Ставок під мурами Луцького замку і «Ринковий квартал»: підбірка ідей для Старого міста
Як можна змінити Старе місто у Луцьку — баченням поділився співзасновник італійської студії міжнародної архітектури та міського дизайну Piuarch Франческо Фреза.
Свої ідеї він озвучив під час міських лекцій Urban Talks , що відбуваються в межах дослідження Urban Vision Lutsk. Проте якщо ця ініціатива належить громадському сектору, то студія Piuarch здійснила власну розвідку історичної частини міста, готуючи проєкт на комерційне замовлення.
Їхнє дослідження розпочалось із того, що у січні 2022 року студії Piuarch запропонували розробити проєкт облаштування «торговельної площі», тобто території Старого ринку. Та архітектори пішли далі і вирішили дослідити простір навколо.
Як пропонують провести ревіталізацію Старого міста в студії Piuarch?
«Ринковий квартал» на території, де зараз Центральний ринок
Це — «місце для різноманітної комерції, роботи, відпочинку і життя, з туристичним потенціалом» (цитата Франческо Фрези). Головна умова — щоб висота будівель була не вища за основу замку.
Через «Ринковий квартал» має бути вільний прохід від Старого міста до Центрального парку та від вулиці Лесі Українки до замку.
Ревіталізація площі Ринок
Зараз ця площа на вулиці Данила Галицького не має особливого призначення, а в Середньовіччя вона була економічним центром міста. Тут архітектори пропонують облаштувати місця для відпочинку, створити якісний публічний простір.
Ревіталізація релігійних споруд
Наприклад, на території синагоги пропонують створити культурний хаб єврейської історії.
Також — відкрити прохід через дзвіницю, що навпроти кафедрального костелу Петра і Павла, облагородити територію.
Реконструювати монастир бригідок, відновити сад і облаштувати прохід до річки.
Домініканський монастир з’єднати з набережною.
Прирічковий парк вздовж Стиру
Це має бути велопішохідна смуга, що об’єднає і парк, і берег річки, і Гнідавське болото, і територію біля мосту на вулиці Ковельській.
Там же можна облаштувати базу для веслярів й інші громадські активності. Територія Гнідавського болота і заплава річки може стати місцем для бьордвочерів. Для цього пропонують створити унікальну вежу.
Територія поруч із мостом на вулиці Ковельській у цій концепції — територія спортивного парку.
Університетський двір (ідеться про місце поруч з інститутом мистецтв ВНУ) — перспективне місце для студмістечка.
Замкова площа — більше не паркінг, а також зона відпочинку.
Для цього її потрібно зʼєднати пішохідними доріжками з нинішньою територією ринку (запланованим «Ринковим кварталом»).
Ставок біля замку
Його пропонують облаштувати між замковою стіною і Старим ринком, щоб повернути воду під замкові мури, де вона й була колись. З одного боку водойми буде місце громадських активностей, з іншого — нова забудова «Ринкового кварталу».
Більше пішохідних вулиць і велосипедів.
Старе місто пропонують зробити більш людиноцентричним, збільшити зони для пішоходів та велосипедистів.
Основний потік трафіку з вул. Глушець спрямувати на інші вулиці. Тут пустити лише транспорт місцевих мешканців та службові авто.
Те ж саме пропонують зробити з вул. Данила Галицького, де варто залишити лише громадський транспорт, територія тоді буде більш пішохідною.
Тупикові вулички зробити прохідними, щоб будь-якою із них можна було потрапити на Замкову площу.
Цю мережу пропонують з’єднати з вул. Лесі Українки: так з’явиться головний бульвар, де в пріоритеті будуть пішоходи. Для цього потрібно ще облаштувати нові тротуари, додати вуличні меблі, освітлення.
Повну версію презентації зі змінами у Старому місті можна переглянути за посиланням.