Нахімічила смаколиків. Луцький стартап снеків «Смаковито»
Як вчителька хімії зробила бізнес на кабачках.
Зінаїда Ворона — вчителька хімії в луцькому ліцеї № 12 з майже 20-річним стажем. Навесні цього року вона заснувала бренд корисних снеків «Смаковито«. Каже, що пропагує ідею: «корисне може бути смачним».
Вона заміжня, має трьох синів і господарство: город навколо приватного будинку, кури, качки, кролі та п’ять рядків малини. Родина живе біля Луцька в селі Промінь.
Сушені овочі замість чипсів
Питання про користь їжі постало перед Зінаїдою, коли пішов до дитячого садка молодший син. Там мами інших дітей розповідали, що майже у кожної в домашній аптечці є тест-смужки на визначення рівня ацетону в організмі. Це свідчить про проблеми в роботі підшлункової залози, які часто з’являються від неправильного харчування.
«Мої діти виросли на домашніх продуктах. Ми ніколи не купували овочів чи м’яса. Лише молоко, та й те — в сусідки за парканом. Для мене стало відкриттям, що діти їдять стільки шкідливої їжі. Корисні смаколики — це хороша заміна традиційним чипсам, сухарикам», — ділиться Зінаїда.
Сушіння — найдавніший і найекологічніший спосіб консервації. Кілька років тому виробниця снеків придбала звичайну побутову сушарку для овочів і ягід і сушила все, що траплялося під руку: кавуни, дині, кабачки та гарбузи. Кабачок найкраще піддався експериментам: сам по собі він має нейтральний смак, тому чудово вбирає будь-які спеції.
«Торік спробувала сушити кабачки зі спеціями. Моя молодша сестра, любителька всього нового, порадила продавати снеки. Спочатку ця ідея здалася мені нісенітницею, але думка в голові застрягла і не давала спокою. Цей „черв’ячок“ мене точив всю зиму. А навесні у телеграм-каналі боратинської громади дізналася про проєкт «Відважна» , де навчають основ підприємництва», — розповідає підприємиця.
Господиня заповнила анкету і зняла відео про бізнес-плани: пішла з телефоном по своїх городах і показала, з чого і як робитиме снеки.
Кабачки, як малі діти
Виробництво снеків наразі розмістилося у будинку: на кухні та у коридорі, де оселився професійний дегідратор . Підприємиця каже, що на старті виробництво не потребує великої кількості додаткової техніки чи рук — сім’я з усім справляється власними силами. Троє синів полють город, розкладають на решітки порізані кабачки, знімають їх з сушарки, важать уже готові снеки, розкладають в упаковки і клеять на них наліпки.
Дегідратор став найбільшим вкладенням — віддала за нього 18 тисяч гривень. На всі інші етапи виробництва потрібні тільки руки: виростити кабачки, зібрати їх, помити, заправити спеціями, розкласти на решітки дегідратора і розкласти у пакетики. Навіть кухонного комбайна для нарізання кабачків засновниця бренду не купувала — використовує звичайну шатківницю.
Обсяги виробництва зараз невеликі. У дегідратор поміщається 12 кілограмів кабачків. З одного кілограма овочів виходить 60 грамів снеків. Кабачки сушаться 12 годин, за умови, якщо постійно є електроенергія. Втім, Зінаїда пристосувалася навіть до графіків вимкнення світла.
Поки немає електрики, я збираю кабачки, мию, нарізаю, додаю спеції і завантажую в дегідратор. Щойно з’являється світло — одразу вмикаю пристрій. Доводилося вставати що три години навіть вночі, аби завантажити партію овочів в духовку! Графік для мене дуже знайомий — з таким же інтервалом прокидалася серед ночі годувати дітей, коли ті були маленькими.
