Українські філантропи: хто вони і для чого віддають гроші
Рефлексія про благодійність та готовність ділитися з іншими.
-4ccfb9ce7efd6e89c8106b4030753d7b.jpg)
Зліва направо: модераторка дискусії Олена Мілованова, Адам Харлампович, Лев Жиденко та Олена Борисова. Фото: Микола Цимбалюк.
Філантропами є люди, які жертвують своїми статками, ресурсами або часом задля вирішення якоїсь гострої соціальної проблеми у суспільстві. Вони є гуманістами та прагнуть покращити життя людства у загальному сенсі.
Чим ця діяльність особлива та яке її сьогодення в Україні обговорили на конференції «Лідери змін: як український бізнес формує майбутнє країни», що відбулась у Луцьку.
Спікерами були:
Олена Борисова — CEO та власниця компанії GastroFamily, яка володіє багатьма успішними в Україні та Європі закладами: бістро, барами, а також QSRD-форматами «Білий налив», «Мушля», «БПШ» тощо. Усього в компанії більш як 70 закладів. У ресторанному бізнесі працює понад 15 років;
Лев Жиденко — співзасновник міжнародної мережі «Аврора Мультимаркет» (наразі це найбільша компанія в ритейлі України у сегменті one dollar store);
Адам Харлампович — філантроп, ІТ-підприємець, ідейник та співзасновник платформи «Алгоритм дій». Зараз є інвестором Promprylad та співфінансує соціальні проєкти у Луцьку та регіоні.
Ми занотували найцікавіші тези розмови про власний досвід, виклики та точки росту. Отож, з досвіду спікерів головне про філантропію в Україні:
Бажання допомагати іншим часто супроводжується невпевненістю, чи підуть скеровані кошти, ресурси та зусилля у потрібне русло.
Ключове у діяльності філантропів — допомога, вміння ділитися і бажання це робити, не очікуючи нічого натомість. Якщо ти думаєш, що віддаси десятину і отримаєш вдвічі більше, то це так не працює.
У бізнесі ти набагато швидше отримуєш фідбек за пророблену роботу. З філантропією зовсім інша ситуація. Знадобиться мінімум п’ять років, щоб побачити результати своєї діяльності. Поки що ми все робимо методом спроб і помилок, але виходить добре.
Адам Харлампович,
філантроп, IT-підприємець.

Благодійність починається з малого, поступово зростає та стає великою системою. Фото: Микола Цимбалюк.
Найкращий шлях до розвитку філантропії — це вбудувати благодійність безпосередньо у модель бізнесу. Не просто донатити, а ставати прямими партнерами з благодійними фондами.
Власна справа та благодійність за кордоном будуються зовсім по-іншому. Там існує чітка система, де засновники бізнесу в першому поколінні накопичують капітал, а задача другого покоління — зберегти цей капітал та скерувати його у правильно напрямку, до прикладу: на освіту, мистецтво або суспільні потреби.
Після досягнення успіхів у розвитку свої справи та матеріальних благ, підприємці запитують себе: «А що далі?». У такий момент я раджу знайти сенс у чомусь більшому. Створення довготривалих цінностей, які не будуть полягати лише у забезпеченні високого рівня життя для себе, — ось прямий шлях до системної філантропії.
Лев Жиденко,
співзасновник мережі «Аврора Мультимаркет».
Бізнес — це піраміда Маслоу , поки ти не закриєш свої власні потреби, ти не зможеш ділитися з іншими.
Настав час підприємцям відкрито говорити про свою соціальну діяльність заради формування середовища, де філантропія є частиною бізнесу, а не винятком.
Добробут нації та країни передусім залежить від людей, які тут живуть, і від їхнього вміння бути частиною суспільства, ділитися ресурсами. У нас великий шлях попереду, але я точно бачу світло, а не темряву.
Олена Борисова,
власниця компанії GastroFamily.
Конференція «Лідери змін: як український бізнес формує майбутнє країни» відбулася з нагоди першої річниці бізнес-спільноти Board Луцьк, де зібралося 150 підприємців із 20 міст.
Стратегічний партнер заходу — платформа «Алгоритм дій», інформаційний партнер — онлайн-журнал misto.media.