Головне з інтерв’ю Зеленського у подкасті Лекса Фрідмана
Про вибачення Лукашенка, діалог з Трампом і що може зупинити Путіна.
Подкастер Лекс Фрідман провів тригодинне інтерв’ю із президентом України Володимиром Зеленським. Ми послухали цю розмову і подаємо її у стиснутому вигляді, або ж можете ознайомитися із повним текстом.
Діалог відбувся у грудні 2024 року. Учасники багато говорили про роль США у закінченні війни між Україною та Росією, зокрема, напередодні 20 січня, коли запланована інавгурація новообраного президента США Дональда Трампа. Зеленський був розкутий у словах і навіть кілька разів вжив нецензурну лексику.
У прев’ю до інтерв’ю Фрідман зауважив, що планує побалакати також із Володимиром Путіним, а також сподівається на тристоронню зустріч президента США Дональда Трампа, Володимира Зеленського та керівника РФ Путіна.
Сім’я Фрідмана має україно-єврейський зв’язок. Його батько працював у Києві, згодом у Москві. Лекс є громадянином США, дослідником штучного інтелекту. У нього майже 4,5 млн підписників на YouTube, а до розмов він запрошує людей із різних сфер.
У прев’ю до подкасту із Зеленським Фрідман розмірковував, зокрема, над мовним питанням в Україні. Зеленський, який принципово обрав мови для спілкування українську та англійську — теж пояснив свої мотиви.
(Подані цитати є адаптованими для читання без утрати змісту)
Зеленський про мову
Сьогодні було 73 ракетних удари по нас, загинули люди. Сьогодні було понад 100 дронів. І це ж щоденна історія. Б’ють люди, які розмовляють російською. Б’ють по людях, яким ще нещодавно розповідали, що вони насправді захищають російськомовних.
І тому я не поважаю ні керівника чи директора сьогоднішньої Росії, ні цей народ. Я не вважаю, що можна ось так робити вигляд, що нічого не відбувається, як Путін говорив, що ми ж один народ, ми ж, дивіться, однією мовою говоримо тощо. Вони говорять мовою зброї. (…)
Знаєте, я на початку війни звертався до росіян російською. Нуль. (…) У нас сьогодні неповага до російської через росіян. Коли вони «рятували» російськомовних — вони вбили багатьох російськомовних людей, які в більшості своїй на сході знаходяться. Вони жили на сході. Вони зруйнували їхні оселі. Зруйнували їхнє життя.
Про початок широкомасштабної війни
Всі щось казали, прогнозували тощо. Я б просив тільки одне, передусім в Сполучених Штатах: якщо ви впевнені, якщо у вас є докази, якщо ви з ним (Путіним — mm) розмовляєте, і він вам каже, що буде вторгнення, якщо вас це все лякає, — посильте нас зброєю, але найкраще посильте нас передумовами, щоб не було ніякої війни.
Це не зброя передусім, я просив їх санкції. Тобто залякайте його. Не кажіть, будь ласка: якщо він прийде, якщо він пройде через кордони, якщо він буде вбивати, то ми введемо санкції. Ну это х*йня. Вибачте.
Про дзвінки Лукашенка
Через кілька днів після повномасштабного вторгнення я говорив з Лукашенком телефоном. І він вибачався. І він казав, що це не я. З моєї території пускали ракети і пускав Путін. Це його слова. (…)
Я йому сказав, що я вважаю, що він такий самий убивця. А він мені говорив: «Зрозумій, не можна воювати з росіянами». Я йому сказав: «Ми ніколи не воювали».
Війна, ракети прилетіли, кажу, з твоєї землі, з Білорусі, як ти допустив?». Він мені сказав: «Вдар по нафтопереробному заводу, ти ж знаєш, як багато він для мене значить». Мозельський, чи як?
Про діалог з Росією
Треба бути в сильній позиції і не «розговаривать», а закінчувати війну. Так, можна в форматі діалогу. Так, а хто ж проти? Треба просто бути в сильній позиції і щоб той, хто напроти вас, щоб він цього хотів.
