Як ветеранам започаткувати бізнес
Які можливості доступні ветеранам після закінчення військової служби? misto.media розповідає про чинні програми, аби вони могли розпочати власну справу.
Український ветеранський фонд надає інформацію про грантові пропозиції, навчання, консультації з питань ветеранського бізнесу та конкретних програм. Наприклад, пропонують курси для ветеранів та ветеранок, які хочуть опанувати професію ІТ-фахівців, курси з англійської мови, курси з OSINT-аналітики (розвідки з відкритих джерел).
Також щомісяця відбуваються унікальні закриті лекції у сфері розвитку власного бізнесу у колі ветеранів, які обмінюються знаннями та досвідом, регулярно отримують нові знання для ведення власної справи.
Асоціація підприємців — ветеранів АТО за номером телефонної «гарячої лінії» надає консультації із ведення бізнесу: 0 800 21 31 90. Також за цим номером можна дізнатися про освітні проєкти для ветеранів-підприємців.
Громадська організація «Зелена Смуга» в партнерстві з фахівцями Міністерства у справах ветеранів України, американською ветеранською організацією Pittsburgh Hires Veterans, компанією Jooble, за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства Сполучених Штатів Америки в Україні підготувала та опублікувала посібник «Як досягти кар’єрного успіху після військової служби».
Також ця організація створила освітній серіал «Як знайти бажану роботу після військової служби«. Він складається із 7 серій і фінального тесту, за результатами якого слухачі отримують відповідний сертифікат.
Дія. Бізнес у Луцьку пропонує консультації про те, як ветеранам розпочати та розбудувати власний бізнес. Протягом 60 хвилин у режимі онлайн експерт розкаже про створення, реєстрацію, оподаткування, відкриття рахунку.
На розвиток ветеранського бізнесу пропонуються різноманітні грантові конкурси.
Грант «Власна справа«. Програмою передбачено надання грантів на суму 250 тис., 500 тис. або 1 млн гривень. Таку послугу надає Міністерство економіки України, Державна служба зайнятості, АТ „Ощадбанк“, ДП „Дія“. Детально з умовами можна ознайомитись за посиланням.
Крім цього, існує методичний посібник, в якому розповідається, як збільшити шанси, щоб виграти грант. Він був розроблений в рамках Програми реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного Департаменту США.
Також експерти KSE Graduate Business School надають підтримку ветеранам та їхнім родинам у розробці ефективного бізнес-плану для подання якісної заявки на отримання гранту.
А є ще і мікрогранти для ветеранського бізнесу: Український ветеранський фонд запустив програму мікрофінансування бізнесу ветеранів та членів їхніх родин. Відшкодовують 20 тис. гривень на купівлю товарів та обладнання для ведення власної справи.
Ощадбанк пропонує пільгове кредитування власної справи або активного ветеранського бізнесу «Бізнес 4.5.0». Скористатись можливістю може ветеран або ветеранка (учасники бойових дій), родина ветерана (дружина/чоловік, діти, батьки), а також підприємство, в якому понад 30% персоналу — ветерани/учасники бойових дій.
До слова, за результатами дослідження Українського ветеранського фонду Міністерства ветеранів близько 62,89% військовослужбовців хотіли б після демобілізації зайнятися власною справою, підприємництвом. А з 2023 року Верховна Рада розглядає проєкт Закону Про ветеранське підприємництво.