Волинська хата за традиціями пращурів. Яка вона
Сонце-оберіг під дахом, блакитні віконниці, оббиті дошками фасади: дослідники провели експедицію волинськими селами і зафіксували традиції автентичного житла.
Побачивши, як війна нищить тисячі українських будинків, в архітектурній майстерні balbek bureau вигадали ідею: вивчити традиції автентичного житла у кожному регіоні, зафіксувати їх і використовувати під час відбудови. Так з’явився проєкт RE: Ukraine Villages.
Із березня 2022 року команда вже провела експедиції в 11 регіонах України. Свої знахідки та спостереження зібрали у спеціальний онлайн-конструктор, яким може скористатися будь-хто. Вибрати планування, оздоблення, деталі і в результаті отримати готовий pdf-файл із ізометрією, кресленнями, розгортками фасадів, технічним описом, рекомендаціями щодо матеріалів. І все це — не за безликими типовими проєктами, а за традиціями пращурів.
Днями в онлайн-конструкторі з’явилося житло Волинської області. Дослідження регіону стало можливим за сприяння партнера проєкту — платформи «Алгоритм дій».
Експедиція у Волинській області тривала три дні. Відвідали близько 30 сіл у різних районах області, зробили 1000 фотографій, на яких зафіксували характерні особливості місцевих будинків. Загалом досліджували архітектуру останніх ста років. Зауважили, що Волинь виявилась справжнім скарбом: у тутешніх селах, віддалених від обласних центрів, збереглося багато автентичних хат із характерним декором.
Детальніше про те, які саме традиційні особливості сільських хат відшукали на Волині, розповідає лід-архітекторка balbek bureau Віталіна Гошовська.
Оздоблення фасаду дерев’яними планками
Загалом архітектура Волині досить стримана і лаконічна. У північних селах — помітно багатше декорування, що перегукується із традиціями Чернігівщини.
Найчастіше фасади волинських хат декорували дерев’яними планками: повздовж, поперек або «ялинкою». Фронтони будинків теж оздоблювали декоративними планками: звичайними чи фігурними.
Цегляних будинків на Волині менше, зустрічаються здебільшого в південній частині області. Де-не-де під час експедиції знаходили і збережені тиньковані будинки. А от на Поліссі, багатому на деревину, і в будівництві, і в оздобленні активно використовували саме цей матеріал.
Будинки із бруса у техніці зрубу
Техніка зрубу — це спосіб зведення стін будинків з колод чи брусів, покладених горизонтальними рядами і з’єднаних врубками в кутах і місцях перетинання.
Такі хати також часто зустрічаються на Поліссі. Волинь стала першим регіоном з уже досліджених, де дослідники зафіксували цей тип будинків і вперше додали відповідну опцію до онлайн-конструктора.
Лаконічні віконні обрамлення
Зазвичай вікна у волинських хатах просто обрамлені чотирма планками. Зрідка вони бувають фігурними. На Поліссі зустрічаються і більш ускладнені версії різьблення та навіть віконниці, які мають не лише естетичну функцію, а й додатково захищають будівлі від протягів та втрати тепла.
Піддашшя і прикарнизна дошка
Переважна більшість дахів захищена й укріплена піддашшями, які оздоблені прикарнизними дошками. Вони розташовуються по периметру під дахом і також декоруються дерев’яними планками.
Піки на даху і сонечка під дахом
Фронтони будівель часто прикрашені піками, а під дахом розміщене символічне сонце. Під час експедиції на півночі зустріли одне село, в якому промені прикрашали фронтони майже кожного будинку.
Різьблення на кутах
З іншого оздоблення зустрічається різьблення на кутах будинків. Зазвичай це геометричні візерунки: ромби, кола, лінії, сердечка та квіткові мотиви.
Крайнощі в кольорах: або яскраво, або ніяк
Колірні комбінації, характерні для будинків Волині, варіюються від традиційних — білого, натурального кольору деревини та блакитного, до яскравих жовтого, червоного й зеленого. Віконниці найчастіше фарбують блакитним. Дерев’яні планки та бруси частопо кривають лише лаком, або ж просочують спеціальним мастилом, що робить фасад темнішим.
Коли хата оздоблена дерев’яними планками, фасад візуально ділиться на три частини, кожну з яких виділяють кольором. Поєднували червоний із жовтим, жовтий із зеленим, хоч також зустрічаються і стримані поєднання білого з синім.
Як сконструювати волинську хату?
На сайті онлайн-конструктора спершу потрібно обрати регіон, бажану площу будинку і планування (є різні варіанти від 55 до 85 м²). Далі — крок за кроком слідувати інструкціям, обираючи по черзі розмір та тип веранди, вікна, тип оздоблення — дерев’яні планки, брус чи цегла, декоративні елементи.
Сконструювавши будинок, зможете завантажити і його зображення, і всю необхідну документацію для початку будівництва чи реставрації.
* * *
balbek bureau продовжують досліджувати й інші регіони України. До експедицій можна долучитися волонтерам, яких цікавлять традиції архітектури та етнографія. Для цього потрібно написати у соцмережах архітектурної майстерні:
Також, якщо ви знаєте про цікаві зразки автентичного українського житла, фото можна надсилати в рамках партнерського проєкту «Батьківська хата».