Про перемир’я і НАТО
Як тільки Трамп піде на припинення вогню без серйозних гарантій безпеки для України, він дасть пас Путіну про те, що він цього хоче. (…)
Не чекайте на бажання Путіна. Змушуйте його, що він повинен це зробити, щоб зупинити війну. Це важливо. (…)
Якщо ми не матимемо гарантій безпеки, то Путін прийде знову. (…)
НАТО може діяти на частині, що контролюється Україною. Про це можна домовитися? Я впевнений, так. Це невеликий успіх для нас, але якщо ми бачимо дипломатичний спосіб завершення війни, тобто це перше. Друге — пакет зброї. (…) І санкції.
Я думаю, що в інтересах усіх розумних людей те, щоби на ринку не було російської енергетики. Він (Трамп — mm) мусить її закрити. Ось і все. Це нормально? Американська нафта, американський газ? Добре, чому б і ні? І дешевше. Для світу це буде дешевше. Це будуть гроші для Сполучених Штатів.
(…)
Якщо немає справедливості і вбивці непокарані, чому ці люди не повернуться з ненавистю? Вони обов’язково повернуться. І тому, коли ми кажемо про НАТО, то НАТО не тільки зупиняє Росію. Не забувайте, НАТО зупиняє і нас. Тому що не для всіх буде справедливість.
Ми знаємо, що НАТО не має право вирішувати ті чи інші питання війною. НАТО — безпековий союз, це захист. Це не промивання мозку, то що каже Путін, що це наступ. Це не наступ, це оборонний союз. Безпековий союз і це безпека для Росії.
Про Північну Корею
12 000 (військових — mm) приїхало. На сьогодні 3800 вбито або поранено. Вони можуть перевезти ще 30-40 тисяч. А можуть і 500 тисяч. Вони можуть привезти багато людей. Чому? Тому що у них наказ автократі. Європа може зібрати людей? Ні.
Про Путіна
Путін — хто завгодно, але не дурак. Він підготується. Він знає всі помилки. Він розуміє, як ми розбили його армію після початку вторгнення. Він зрозумів, що це не радянська війна і з нами так не вийде. Він підготується. Він пустить все на виробництво зброї. У нього буде дуже багато зброї і буде дуже велика армія. (…)
Він не добив нас, він повернеться і буде боротися не тільки з нами. Він знищить все навколо. А якщо ви кажете, є ризик, що президент Трамп вийде із НАТО, наприклад, це рішення Сполучених Штатів, то Путін знищить Європу.
(…) Він не любить свій народ. Він любить свій народець. Це оточення. (…) Не можна на чужу землю відправити своїх людей вмирати. (…) Хлопців, яких він відправляє, 18 років. 18 років — це діти. Він їх відправляє.
Не фашисти прийшли на його землю і «надо защищаться». Він прийшов на нашу, і він їх відправив. Чечня, Сирія, Африка, Грузія — відправив, Молдова. (…) Ну, і тут Україна, найбільша частина — 788 тисяч убито або поранено росіян. Він же їх всіх росіянами називає, навіть тих, які російською не вміють говорити.
(…)
Два кроки, які хоч хотів би Путін. Це слабке НАТО (а це без Трампа). І слабка Україна, яка не вистоїть на полі бою, просто не вистоїть, і не дати можливості мені з Трампом побудувати міцні відносини. Я думаю, ці два кроки, вихід із НАТО і слабкість України, призведуть до масштабної війни, яку Путін приведе на всі території Європи.
Про обмеження прав в Україні
(…) Війна обмежує права і свободи. І з цим нічого ти не зробиш. Ми пробуємо, чесно скажу вам, балансувати максимально, наскільки це можливо. І я вважаю, що бізнес працює, йому дуже складно, бо війна, але ми робимо все десь, знаєш, там, десь зменшуємо якесь навантаження.
Ми не можемо зменшити, на жаль, податки. А навпаки військовий податок — він на війну, і треба десь брати гроші.
