Шоколад дорожчає. Як це впливає на роботу шоколадних майстерень
Через поганий врожай какао-бобів подорожчала сировина для виробництва шоколаду. Здорожчання відбувалось торік, і тенденція продовжується у 2025.
Шоколатьє постійно моніторять ціни на сировину, розповіли misto.media співзасновниця луцького бренду шоколаду «Sisters A. Chocolate» Олена Голоденко та в пресслужбі Львівської майстерні шоколаду.
Що формує ціни на шоколад
Якщо порівнювати поточну та торішню вартість какао, середня ціна за травень зросла більш ніж у 2,5 раза — з 2 904 (близько 122 тис. грн) доларів до 7 763 (більш як 327 тис. грн) доларів за тонну, інформує РБК.
Однією із головних причин дефіциту стали неврожаї у країнах, де вирощують какао-боби. Какао чутливе до температури повітря, тому спекотна погода позначилась на врожаях.
Крім цього, на врожайність впливає старіння шоколадних дерев , їх часто вражають різні паразити.
Шоколадні майстерні, коли формують ціни на свою продукцію, враховують:
собівартість сировини;
логістику;
електроенергію;
курс долара;
зарплату працівникам;
спекуляцію .
Дорожчає якийсь зі складників формування ціни — дорожчає продукція.
Як підвищення цін на шоколад впливає на споживчий попит?
Люди навряд чи відмовляться від шоколаду або шоколадних виробів повністю, коментують, посилаючись на досвід попереднього року, у Львівській майстерні.
«Проте об’єктивно зменшиться споживання та частота купівлі продукції. Скоріше за все, покупці будуть розглядати альтернативу чистому шоколаду та віддавати перевагу іншим кондитерським виробам», — розповіли у пресслужбі майстерні.
Зростання цін ще ніколи не сприяло збільшенню продажів, додає співзасновниця «Sisters A. Chocolate» Олена Голоденко.
З її слів, порівняно з 2022 роком, ціна шоколаду зросла майже вдвічі: на початку повномасштабного вторгнення плитка вартувала 145 грн, а сьогодні вже 258 грн.
Які альтернативи шоколаду можуть з’явитися на ринку?
Шоколаду важко знайти альтернативу.
У Львівській майстерні припускають, що споживачі почнуть звертати увагу на продукцію із додатками або наповнювачами у кондитерських виробах із вмістом какао.
Проте це стосується продукції великих компаній, які займаються масовим виробництвом, та тих, хто працює із какаовмісними продуктами.
Великі фірми переходять на щось альтернативне, до прикладу, додають до продукції кероб , або використовують виноградну кісточку, додає Олена Голоденко. Однак цей продукт не можна назвати шоколадом — це кондитерський виріб. Справжній шоколад робиться з какао-бобів, і крафтові виробники таких замін робити не будуть.
Що буде далі
Шоколатьє кажуть, що будуть далі стежити за ситуацією у світі навколо росту цін на складники шоколаду.
У Львівській майстерні припускають, що скорочуватимуть асортимент, враховуючи актуальність та попит. Тож дорожчатиме продукція поступово і в разі крайньої потреби.
У «Sisters A. Chocolate» не планують займатись пошуком альтернатив.
«Якщо ми далі продовжуємо займатись виготовленням шоколаду, то будемо поступово піднімати ціни, відповідно до сировини», — додає Олена Голоденко.