З одного завантаження дегідратора виходить 16-18 пакетиків снеків, залежно від сорту кабачка. Кожен продукт має свою особливість. Навіть різні сорти кабачків будуть по-різному сушитися. Бувало, що від продуктів лишалася шкварка. Або навпаки: пішов дощ, кабачок увібрав більше вологи і недосушився.
«Збагнула, що мені бракує знань з технології вирощування. Одна справа, коли овочі плекаєш лише для себе — скільки виросло, стільки й виросло. Зовсім інше діло, коли йдеться про промислові масштаби. Тут треба розуміти схему підживлення городини, як облаштувати крапельний полив і ще багато нюансів», — каже господиня.
Школа — це робота за ідею
Це не перша бізнес-ідея Зінаїди. Торік вона зважилася на приватне репетиторство з хімії і на співпрацю з дистанційним ліцеєм. А ще створила методичний навчальний курс для вчителів і стала співавтором підручника для 6 класу «Природничі науки».
Каже, що посприяла позашкільній науковій та освітній роботі пандемія. Саме в розпал ковіду, коли уроки в школі зупинилися, вчителька задумалася над альтернативними джерелами доходів.
«Я відчула свободу на приватних уроках: можу нікому не підпорядковуватися, складати зручний для себе графік, ставити вартість таку, як сама вважаю за потрібне, і ще й вибирати собі учнів», — згадує вчителька.
Додатковий заробіток надихнув на ще один бізнес: а що як спробувати реалізувати ідею зі снеками. Маркетинг і механізм просування приватних уроків і снеків — дуже подібні. Так з’явилися корисні снеки.
В освітянки за плечима третє місце на конкурсі «Вчитель року». Розповідає, що витратила багато часу та сил і… отримала грамоту. Відтоді зрозуміла, що час коштує грошей і вирішила — більше не візьметься за роботу за «дякую».
«Робота в школі тримається на ентузіазмі і без конкурсів. Для звичайних лабораторних робіт за власні кошти купую сухий спирт, реактиви, щоб показати дітям дослід, індикаторні папірці замовляю на AliExpress. Частину речовин можна замінити оцтом, содою та сіллю. Щось прошу по столовій ложці в колег з харчових лабораторій. Про матеріали для роботи для учнів я лише мрію», — пояснює освітянка.
Вчителька каже, що змагається за увагу з потужним суперником — смартфоном. Аби дитина відклала телефон на уроці, їй необхідно дати в руки щось цікаве. Учні тішаться навіть простій колбі, яку можна помацати, покрутити.
Працювати, як кінь
Підприємиця виросла в селі Новоугрузьке на Поліссі. В сім’ї було шестеро дітей, Зіна — найстарша. В їхній родині були гектари картоплі, яку міняли на гречку, рис, кавуни. Грошей сім’я не бачила. Коли дівчинці було 16, померла мама, дітей виховувала бабуся. Малі навчилися робити все.
«Ціле літо я збирала чорниці. Дотепер їх ненавиджу — не їм, не купую і навіть в той бік, де люди їх продають, дивитися не можу. Мене навчили працювати, як кінь. Але не навчили заробляти гроші. Цю науку я почала опановувати після 40 років», — каже підприємиця.
Засновниця «Смаковито» мріє про масштабування і нову інфрачервону шафу для сушіння овочів. Вона вміщує більший об’єм продуктів та й справляється з роботою в 3—4 рази швидше, ніж дегідратор.
До того ж у інфрачервоної сушарки вся волога під час дегідратації виводиться надвір через спеціальну трубу. Той дегідратор, яким підприємиця користується зараз, випаровує відро води з цукіні просто в кімнату. Влітку проблема вирішується протягом через відкриті навстіж вікна. На зиму доведеться шукати потужну витяжку, аби впоратися з великою кількістю вологи.
Щоб не залежати від непевної ситуації з електроенергією, Зінаїда подала документи на грант на ще один дегідратор та сонячну електростанцію. Дах хліва, гаража і приміщення, де виготовляються снеки, розташовані на південній частині подвір’я, а тому добре «ловлять» сонячне світло.
