Кавова макуха — для свічок, органіка — вермифермі. Кейс misto.cafe, де сортують відходи
У кафе суспільного впливу misto.cafe сортують сміття, щоб стати закладом без відходів. Наприклад, кавову макуху віддають компанії, яка виготовляє з нього ємності для свічок.
Про це у коментарі misto.media розповіла проєктна менеджерка misto.cafe Анастасія Гуліта.
Ще перед відкриттям почали працювати з партнерами ГО «Нуль відходів Луцьк», щоб навчити персонал правильно сортувати відходи. Організація розробила для закладу систему збуту сміття.
Заклад харчування — це саме те місце, де утворюється не просто сміття, яке можна посортувати, а відходи, які можна переробити.
Анастасія Гуліта.
Найбільше відходів у кафе — це органіка (до 75%). Далі йдуть скло, метал, тетрапаки, папір.
Усі відходи одразу сортують. На кухні закладу є різні фракції для сміття. Звідти його виносять та роблять досортування.
Раз на тиждень органіку в misto.cafe приїжджають забирати на вермиферму «Пастернак Біо». Тільки за осінь здали 1800 л органіки.
Такі відходи як тетрапаки одразу миють. Тетрапаки, скло і папір також здають на перероблювання.
Окремо збирають кавову макуху, якої за осінь вийшло 99 кг. Кавову макуху відправляють для перероблювання у Львів на підприємство rekava, яке робить із неї ємності для свічок.
У misto.cafe можна купити такі свічки «Луцьк» і «Крим». Їх вартість — 950 грн.
Крім того, практикуючи підхід zero waste, у закладі повністю відмовилися від пластикових трубочок. Тут вони або металеві, або бамбукові. У вбиральні поряд з паперовими відвідувачам пропонують скористатися махровими рушниками.
Як дізнатися більше про zero waste і з чого почати в Луцьку?
У ГО «Нуль відходів Луцьк» зараз працюють над розробленням механізму співпраці з бізнесами, розповіла misto.media голова організації Катерина Рабан.
«misto.cafe самі нас знайшли, самі подали запит. Ми почули їх, зрозуміли, що можемо допомогти, нам стало цікаво. І вийшла така співпраця непогана. Ми побачили, що було б класно продовжувати працювати й з іншими бізнесами. Ми хочемо рухати Луцьк до нульових відходів, і бізнеси — це, в принципі, ключові стейкхолдери в цьому процесі», — розповіла Катерина Рабан.
За її словами, зараз бізнесам можуть допомогти з навчанням, як впровадити систему безвідходності. Уся команда закладу має розуміти, як працює система zero waste, щоб могти самостійно зменшувати кількість відходів.
Для цього треба звернутися в ГО «Нуль відходів Луцьк».
«Все буде залежати від того, який саме бізнес звернеться, тому що до кожного буде індивідуальний підхід, залежно від запиту, потреби і специфіки роботи», — зазначила пані Катерина.
Як ми писали раніше, Луцьк став одним із перших міст в Україні, який бере участь у програмі Zero Waste Certified City.
Це передбачає зменшення обсягів відходів, підвищення ефективності їх перероблювання та створення замкнутого циклу управління ресурсами.