П’ять золотих правил бізнес-колаборації за версією Тетяни Зубрик
-2b626e24310592a105def62f914b2a87.png)
Колаж: Олександра Міліщук. Деякі елементи згенеровані штучним інтелектом.
Розповідаємо, чому співпраці важливі та як правильно їх реалізовувати.
За плечима Тетяни Зубрик — понад 500 організованих подій та десятки колаборацій з локальними бізнесами та брендами. Вона — керівниця центру розвитку креативних індустрій «Або Або» та співзасновниця івент-агенції FeelGood.
На думку Тетяни, будь-яке партнерство має потенціал, коли від початку наділене сенсами.
На лекції у центрі підтримки підприємців «Дія.Бізнес» у Луцьку Тетяна Зубрик розповіла про власний досвід, принципи роботи у цій сфері та п’ять головних правил вдалої колаборації.
Бізнес, культура та благодійність
Десять років тому Тетяна Зубрик разом із п’ятьма колегами створила креативну івент-агенцію FeelGood, яка організовувала весілля та бранчі для наречених.
З 2022 року агенція змінила свій формат та зосередилася на партнерствах із бізнесами.
15 травня команда об’єднала близько 40 локальних бізнесів міста, аби у шоурумі луцького бренду взуття «Ікос» провести благодійний аукціон. За дві години учасники зібрали 144 тис. грн з продажу лотів на потреби волонтерського штабу «Ангар» (тепер — БФ «Ангар. Україна»).
У липні 2023 року Тетяна спільно з платформою «Алгоритм дій» привезла до Луцька мандрівний культурний простір «Модуль тимчасовості» (МОТ). Цей музей побував у чотирьох містах — Київ, Дніпро, Луцьк та Львів, представляючи виставку про плинність життя у мистецтві.
Завдяки проєкту вдалося зібрати понад 10 мільйонів гривень на відновлення мистецьких інституцій, пошкоджених під час повномасштабного вторгнення.
Улітку 2024 року FeelGood, літературна платформа «Фронтера» та «Алгоритм дій» організували четвертий міжнародний літературний фестиваль. У співпраці з підприємцями Луцька, вони створили благодійний ярмарок на території фесту, продавали унікальний мерч від локальних брендів. А за зібрані кошти придбали 23 FPV-дрони через благодійний фонд «Ангар.Україна».
Об’єднала 30 луцьких брендів та створила унікальний продукт
У вересні 2024 року у Луцьку відкрили кафе суспільного впливу misto.cafe — бізнес, що має 100 засновників, а 80% від прибутку скеровує на соціальні проєкти міста. Тетяна мала завдання створити концепцію крамнички у цьому закладі, де 30 локальних брендів змогли б представити свою продукцію. І ця продукція мала бути унікальною — те, що можна придбати лише у misto.cafe.
«Я заклала в цю крамничку одну важливу річ: хотіла, щоб в Луцьку з’явилося місце, де ви можете прийти та купити подарунок від волинського бренду, який презентуватиме наше місто», — пригадує Тетяна.
Так у закладі з’явився чай «Луцький вайб» від бренду Travka, мерч від виробника одягу Usual, свічка «Лесин ясен» та мило «Улюблена квітка» від косметичної компанії Mr.Scrubber тощо.
Чому колаборації працюють?
Передусім спрацьовує довіра через асоціацію. Коли бренд об’єднується з іншим, аудиторія швидше приймає новий продукт — бо вже довіряє обом. Зі слів Тетяни, якщо маленький бренд колаборує з більшим, він «підтягує» до себе нову аудиторію та виходить на потужніший рівень.
Друга причина — діє ефект новизни. Люди завжди шукають щось нове та цікаве, а колаборації — це ідеальний приклад поєднання несподіваного.
Тетяна вважає, що після початку повномасштабного вторгнення людям стало важливо купувати не просто продукт, а історію, позицію та емоцію, тому колаборації — це завжди про емоційний зв’язок. Вона наводить приклад створення браслетів «Азовсталь. Символ незламності» у співпраці з United24, ювелірним домом Sova та «Новою поштою».
«У 2025 люди обирають взаємодію, підтримку та об’єднання. Завжди хочеться бути долученим до відчуття, яке дає надію на краще майбутнє», — розповідає Тетяна.
Як створити дієву колаборацію та де шукати партнерів?
Є п’ять золотих правил, які допоможуть вибудувати якісну та надійну співпрацю без невдач та ризиків для репутації.
Перше — створювати колаборації лише у тому разі, якщо у брендів сходяться цінності. Співпраці заради хайпу не працюють. Тетяна наголошує, що взаємодія без реального сенсу — не більше ніж шум.
Друге — працювати на цільову аудиторію. Варто розуміти, на якого саме покупця хоче вийти бізнес і чи є це актуальним для нього.
Третє правило — брати у партнери перевірені бренди. Репутація будується роками, проте втратити її можна за один невдалий випадок колаборації. Тому завжди потрібно перевіряти інформацію про потенційних партнерів та уникати бізнесів, які не є соціально відповідальними, мають або мали співпрацю з російським ринком та не підтримують армію. Розуміння повної історії свого партнера — це не про недовіру, а про відповідальність.
Четверте — на старті прописати у договорі, кому належатимуть авторські права та узгодити ролі та відповідальності у майбутній колаборації. Найкраще — проконсультуватися з юристом, аби уникнути проблем та непорозумінь у майбутньому.
І насамкінець — потрібно знаходити нові знайомства. Тетяна радить не боятися ініціативи: ходити на каву, відвідувати події, знайомитися з людьми та писати їм у соцмережах. Адже налагоджувати співпрацю значно легше через «теплі контакти» — коли вже є певний особистий зв’язок та довіра.
Чого очікують від колаборацій у 2025 році?
Тетяна Зубрик також розповіла про основні тренди у сфері співпраць, які є актуальними у 2025 році.
Привертати увагу до соціальних проблем та збору коштів для потреб ЗСУ. Тетяна привела до прикладу бренд Usual, який разом з благодійним фондом «Ангар.Україна» створили спільну лінійку одягу. Кошти з продажу речей пішли на закупівлю техніки для війська.
Підкреслювати любов до рідного краю та популяризувати локальну культуру міста.
Поєднувати непоєднуване. Наприклад: освіта + дизайн, мода + технології або гастро + арт.
Створювати осмислений мерч та лімітовані продукти з унікальною історією, які купуватимуть люди з бажанням бути частиною «своїх».