Усик привіз на ринг шаблю Мазепи. Розповідаємо, чому про це всі говорять
Володар титулів WBA, WBO, WBC та IBO в надважкій вазі Олександр Усик після перемоги в Ер-Ріяді над Тайсоном Ф’юрі підняв над головою шаблю гетьмана Мазепи. Це вже другий день обговорюють у соцмережах і ось чому.
Шабля Мазепи
Після поєдинку боксер Олександр Усик підняв над головою чорний футляр. У ньому виявився національний артефакт — шабля кінця 17 століття.
Цей експонат зберігається в Чернігівському обласному історичному музеї. Як вказують музейники, її Іван Мазепа подарував за гарну службу осавулу Савичу. Згодом його нащадки продали її збирачу колекції української старовини Василю Тарновському. Так вона опинилася в чернігівському музеї.
Після цього запит в гуглі слів «Мазепа», «шабля Мазепи» зріс у сотні разів. Особливо «підгоріло» в росіян.
Чому шабля така важлива
Насамперед через постать самого українського гетьмана.
На Івана Мазепу за наказом російського царя Петра І наклали анафему за те, що у 1709 році він перейшов на бік шведського короля, щоб, у разі перемоги в Полтавській битві, Україна вирвалась з-під влади Москви.
За це Петро I неабияк розгнівався на Мазепу, спалив і знищив його столицю Батурин.
Шведсько-українське військо програло Полтавську битву й частина України лишилась під владою Росії.
З того часу в російській історіографії Мазепу називають зрадником.
Команда Усика наголосила, що так боксер нагадав світові про видатного гетьмана, який ще 300 років тому боровся за свободу України від російських загарбників.
«Століттями Росія паплюжила ім’я гетьмана Мазепи. Тепер воно повертається у світовий медіапростір і отримає визнання, на яке заслуговує. Все тільки починається!» — написав Олександр Усик в інстаграмі.
Цей жест також може порушити питання щодо зняття з Мазепи анафеми.
А ще ця демонстрація — це елемент культурної дипломатії. І якщо у різних країнах люди зацікавились Мазепою, вони заодно поцікавились і Україною.
Усик і церква
Боксер є вірянином УПЦ і дуже близький із очільником УПЦ митрополитом Онуфрієм, пише ВВС.
Він регулярно ходить до Києво-Печерської лаври і навіть приїздив на службу у храм Агапіта до митрополита Онуфрія у серпні 2024 року — після першої перемоги над Ф’юрі.
В УПЦ досі вважають дійсною анафему.
Хто організував
Демонстрація такого експоната не в музеї, а на ринзі — вперше і в історії української музейної практики, і в історії боксу.
Її організацією одночасно займалось 12 команд , розповіла співзасновниця громадської організації Ukraine WOW Ярослава Гресь на своїй фейсбук-сторінці.
Організатори підписували гарантії безпеки для показу на ринзі холодної зброї 17 століття.
«Ми стежили за кожним переміщенням шаблі, кожним кордоном, який вона мала пройти. До Саудівської Аравії шаблю доставили з дотриманням усіх норм та під контролем музейних фахівців. Після усіх експертних висновків. З купою документів. Нашим консультантом та ідейним натхненником у цьому проєкті виступив український історик Олексій Сокирко. Шаблю охороняли більше людей, ніж самого Усика», — йдеться у дописі.