Назва важлива. Вулиця Героїв рятувальників замість Тарасова
Історія перейменування у знак поваги й подяки пожежно-рятувальним службам Луцька, Волині та України загалом.
Назва важлива — це рубрика misto.media, в якій пояснюємо, на честь кого чи чого встановлені меморіальні дошки в місті чи змінені назви вулиць. Ці імена та явища закарбовані в історії Луцька. Аргументуємо, чому вони важливі.
Де: Вулиця Героїв рятувальників. Розташовується у луцькому житловому районі «Красне» на південному заході міста. Район утворився на місці колишніх сіл Красне і Малий Омеляник.
Паралельна до вулиці Володимирської. З одного боку врізається у вулицю Львівську й тягнеться до села Великий Омеляник.
Коли: До 1 жовтня 2023 року була вулицею Тарасова.
Про що це було
Петро Тарасов (1921—1944) — росіянин, народився у Тамбовській області Російської Федерації. Закінчив 8 класів, працював у колгоспі, згодом його призвали на службу в Червону армію. Брав участь у Другій світовій, гвардії капітан, заступник командира стрілецького батальйону. У 1943 році у віці 22 років загинув у бою за «звільнення» Луцька під селом Милуші. Посмертно — Герой Радянського Союзу. Похований на меморіалі Вічної слави в Луцьку, де біля пам’ятника невідомому солдату ще досі є його іменна плита.
У книзі Вальдемара Пясецького й Феодосія Мандзюка «Вулиці й майдани Луцька» автори пишуть, що основою сьогоднішньої вулиці Героїв рятувальників стала дорога, яка проходила між хуторами від села Красного до села Малого Омеляника.
Коли ті околиці на початку минулого століття приєднали до міста, вулиця отримала назву Омелянівська. Довгий час мала дачний вигляд, і нині тут переважають приватні будинки.
На честь Тарасова назвали у 1960-ті.
Закарбувати
Вулиця отримала нову назву як знак поваги та подяки за роботу пожежно-рятувальним службам міста та області, а також країни.
Пропозицію про перейменування до Луцької міської ради надіслали працівники Головного управління ДСНС України у Волинській області ще у вересні 2022 року. У зверненні вони пропонували дві вулиці для зміни назви — імені Грибоєдова та Тарасова, на обох є пожежні частини.
1 серпня 2023 року вулиця Грибоєдова стала Звитяжною. А через два місяці назву Героїв рятувальників отримала колишня Тарасова.
На вулиці розташована 2-га Державна пожежно-рятувальна частина Луцького державного пожежно-рятувального загону, навчальний пункт та підрозділ піротехнічної служби Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, ремонтна частина.
До 1991 року тут дислокувався відділ пожежної охорони УМВС (управління Міністерства внутрішніх справ) Волинської області, тепер — Головне управління ДСНС у Волинській області.
— Взагалі, це історична будівля, тут ще у 50-их роках була пожежна частина, і потім у 80-их роках там розмістили управління обласне. А подали ми вулицю на перейменування для вшанування мужності всіх співробітників служб цивільного захисту — це і рятувальники, і вогнеборці, і навіть прості люди, які десь проявили героїзм у надзвичайній ситуації… Назва вулиці говорить сама за себе, — коментує для misto.media речник ГУ ДСНС України у Волинської області Володимир Нестеров.
Перейменуванням вулиць у Луцьку займається Комісія з впорядкування назв вулиць Луцької міської територіальної громади.
Михайло Щур, голова цієї комісії, розповів Суспільному, що з квітня 2024 року вулицям, які не були перейменовані міською владою, будуть змінювати назви начальники обласних військових адміністрацій.
Якщо вашу вулицю перейменували, документи змінювати не обов’язково. Не треба робити відмітку у паспорті про нову адресу — її автоматично змінять під час заміни паспорта, зміни прізвища чи оновлення фото.
Не потрібно змінювати свідоцтво про право власності житла, всі правовстановлювальні документи залишаються чинними.
У разі необхідності (продаж, дарування тощо), можете звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.
Змінювати реєстрацію авто теж потрібно лише тоді, коли продаватимете або даруватимете.