Фестиваль «Фронтера» відвідали понад 2,5 тис. людей

На фестивалі було людно.
Фото: Микола Цимбалюк
V літературний фестиваль «Фронтера», який відбувся минулими вихідними на території Окольного замку, відвідали гості із України та закордону. У Луцьк приїжджали з Іспанії, Колумбії, Великої Британії, Польщі.
Захід об’єднав 82 учасників із різних сфер — письменників, істориків, науковців, філософів, військовослужбовців, театралів, музикантів, підприємців та медійників. А загалом фестиваль відвідали 2 522 людини — (минулого року було 1954 відвідувачі, — mm), повідомила в коментарі misto.media комунікаційниця літературної платформи «Фронтера» Лілія Шутяк.
Основна програма заходу налічувала 23 події, серед яких:
поетичні читання;
фокусні дискусії;
публічні розмови;
підпільні читання;
музичні виступи гурту «Крихітка» і співачки Марини Круть;
автограф-сесії;
театрально-музичний перформанс «Rock’n’Roll для ПАКО» від театру «Гармидер» тощо.
Фокус-темою заходу була «Спільність».
«Для нас важливо те, що всі, хто хоч трохи долучився до фестивалю, відчули себе частиною спільної справи. Цього року до „Фронтери“ приєдналися люди з дуже різних середовищ — дипломати, представники влади, військові, підприємці, митці, культурні менеджери, журналісти. Вони живуть у різних містах, хтось служить на фронті, хтось працює в тилу, але всі продовжують підтримувати наше військо. Серед них були й іноземці — ті, хто щиро вболіває за Україну, розповідає про нашу реальність у своїх країнах і допомагає звучати нашому голосу в світі. І хоча „Фронтера“ залишається літературним фестивалем, але сьогодні тексти для нас — це інструмент діалогу й порозуміння між людьми з різних середовищ. Тому ми й далі шукаємо спільників, які допомагають робити Луцьк ще більш видимим — і в Україні, і за її межами», — зазначила засновниця літературної платформи «Фронтера» Елла Яцута.
Доступність
Над покращенням умов фестивалю працювала команда ГО «місто.ребут», яка виконала просторовий аудит і розробила низку рекомендацій для покращення доступності «Окольного замку». Вони охоплювали як фізичні аспекти — з урахуванням потреб людей із інвалідністю, батьків із дітьми та маломобільних осіб, — так і психоемоційний комфорт (у приміщенні Волинського фахового коледжу НУХТ облаштували кімнату для батьків із дітьми: було крісло для годування, стіл для сповивання, засоби гігієни).
На випадок, якщо дитина загубиться, їй на одяг наклеювали наліпки, де вписували її імʼя та контакти батьків.
При підготовці заходу організатори подбали й про безбар’єрність локації:
промаркували з’їзди та потенційно небезпечні ділянки, щоб полегшити пересування людям із порушеннями мобільності чи зору;
спільно з ГО «Громадський рух „Соціальна єдність“ всі події, крім музичних, перекладали жестовою мовою;
барні стійки організували на різних рівнях, зручних як для людей із інвалідністю, так і для дітей;
на території була інклюзивна вбиральня та фотозона з пандусом.
Також було кілька локацій із безплатною питною водою і мисочки з водою для тварин.
Для дітей
Уперше на фестивалі була спеціальна дитяча програма, яку підготувала лабораторія дитячого читання НЦ «Мала академія наук України» «БараБука».
Загалом відбулося 12 заходів, серед яких:
інтерактивні, терапевтичні та ігрові читання;
економічна гра;
майстерклас зі сторітелінгу (І: Сторітелінг — мистецтво розповідати історію задля передачі інформації, залучення аудиторії, створення емоційного зв’язку та вплив на її поведінку.);
мотиваційна зустріч та інші заходи.
Фото: Микола Цимбалюк.
Підтримка війська
Спільно з відвідувачами, партнерами та БФ «Ангар. Україна» на фестивалі зібрали 849 857 грн. на підтримку Сил безпеки й оборони України.
Протягом двох днів діяв ярмарок, до якого долучилися зі своєю продукцією близько 10 волинських брендів. Спеціально до фестивалю бренд доглядової косметики whocares — розробив лімітоване пакування сонцезахисного крему. Продукт можна було знайти на ярмарковій ятці з мерчем «Фронтери», а 100% коштів із продажу бренд передасть на збір «АЗОВ»: Евакуація, Реабілітація, Повернення у стрій».
В межах фестивалю була нагода:
придбати кукурудзу за донат;
виграти сніданок із учасниками «Фронтери» — Павлом Казаріним чи Богданом Логвиненком;
поспілкуватися з військовими та придбати мерч бригади за донат;
«Lubart Foundation» організували «портрет за донат» та збирали кошти на потреби 20-ї бригади «Любарт»;
на локації БФ «МХП-Громаді» була змога за донат придбати книги, видання яких підтримав фонд. Виручені кошти спрямують на потреби 100-ї окремої механізованої бригади.
Також діяв проєкт «Книга на фронт» від платформи «Культурні сили», у межах якої була нагода купити та передати книжки військовим на лінії фронту.
Довідка.
Співорганізатори фестивалю — літературна платформа «Фронтера», платформа «Алгоритм дій», креативна івент-агенція «FeelGood».
Захід відбувся за підтримки Посольства Іспанії в України, програми Британської Ради «Підтримка культурної діяльності в Україні за участю Великої Британії» та за сприяння Луцької міської ради.