Луцьк зобов’язався стати містом без відходів
Луцьк став одним із перших міст в Україні, який бере участь у програмі Zero Waste Certified City.
Що це за програма
Луцька міська рада офіційно оголосила про підписання зобов’язання стати містом-кандидатом у міжнародній програмі Zero Waste Certified City.
Це передбачає зменшення обсягів відходів, підвищення ефективності їх перероблювання та створення замкнутого циклу управління ресурсами. Про це стало відомо у понеділок, 9 грудня, під час пресконференції.
Зараз у Луцькій громаді кожна людина в середньому продукує 340 кг сміття за рік. Цей показник хочуть зменшити до 120 кг, повідомила у коментарі misto.media начальниця відділу екології Луцької міськради Оксана Лисак.
«Якщо раніше основним способом боротьби з відходами було захоронення, то тепер це має бути недопущення їх утворення. А далі вже наступні етапи — перероблювання або повторне використання. І тільки мінімальна частина сміття, яке не можна переробити, має відправлятися на полігон для захоронення. Місто має розробити систему різноманітних програм, які стосуватимуться різних сфер, щоб досягнути таких результатів», — каже Оксана Лисак.
Програма Zero Waste Certified City — це міжнародна ініціатива, спрямована на сприяння переходу міст до економіки замкненого циклу. Сертифікація підтверджує досягнення міста у сфері управління відходами та його прагнення до створення сталого майбутнього.
Сертифікація Zero Waste складається з 5 етапів:
декларація муніципалітетом прагнення запровадити систему «нуль відходів».
підписання зобов’язання запровадити цю систему;
запровадження системи;
сертифікація цієї системи у громаді.
щорічний перегляд та удосконалення.
Відповідно до програми, громаді призначать ментора, який проведе 30 годин консультацій і куруватиме подальший шлях. Під час консультацій громада має напрацювати власну програму скорочення кількості відходів.
Для участі в програмі реєстраційного внеску немає, щорічний внесок — 3 800 євро, аудит коштує 2 800 євро.
З чого починатимуть
Впровадження програми — це тривалий процес, розрахований на роки.
У 2025 році увагу зосередять на просвітництві, каже голова ГО «Нуль відходів Луцьк» Катерина Рабан. Перший аудит системи «нуль відходів» запланований на 2028 рік.
«Зараз ми хочемо розробити методологію навчання, яку запустимо у всіх освітніх закладах нашої громади, а можливо й за її межами. Готуємо переліки магазинів, ресторанів, відповідно до їх відходів, і будемо досліджувати їхній „сміттєвий бак“, щоб зрозуміти, що можна з їхніми відходами далі робити: передавати на перероблювання, компостувати тощо, а від чого можна відмовитись (наприклад, від використання одноразових речей, певних видів пакувальних матеріалів). У нас вже є приклад — misto.cafe, ми їм допомагаємо впровадити цю систему», — каже вона.
Яких відходів у Луцьку найбільше і як їх мінімізувати
У Луцькій громаді, зокрема, дослідили, яких відходів продукують найбільше.
Відповідно до результатів дослідження, серед сміття — найбільше органіки. Залежно від сезону, її частка становить 40-50%, каже Оксана Лисак.
Тому одним із основних кроків планують запровадити систему компостування відходів, щоб ці рештки не потрапляли на звалище.
У приватному секторі це може бути компостування на місці. Якщо йдеться про багатоквартирні будинки, то зібраний компост треба буде вивозити на якусь умовно компостувальну станцію.
До слова, сьогодні всі школи і садочки Луцька вже компостують. Ця практика прижилася і має багато позитивних відгуків.