Сімейні рецепти, анкети мрій та меню дитинства. «Доба з дідо й ба» у misto.cafe
Спогади замовляли? Ними смакували під безлімітне варення.
-23650e951c5c54babdbdcc5675f36539.jpg)
Щомісяця у misto.cafe можна скуштувати бабусиних смаколиків та провести день із найріднішими
Фото: Микола Цимбалюк
30 березня misto.cafe приймало особливих гостей. Накрили святковий стіл. На ньому — плетена гачком скатертина, «брехунець» , дерев’яна рахівниця й фіалки у великих горнятах. Частували, як у дитинстві: пиріжки, ватрушки, пляцки, свіжий хліб з варенням.
Аромати такі… Аж ностальгія в око потрапила. За столиками — кілька поколінь. Це «Доба з дідо й ба» — сімейна ініціатива кафе, яку організовують уже втретє — нагода подарувати дідусеві й бабусі день, наповнений теплом, увагою та любов’ю.
Люби дідо й ба настільки сильно, щоб дарувати їм тепло тут і зараз, без «давай завтра».
Допис із інстаграму misto.cafe.
Щоразу на відвідувачів чекають миттєві світлини у фотобоксі, безлімітне варення до хліба з маслом та щось особливе. Під час минулих зустрічей гості грали у настільні ігри та слухали лекцію луцької психологині Дарини Самолюк про любов та прийняття між поколіннями.
Під час березневої зустрічі дідо або ба ділилися родинними рецептами у книзі кафе, а натомість отримували квитки в кіно, театр чи музей. Бабуня Наталя розкрила секрет оселедця в кетчупі, а бабуня Алла — сирної запіканки. Вона — Алла Шибаєва — прийшла у заклад зі свахою. На двох у жінок — четверо онуків. Господиня розповіла, як цю запіканку готувала її прабабуся.
«Це сімейний рецепт. Спробуйте спекти — не пошкодуєте. Тут головне не полінуватися добряче перетерти сир у м’ясорубці й яєць не шкодувати. Мої мама й бабці в печі пекли цей сир в чавунній формі», — ділилася Алла.
Поряд з нею майже дорослі онуки. Каже, діти зростали біля неї — бабуня брала участь у вихованні малих з народження. Тепер немає проблем у спілкуванні з підлітками. Переконує, протистояння «батьки — діти» — не про їхню родину. Спілкуються на рівних.
«Донька стала мамою, коли навчалася в університеті. Вона — на пари, а я — з онуком. Все життя разом. Які бар’єри? Ми — друзі!» — розповідає.
Як у дитинстві.
Здійснити мрію
У березні до заходу додалася важлива соціальна ініціатива. misto.cafe спільно з благодійним фондом «Рожева душа» створили «анкети мрій» людей старшого віку із соціальних центрів Ківерцівської та Заболоттівської громад. У кожній — коротка біографія стареньких й кілька простих бажань: хустина, заколка для волосся, одеколон, домашня ковбаса, копчений бочок, фрукти.
Листи були у відкритому доступі в кафе протягом дня. Відвідувачі розібрали усі мрії, аби виконати їх до 12 квітня. Керівниця фонду Анастасія Рудик планує поїздку до соціальних центрів й запросила усіх, хто долучився до акції, особисто передати пакунки адресатам, познайомитися та обійнятися із самотніми дідо й ба.

Самотні дідо й ба мріють про смаколики.
Як рідна
Організаторка заходу подієва менеджерка Анна Шклярук розповіла про особливу в її житті людину — Фаїну Самчук — сусідку з батьківського дому, яка надихнула на родинну ініціативу «Доба з дідо й ба».
«Тьотя Фаня замінила мені рідних бабусь і дідусів, яких рано не стало. Дбала про мене, коли я хворіла, а батьки працювали. Розповідала багато історій зі свого життя, робочих буднів на «Електротермометрії» . Годувала мене пиріжками, виховувала прийняття інших людей і ще море всього, що сформувало мене», — розповідає організаторка.
Дівчинка приходила до сусідки щодня. Роздивлялася сімейні фото на стінах, сплетені її донькою макраме, дивувалася величезним пальмам у вазонах та сувенірній жирафі, яку привіз з Африки її син Сашко.
Пам’ятає її овочеве соте, хліб з маслом, оселедцем та домашнім помідором, крем-супи, печені яблука або кисломолочний сир з корицею до чаю. Тут маленька Аня навчилася їсти ножем й виделкою. Багато страв, якими смакувала в дитинстві, тепер готує сама. Зізнається, у тьоті Фані — смачніше.
Маленька сусідка виросла, переїхала. Додому навідується нечасто. 78-річна Фаїна Самчук живе активно: відвідує заходи в єврейській громаді, ходить в театр, малює картини, мандрує. Але в телефонних розмовах з Анною мимохіть зітхає: «Мені бракує тебе, дівчинко».
«Тепер ми чаюємо рідко — закрутила доросла рутина, робота і карʼєрні цілі. Відчуваю провину, що віддалилася. Тож „Доба з дідо й ба“ — для тих, хто у рутині-біганині забуває подзвонити мамі, привезти смаколиків бабусі й не знаходить часу зіграти партію в шахи з дідусем. Це день про сімейні цінності, про обійми і теплі спогади», — каже Анна Шклярук.
«Доба з дідо й ба» — теплий родинний захід, який планують організовувати на постійній основі щомісяця, зберігаючи унікальну атмосферу ностальгії, душевності й турботи. Це не лише нагода згадати дитинство, посмакувати пиріжками з бабусиних рецептів, а й подарувати увагу та тепло тим, хто його найбільше потребує.