Волинські міста готуються захищати дерева від американського білого метелика
-dafaf45bb57d258731c668c0c83686d3.jpg)
Гусінь на дереві у Ковелі (2024 рік)
Фото: misto.media
Міста Волині готуються до боротьби з небезпечним карантинним шкідником — американським білим метеликом, який може повністю знищити листя дерев за лічені дні. Його гусінь проявляється в різних громадах області, хоча масштаби шкоди відрізняються.
Про це misto.media повідомили у Головному управлінні Держпродспоживслужби у Волинській області.
Чим небезпечний білий метелик
плодючість: одна самка відкладає 400–800 яєць;
невибагливість у харчуванні: живиться листям багатьох порід дерев;
адаптивність: добре пристосовується до кліматичних умов і швидко поширюється.
Очікується дві хвилі появи метелика:
У травні — виліт першої генерації з гусені, що перезимувала.
У липні-серпні — друга генерація.
Карантинні зони
Наразі карантин оголошено у трьох районах Волині, загальна площа — понад 45 тис. га:
Луцький район — 35,6 тис. га у 42 населених пунктах;
Камінь-Каширський район — 2,8 тис. га у 2 населених пунктах;
Ковельський район — 7,4 тис. га у 4 населених пунктах.
Держпродспоживслужба рекомендує всім громадам, разом з тими, де карантину немає, ухвалити програму боротьби з метеликом на 2025—2028 роки.
«Щоб ефективно реагувати, громади повинні заздалегідь закласти кошти та підготуватись. Власників приватних ділянок закликаємо оглядати дерева й відразу знищувати гнізда гусені», — наголосила Ірина Хайдукова, начальниця відділу карантину рослин управління фітосанітарної безпеки.
Луцьк: шкідника можуть і не побачити
У Луцькій громаді діє карантинний режим, на протидію передбачено 100 тис. грн. Як саме боротимуться — залежатиме від прояву шкідника.
Торік гострої загрози не було, тож з бюджету не витратили нічого. Можливо, результат дало те, що в попередні роки видаляли гнізда гусені, припускає заступник начальника відділу екології Луцької міської ради Олег Гелета.
Ковель: пробують нові підходи
У 2024 році Ковель зіткнувся з масовим ураженням, зокрема клена ясенелистого. Тоді на боротьбу витратили 500 тис. грн. Вражені гілки обрізали, а кокони гусені спалювали факельним методом.
Вперше застосували феромонні пастки. Але очікуваного ефекту від пасток не досягли, тому цього року їх використовуватимуть лише для моніторингу популяції, зазначає заступник міського голови Віктор Жигаревич.
У 2025 році планують обробку дерев біопрепаратами. Для цього працівники КП «Добробут» пройшли навчання та забезпечені захисними костюмами.
Загалом на утримання зелених насаджень і боротьбу зі шкідниками за програмою «Зелене місто» передбачено 600 тис. грн.
Камінь-Каширський: дерева втратили
У 2023 році на площі Незалежності в Камінь-Каширську спостерігалося масове ураження дерев. Гусінь виносили відрами, зрізали гілки, однак частину ясенів довелося повністю спиляти.
Окремого бюджету на це не було. Видатки здійснюватимуть, залежно від масштабів ураження, кажуть у місцевій комунальній установі «Центр безпеки громадян».