Дізнатися про якість повітря в реальному часі
Луцьк — одне із 12 міст, яке приєдналось до проєкту моніторингу якості повітря «Лун Місто Air».
Сам проєкт триває вже 5 років, а в Луцьку він стартував 25 червня 2023 року. Стежити за тим, яка якість повітря в місті, можна на інтерактивній мапі. До речі, в Луцька є власна сторінка системи онлайн-моніторингу «Чисте повітря Луцьк» із чат-ботом, де теж є дані з цих станцій.
У чому полягає проєкт «Лун Місто Air»?
Забруднення небезпечним пилом різних за розміром часток (PM1, PM2.5, PM10), температуру повітря, тиск і вологість вимірюють спеціальні станції, встановлені на вікнах. Система моніторингу показує вплив автомобільних викидів, спалювання викопного палива і пожеж на забруднення повітря.
Заявку на отримання такої станції може надіслати кожен лучанин, заповнивши анкету. Датчик кріпиться до рами вікна, проте не заважає його відчиняти. Важливо, аби на вікні не було москітної сітки. Із технічних вимог — Wi-Fi, сучасний ґаджет та розетка поблизу. Дані виводяться на інтерактивну мапу.
Зараз у Луцьку працюють 4 станції у різних мікрорайонах, та це не означає, що тільки 4 лучан подали заявки й отримали обладнання. Хтось міг виїхати, у когось — вимкнена електрика. Станції розташовані у різних мікрорайонах міста, щоб картина була повною.
У команді «Лун Місто Air» закликають лучан активніше заповнювати заявки, проте зазначають, що аналізуватимуть, який мікрорайон не покритий системою моніторингу.
Що означають цифри?
Якість повітря визначають за спеціальним індексом Air Quality Index (AQI) за стандартами ЄС. Є декілька рівнів індексу: зелений, жовтий, помаранчевий, червоний. Чим нижча цифра — тим повітря краще.
«Зелений індекс — чисте повітря, жовтий — теж нормальний показник, помаранчевий — повітря може бути шкідливим для людей старшого віку, з хворобами легень, які мають підвищену чутливість до якості повітря, а червоний індекс — треба зачиняти вікна», — розповідає кураторка проєкту «Лун Місто Air» Анна Денисенко.
Які показники у Луцьку
Система моніторингу «Лун Місто Air» працює в місті майже рік.
11 червня Луцьк був на 12 місці з 12 міст. Що ж до річних показників, то динаміка зміни якості повітря мало чим відрізняється від інших учасників проєкту. 74% часу повітря було в цілому чисте. Це середньостатистичний показник з усіх станцій за добу. 26% часу повітря було прийнятне (помаранчевий рівень).
«Ситуація типова для українських міст: з березня до вересня воно було на „зеленому рівні“, а з вересня до кінця березня були підвищені показники. Передусім на якість повітря впливають погодні умови: влітку, якщо немає надто сильної спеки, то шкідливі речовини підіймаються вище. А наприкінці осені та взимку повітря частіше забруднюється. Вихлопні гази, викиди від опалення залишаються в тому шарі, яким ми дихаємо. Навесні та на початку осені повітря погіршується через те, що люди досі палять опале листя. А часто це переростає ще й у пожежі», — каже Анна Денисенко.
Чому повітря в містах може бути брудним?
На якість повітря все впливає у комплексі: кількість зелених зон, інтенсивність автомобільного трафіку, а також якість транспортних засобів. Одна справа, коли у місті тисяча екологічних авто, інша — коли ці автівки «чадять».
Вагомим є внесок у забруднення промислових підприємств, значно впливає опалення, особливо індивідуальне. Чистоту повітря визначає і ландшафт, і міська архітектура. Наприклад, якщо місто з вузенькими вуличками, то там гірша циркуляція повітря і від того вищі показники забруднення. Така ж ситуація, якщо місто розташоване в балці, поміж горами.
Як покращити якість повітря?
«Якщо дивитися на світовий досвід, то там намагаються зменшити кількість автомобільного трафіку в містах, бо він — причина номер один погіршення якості повітря. Для цього потрібно розвивати громадський транспорт, велоінфраструктуру, альтернативні види пересування (електросамокати, наприклад). Також необхідно стежити за тим, щоб викиди підприємств відповідали екологічним нормам. Якщо у вас є вибір: скористатися громадським транспортом чи персональним авто, то краще обрати громадський транспорт, велосипед чи пройтися пішки, якщо є така можливість», — зазначає Анна Денисенко.