітету. Можуть залучати зовнішніх незалежних експертів та партнерські організації.
Кожен та кожна, хто зацікавлений у розвитку Луцької територіальної громади, може подати зауваження та пропозиції щодо стратегії до 18 липня через гугл-форму, на е-пошту: [email protected] та письмово за адресою каб. № 223 вул. Богдана Хмельницького, 19.
Повний проєкт документа доступний за посиланням.
Стратегію розвитку Луцької територіальної громади до 2030 року почали розробляти у липні 2023 р. у межах проєкту Ради Європи «Зміцнення стійкості демократичних процесів через громадську участь під час війни та в післявоєнний період». Над розробкою працював стратегічний комітет з 24 осіб.
Хто ці люди?
12 посадовців міськради (заступниця міського голови Ірина Чебелюк, директор департаменту економічної політики Борис Смаль, його заступники Юлія Дацюк та Сергій Омельчук, директор департаменту освіти Віталій Бондар, директорка департаменту культури Тетяна Гнатів, заступниця директора департаменту містобудування Софія Гула, директор департаменту молоді та спорту Володимир Захожий, начальниця відділу екології Оксана Лисак, начальник управління охорони здоров’я Володимир Лотвін, начальниця управління туризму та промоції міста Катерина Теліпська, заступниця директора департаменту соціальної політики Тетяна Янчук)
4 депутатів міськради (Роман Бондарук, Ірина Колковська, яка є й директоркою ГО «Розвиток Волині», Михайло Наход, Володимир Пшибельський)
4 представників громадського сектору (виконавча директорка ГО «Волинський інститут права» Ірина Гайдучик, голова Громадської ради при міському голові Павло Ковальський, виконавча директорка Волинського регіонального відділення Асоціації міст України Мар’яна Конончук, керівник регіонального офісу програми U-Lead з Європою у Волинській області Анатолій Пархом’юк)
4 експертів Ради Європи (Юлія Гвоздович, Олег Дукас, Олександр Солонтай, Олексій Коваленко).
Для того, щоб напрацювати цей документ, крім аналізу відкритих даних, досліджували й думку лучан: агенція FAMA на замовлення Ради Європи провела соціологічне опитування (600 осіб), онлайн-опитування (взяли участь 2 254 особи), 15 особистих інтерв’ю із найбільш впливовими місцевими стейкхолдерами з різних сфер тощо.
Візія стратегії (мрія, або образ, до якого має наблизити виконання стратегії, — mm) — створити в Луцьку сучасний екополіс, який молодь обирає для навчання, самореалізації та відкриття бізнесу, економічний та культурний центр північного заходу України.