На стіні луцького СІЗО з’явився мурал з зображенням останнього розстріляного вояка УПА
Луцький художник Юрій Чайка зобразив на стіні слідчого ізолятора Івана Гончарука, якого розстріляли у 1989 році. Він був останнім учасником УПА, щодо якого радянський режим застосував смертну кару.
У коментарі misto.media Юрій Чайка повідомив, що цю стіну для свого проєкту «Люди міста» розглядав уже давно.
Варіантів, кого зобразити там, було кілька. Ці всі персони були пов’язані із СІЗО. В спільній дискусії з луцьким керівництвом СІЗО та Департаментом з питань виконання покарань Мін’юсту обрали саме Івана Гончарука, оскільки у нього найтрагічніша доля. За місяць — півтора узгодили дизайнерські деталі та взяли дозвіл у родичів.
Юрій Чайка
Автор муралу
За словами художника, на стіні ще планують вмонтувати табличку з більш розширеним описом про Івана Гончарука. Саме в луцькому СІЗО 2 роки 63-річний чоловік чекав на виконання вироку.
«Проєкт існує для популяризації та збереження культурної спадщини Луцька. Це енергія і пам’ять міста. Хочу, аби наші жителі знали своїх героїв. До цього я робив стінописи відомих і популярних людей не тільки в Луцьку, а і за його межами», — додав Юрій Чайка про свій проєкт «Люди міста».
Довідка. Іван Гончарук — учасник боротьби за відновлення незалежності України, останній вояк УПА, страчений радянським режимом.
1946 року за участь у боївці УПА проти НКВС отримав «смертну кару», яку потім замінили на 25 років ув’язнення у таборах Колими. За 10 років в’язня звільнили. І через 32 роки — у результаті сфальсифікованого судилища отримав смертний вирок за ті злочини, за які вже відсидів.
З 1987 по 1989 чоловік перебував у Луцькому СІЗО в камері-одиночці, площею 6-7 кв. м., очікуючи розстріл. Там було два кам’яні підвищення — ліжко та стіл, у кутку камери — унітаз, який водночас був і умивальником. З дозволених речей — тільки шмат господарського мила та дерев’яна ложка. 12 липня 1989 року Івана Гончарука розстріляли у Києві.
Місце його поховання невідоме. Вояка УПА реабілітували 2021 року.