Луцьк на великому екрані. Як зробити місто кіношним
Розбиралися, чи має Луцьк шанс на те, щоб сюди частіше приїздили знімати стрічки.
Які фільми знімали у Луцьку
«Блудний син», 2011 рік
Фільм режисера Олександра Слободи. Це друга кінострічка із циклу «36 історій», у межах якого знімали 36 короткометражок відповідно до кількості біблійних притч Нового заповіту. Події розгортаються у луцьких кафе, на вулицях міста й у квартирах друзів знімальної групи.
«Поводир, або Квіти мають очі», 2013 рік
Деякі сцени фільму режисера і сценариста Олеся Саніна, який був номінований на Оскар, знімались у Луцьку. Події у стрічці розгортаються напередодні та під час Голодомору. В основі сюжету — мандри американського хлопчика та українського сліпого музики тодішньою Україною. Поряд із професійними акторами у стрічці зіграли і незрячі лучани.
«Острів», 2016 рік
Стрічку про луцького скульптора Миколу Голованя та його будинок із химерами режисерка Наталя Красильникова знімала 3 роки. За цей час організаторам вдалося відзняти понад 24 години матеріалу. Згодом відібрали 18 хвилин для показу. Прем’єра фільму відбулась під час 55-го Краківського кінофестивалю. Стрічку показували навіть у Каннах.
«Українське підпілля на Волині»
Документальний 4-серійний проєкт про діяльність УПА на Волині режисера Сергія Шараєвського. У ньому розповідається про людей, які брали участь у бойових діях, виконували підпільну роботу, протистояли каральним підрозділам НКВС та німецьким військам. Дві серії розповідають про жінок, а дві — про чоловіків, які опинилися у центрі подій.
Зйомки відбувалися поблизу міста, у селі Рокині. Частину кадрів знімали у колишній Луцькій тюрмі (вул. Кафедральна, 16, пам’ятка національного значення «Монастир бригідок»).
«Реформація. 500 років потому», 2017 рік
Документальний 3-серійний фільм, який розповідає про реформацію в Європі та в Україні зокрема. Режисер проєкту Сергій Шараєвський розповів, що зйомки відбувалися у багатьох історичних місцях України та у Луцьку зокрема. Кінокоманда працювала в музеях, університетах, консультувалася з істориками, філософами та іншими фахівцями.
«Крила» (прем’єра 2025 року)
Ще не завершений фільм режисера Олександра Стеренчука «Крила», присвячений загиблому пілоту Андрію Пільщикову — позивний Джус. Творці фільму обіцяють передати всі отримані від прокату кошти на благодійність. Премʼєра запланована на 2025 рік.
Фільми, які у Луцьку не вдалося зняти
На початку 2022 року спільно з Одеською кіностудією мали розпочатися зйомки тизера до документального фільму про з’їзд європейських монархів, який відбувся 1429 року у Луцькому замку.
«Ми вже провели підготовку, приїжджав продюсер і оператор. Ми домовлялися про костюми, планували, де ставити намети для гримерів… Підготовка перервалася з початком війни. Цей проєкт згорнувся», — розповів Сергій Шараєвський.
Напередодні повномасштабного вторгнення, у тому ж 2022 році, у Луцьку планували зняти сімейну комедію.
«Ми хотіли із Одеською кіностудією зняти комедію. За основу хотіли взяти історію багатодітної луцької сім’ї. Але цей проєкт теж згорнувся після початку вторгнення і поки немає можливості відновити роботу», — розповів режисер.
Чому у Луцьку рідко знімають кіно
За словами режисера, Луцьк не приваблює кіношників, але їх і не заохочують їхати у місто.
«Кіношники ж дивляться на місто зовсім іншим поглядом. Їм не потрібен конкретний населений пункт. Часто їм треба відповідна локація», — розповідає Сергій Шараєвський.
Попри різнобарвність луцької архітектури й автентичний замок, історична частина міста вже осучаснена.
«Чому Луцький замок, наприклад, не знімають? Тому що він осучаснений. Його можна знімати хіба що у фантастичних чи сучасних фільмах. Зобразити в історичній картині його дуже складно», — пояснює режисер.
Схожа ситуація і з місцевими вуличками.
«Виставляєш камеру і бачиш, скільки всього сучасного потрапляє в кадр. Наприклад, у Луцьку мені треба було зняти кабінет у 50-их роках. Дуже складно, бо або вже вікна пластикові, або вагонка, або меблі замінені, тому треба розбирати весь кабінет. Тоді ми знайшли потрібну локацію у музеї. Шторами лиш пластик приховали», — розповідає Сергій Шараєвський.
Як і навіщо запрошувати у Луцьк кінокоманди?
Для того, щоб у Луцьк зʼїжджалися кінокоманди, їх необхідно привабити, переконує режисер Сергій Шараєвський.
«Аби кіношники, наприклад, з Києва приїхали у Луцьк на зйомки, їх треба зацікавити. Переконати у тому, що знімати у Луцьку для них вигідніше, ніж у столиці», — пояснює Сергій Шараєвський.
За словами режисера, варто бути готовими і до того, що зйомки фільмів можуть бути незручними для містян: якісь вулиці доведеться перекрити, можливо, скасувати заходи. Проте зйомки кіно — це вдала інвестиція, яка згодом популяризуватиме місто.
«На всіх заходах, концертах і екскурсіях потім казатимуть, що отут знімався фільм, отут стояв режисер, а ось тут — та сама акторка. І це буде цінно для самих лучан і цікаво для гостей міста», — запевняє Сергій Шараєвський.