5 волинських брендів кераміки
Наївний та легкий, бунтівний і навмисно неохайний, традиційний і по-сучасному мінімалістичний — такий різний, такий унікальний глиняний посуд і декор від луцьких майстринь і майстрів.
Купувати, дарувати, підтримувати локальні бренди країни, регіону, міста — модно. І це чудово. Бо саме такі крафтові майстерні несуть традиції у маси.
Вироби одного з ремесел, які повертаються на наші полиці та столи — гончарство. Звичайно, воно змінюється, осучаснюється, з’являються нові методи та форми. Популярна сьогодні — ручна ліпка з глини, яка додає цим речам навмисної неохайності.
З кожним роком з’являється все більше українських брендів ручної кераміки й просторів, які організовують майстерки з гончарства та ліплення.
Зібрали для вас підбірку з п’яти локальних брендів, у яких можна і купити, і повчитись ремесла.
1. «Ряба Вош». Наївні та легкі
Бренд, заснований понад 10 років тому як спільний проєкт керамістки Юлі Жолубак та майстрині текстилю Олі Щепної.
«Назву намагалися придумати таку, яка б нас ні до чого не зобов’язувала. Так з’явилася Вош. І так вона стала Рябою», — пишуть засновниці.
Нещодавно майстрині почали працювати окремо. Текстиль перетворився у Ткацьку майстерню TCHU у Києві, а «Ряба Вош» тепер виготовляє кераміку у селі Кульчин під Луцьком.
Команда «Рябої Воші» продукує ужитковий посуд та керамічні предмети декору. Здається, у них є все, що належить до цих категорій: від ложок і цукорниць до серветниць і дзвіночків. Ба більше, всі вироби виходять у різних колекціях: з корівками, курочками, індиками чи бджілками. Немає тільки з вошами. Є горщики та чашки у формі звірят: єнотів, котиків, їжаків, лисичок… Можна навіть замовити горщик, на якому намалюють мордочку твого улюбленця.
Є у «Рябої Воші» й патріотичні серії, як-от «Чорнозем» про «…землю, родючі поля та традицію землеробства». Майстерня постійно збирає на ЗСУ. Наприклад, є жовто-блакитна колекція, кошти з продажу якої ідуть на військо. Або прекрасна серія з фігурками пса Патрона — теж на армію. На сторінці в інстаграм «Рябої Воші» постійно активний розділ з виробами, купуючи які, 100% донатиш.
2. SVIT REMESEL. Найкраще починається з хобі
У 2020 році з’явився перший допис на сторінці бренду. У ньому засновниця розповідала про опанування нового хобі — ліплення з глини.
Пройшли чотири роки. Хобі перетворилось у два проєкти: магазин кераміки, у якому можна придбати посуд ручної роботи, і простір, де можна зробити такий власноруч.
SVIT REMESEL проводить майстеркласи ручної ліпки з глини, гончарства (коли залучений гончарний круг), а також свічкарства, писанкарства, створення мозаїк.
Майстерки можна відвідати у Луцьку та Ковелі. І там, і там є групові заняття, можливі також індивідуальні. У вартість входять дві години ліплення, розмальовка виробу. Готовий посуд буде у вас через 3-4 тижні, після покриття поливою та випалення.
3. Yaglyna. Як самоідентифікація
Ольга Хасаншін — майстриня керамічного посуду та засновниця бренду. Одного разу обрала глину, а глина обрала її. Так народилась сімейна справа, у якій беруть участь і чоловік Ольги, і донечка.
Бренд надихається природою, її текстурами та породами, ніжними пастельними кольорами, автентичними орнаментами і традиціями.
У асортименті Yaglyna — посуд (чашки, тарілки, миски), декор (вази, підсвічники), прикраси (намиста, підвіски). Бренд продає вироби вроздріб, а також виготовляє унікальні набори для закладів у різних містах України. У Луцьку посуд Yaglyna можна побачити у ресторанах та кафе: «Курінь», PUR•PUR, «СУЛІ ГУЛІ».
4. buzkova.ceramics. Неідеальне-унікальне
Молодий маленький луцький бренд кераміки, заснований у березні 2023 року 20-річною Анастасією Сахнюк.
Бестселер майстерні — чашки з написом на дні: «дохльобуй і уйобуй». «Для улюблених гостей», — пише авторка.
Серед асортименту buzkova.ceramics — також тарілочки з іменними написами для улюбленців, вази-пакети, підставки для прикрас у формі листочків, підставки для яєць та зубних щіток. Все унікальне, навмисно «неохайне», неідеальне, але особливе. Вироби Анастасії стануть чудовими подарунками для близьких.
5. «Зілинка». Дотик глини
Людмила Костюк — майстриня з Ківерців — виготовляє керамічний посуд і декор давнім традиційним методом молочної кераміки. Вироби з червоної глини випікає при температурі 1000 градусів, далі обережно купає в молоці й знову випікає при 300-350 градусах. Молоко закриває пори глини, й посуд стає водонепроникним.
Такий посуд трохи складніший у користуванні, ніж покрита поливою кераміка.
Керамістка рекомендує мити його лише натуральними засобами, в ідеалі — содою чи гірчичним порошком. Мити лише вручну і м’якою губкою. Не нагрівати у мікрохвильовці. Зберігати у сухому місці з доступом повітря.
Але задоволення від доторку до глини, її не схована під покриттям текстура — переважують зусилля, — розповідає майстриня на сторніці бренду в інстаграм.