В планах засновниці бренду — висушити помідори, болгарський перець. Якщо експеримент вдасться, доведеться навесні ставити теплиці. Зараз на городі біля дому підростають голонасінні гарбузи: на осінь в «Смаковито» з’явиться гарбузове насіння, яке не потрібно чистити, і солоні гарбузові снеки.
«Гарбузовими цукатами уже не здивувати нікого. А солоних гарбузових чипсів ще не пробував ніхто», — розповідає підприємиця.
Сама собі дизайнерка
Пакування корисних смаколиків Зінаїда придумала сама: придбала готові пакети на зіп-замку, а в програмі Canva зробила дизайн наліпки з логотипом бренду, малюнком кабачка і малини та QR-кодом з посиланням на інстаграм-магазин.
«Особливих вимог щодо дизайну етикетки я не ставила перед собою. Тому не зверталася по допомогу. Я була знайома з роботою в графічному редакторі: робила презентації для уроків і методичного курсу для вчителів. Мені цього вистачило, щоб зробити малюнок порізаного кабачка і кількох ягід малини», — розповідає підприємиця.
Ніякої хімії
Парадокс, але вчителька хімії на жодному етапі виробництва снеків не застосовує штучних речовин: вирощування кабачків не потребує хімічної обробки, а смакову палітру можна знайти і серед натуральних приправ.
Кабачкові чипси мають винятково натуральні спеції: сіль, перець, паприку, базилік, розмарин, орегано, майоран тощо. Дегустатори часто висловлюють думку про урізноманітнення снеків смаковими домішками на зразок пармезану чи ковбаски гриль.
Зінаїда влаштовувала дегустацію сушених кабачків на фермерському ринку: люди куштували, дивувалися. Дивилися на жінку, як на дивачку. Але таки придбали дві пачки по 40 грамів. Непогано для знайомства з новинкою, вважає жінка. Крім того, літо — не сезон для купівлі сушеного на ринку — покупця ще цікавлять свіжі овочі і фрукти. «Смаковито» чекає на свій зірковий час взимку, коли кабачка не знайти.
Рецептури чи бодай якихось порад щодо виготовлення таких снеків ніде і підглянути — підприємиця першою взялася виробляти незвичну закуску. Про який етап виготовлення не йшлося б: чи то сушіння, чи то додавання спецій, чи тривалість зберігання — все результат дослідної перевірки в майже лабораторних умовах.
Йти неходженою стежиною їй цікаво. Конкурентів теж не боїться, каже: «Навіть поцуплена ідея буде все одно моя, бо це я її придумала і реалізувала першою. Що б там хто не робив після мене».
Виробниця вважає свій продукт універсальною закускою: їсти можуть всі — від веганів і прихильників правильного харчування до любителів посмакувати щось під пиво. Тому планує побачити свій продукт як у магазинах здорового харчування, так і в пабах замість картопляних чипсів.
***
Зінаїда Ворона не боїться роботи. Не стала на заваді стартапу і війна. Жінка впевнена, що, попри весь жах війни, не має права опускати руки.
Обидві мої бабусі пережили війну. Одна з них у 14 років потрапила на примусові роботи в Німеччину. Згадувала, як полонених дітей, взутих у важкі дерев’яні мешти, вели колоною містом, а німецькі жінки кидали в цей натовп їжею. Бабця потерпала від голоду і знущань. У неї менструальний цикл відновився лише через півроку після повернення в Україну. Тому мені нема на що скаржитись. Треба працювати.
Профайл
Назва компанії: «Смаковито».
Товар/сервіс: виготовлення корисних снеків.
Власник: Зінаїда Ворона.
Місія: зробити корисне смачним.
Рік заснування: 2024.
Обсяг інвестицій на старті: 38 000 гривень.
Кількість працівників: засновниця та троє синів.
Інновації: унікальна рецептура виготовлення овочевих чипсів.