«Закон про дрова». Що це і чому про це всі говорять
Минулого місяця Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який посилює відповідальність за зберігання деревини, але він ще не набрав чинності. У соцмережах його вже назвали «законом про дрова». Розбираємось, про що йдеться.
Що сталось
10 жовтня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт № 9665. Документ вносить зміни до Адміністративного та Кримінального кодексів, посилюючи відповідальність за зберігання, збут і перевезення деревини без документів.
Його вже підписав голова ВРУ Руслан Стефанчук і передав на підпис президенту.
Що змінює закон
Мета змін — боротьба з незаконним обігом деревини. У документі йдеться про те, що для того, аби зберігати її вдома, треба обов’язково мати на це документи — чек чи накладну про купівлю. Інакше — штраф або навіть ув’язнення.
Зокрема:
якщо ви зберігаєте, перевозите або продаєте без документів дерева, чагарники або деревину (зокрема й дрова) на суму понад 30 280 грн, то вам можуть призначити штраф від 34 тис. грн до 51 тис. грн або обмеження чи позбавлення волі до 3 років;
якщо вартість перевищує 90 240 грн, то штраф може сягати до 425 тисяч гривень або позбавлення волі до 7 років;
відповідальність є й за незаконну заготівлю очерету, шкоду молодому лісу, самовільний покіс сіна та випас худоби на землях держлісфонду, не вкритих лісом, і за самовільний збір плодів, горіхів, грибів та ягід. Штраф може сягати від 425 гривень до 85 тисяч.
Українці нестимуть відповідальність і якщо куплять без документів понад 14 кубометрів деревини або більше 4 кубометрів дощок для будівництва.
То що там з дровами у дровітнях?
Попри те, що голосування відбулось ще у жовтні, активно його почали обговорювати лише днями. Неформально в соцмережах його назвали «законом про дрова». Утім, терміну «дрова» в законопроєкті немає. Зі слів лісівників, у поняття деревина входять повністю всі матеріали з дерева. Це, зокрема, і пиломатеріали (бруси, дошки), і колоди дерев, і колоті дрова.
Без відповідного рішення суду правоохоронні органи не можуть проникнути на територію приватного домогосподарства з обшуком та оглядом, щоб виявити незаконне зберігання дров на зиму, цитує видання ТСН юристку Марину Бекало.
Звичайним людям переживати не варто, переконував народний депутат Юрій Камельчук в ефірі Новини LIVE.
«Перевірок для звичайних людей не буде, за це нема чого хвилюватися. Хвилюватися треба лише тим, хто краде великими автомобілями. От їх можна і треба посадити, за ними будемо полювати», — наголосив він.
Що зараз із самим документом
Станом на сьогодні цей закон досі лежить на столі у президента і чекає на підпис.
Згідно з чинним законодавством, у президента є 15 днів на те, аби його підписати. Якщо ж він не вкладається у терміни, то має повернути закон на доопрацювання з власними пропозиціями, пояснює головний редактор громадської організації Руху «Чесно» Олександр Саліженко.
«У нас можуть бути, звичайно, свої версії, чому він цього не робить, але якогось єдиного пояснення, чому це не відбувається, немає», — зазначив він.
Що буде далі
За словами Олександра Саліженка, ситуація неоднозначна. У президента на підписі так «завис» не один ухвалений законопроєкт.
«Не зрозуміло, чи буде підписаний закон, чи можливо вони (Офіс президента і сам Зеленський, — mm) звернуть увагу на суспільний резонанс і вирішать просто залишити його у такому підвішеному стані. Така ситуація законодавчо не врегульована», — каже редактор Руху «Чесно».
Як купити дрова легально
За словами фахівчині з комунікацій Поліського лісового офісу Світлани Думської, є 3 варіанти:
дрова можна замовити через інтернет на сайті ДроваЄ. Тут можна вибрати локацію, сорт та вид дерев відповідно;
на сайті ДП «Ліси України» є окремий підрозділ «КУПИТИ дрова», де розміщені всі контакти: мобільні телефони, адреси лісових господарств та графіки роботи;
«виписати дрова» в лісництві, як кажуть в народі, для цього треба звернутися безпосередньо до лісничого або до лісового господарства.
Оплата проводиться тільки на рахунок підприємства, не на картки фізичних осіб. Відповідно, люди матимуть квитанції про оплату на руках. Також лісові господарства обов’язково мають видавати товарно-транспортні накладні.
До слова, 1 метр кубічний неколотих дров вартує близько 800 гривень, а колотих — приблизно 2500 гривень.