Про вибори
В Україні всі розуміють, що це неможливо зробити, поки не закінчиться війна, або треба змінювати законодавство. Я вважаю, що вибори відбудуться одразу після закінчення воєнного стану, це за законом.
Або парламентарям треба зібратися і змінювати законодавство, що буде зробити дуже важко, тому що суспільство проти. Чому суспільство проти? Тому що ми хочемо вибори, яким ми хочемо довіряти.
8,5 млн людей виїхало за кордон. Інфраструктуру треба робити для голосування цим мільйонам людей. Мільйони людей на окупованих територіях.
Я не кажу про окупацію 14 року навіть, я говорю про окупацію, ось зараз вона була. Що робити з тими людьми? Це складне питання. І одне з найнесправедливіших виглядає, як голосувати без мільйона військових? Тобто це неможливо.
Чи буде балотуватися
Я не знаю, насправді. Я не знаю. Я не знаю. Це дуже складне запитання.
Це залежить від того, як завершиться ця війна. Все залежить від того, що люди хочуть. В основному це залежить від людей, в першу чергу, і, звичайно ж, від моєї сім’ї. У нас не було часу, щоби поговорити про це з моєю сім’єю. Не було можливості, тому що зараз ми про це не думаємо.
Про корупцію
У нас дійсно дуже складна антикорупційна система. Складна не те, що її складно зрозуміти, а те, що вона дійсно із багатьох елементів. Вона найскладніше в усій Європі. Це іще одна із вимог Європейського Союзу.
(…) Сказати, що у нас немає корупції — це брехати. Просто ми відкрито про це говоримо. Ми з цим реально боремось. Дивись, у нас сидить в тюрмі найвпливовіший олігарх за роки незалежності. І ніхто не зміг з ним нічого зробити (Коломойський — mm). (…)
Когось ми виміняли на наших військових, як то кум Путіна, Медведчук, тобто ми боролись найсильнішими впливовими олігархами, які є і були в Україні, і багато всього було корупційного знищено. Безумовно, в побуті корупція існує, вона є, але інституційно я впевнений, що Україна все це поборе. Для цього потрібно трішечки часу.
Про Ілона Маска
Ми дуже вдячні за Старлінки. Вони допомогли. Ми використовували їх після руських ударів ракет по енергетиці, були проблеми з інтернетом. Ми використовували старлінки, як на фронті, так і в дитячих садочках, використовували в школах, дітям допомагали, використовували в різній інфраструктурі.
І нам це допомогло дуже сильно. І я би дуже хотів, щоби Ілон був на нашому боці максимально, щоб він підтримував. (…) Мені здається, нам потрібно, я б хотів би, щоб він приїхав в Україну, щоб він тут порозмовляв з людьми, подивився.
Про майбутнє
Цифровізація всіх процесів, ми почали цю роботу. (…) Вважаю, що нам ще потрібна податкова реформа. Гадаю, буде дуже важливо, щоб бізнес повертався.
Я сподіваюсь, що ми отримаємо велику підтримку у вигляді бізнес-інвестицій зі Сполучених Штатів непрямої допомоги, а інвестицій у приватний сектор та ресурси. (…) Вважаю, що ми можемо розвивати нафту, газ, зелену енергетику, зокрема сонячну, і в нас вже є ресурси, ми можемо вкладати в це кошти.
У нас є запаси нафти в Чорному морі, які ми можемо розробляти, і нам потрібні ваші компетенції та інвестиції ваших компаній. У нас є запаси золота й урану, до речі, найбільше в Європі, що теж дуже важливо. Наприклад, Росія витіснила Францію з Африки, їм терміново потрібен уран, а він є у нас.
Тож, ми готові відкритися для інвестицій і, звісно, це дасть нам можливості, робочі місця, доходи. Чесно, я не хочу дешевої робочої сили. Я дійсно хочу, щоб особливо після війни ми були відкриті для тих людей, які дійсно можуть робити внесок і заробляти. Так, дати привід 8 млн людей повернутися. Так, це дуже важливо. І вони повернуться, і ми відновимо, відбудуємо Україну.