На Волині побільшало викликів до людей з інсультами. Як розпізнати небезпечний стан
Шкідливі звички, нездорове харчування, малорухливий спосіб життя можуть призвести до інсульту. Волинські медики кажуть, що викликів від пацієнтів з цим діагнозом стало більше.
Яка ситуація на Волині
Понад 3,7 тис. виїздів до пацієнтів з гострим мозковим інсультом здійснили бригади ЕМД КП «Волинський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» від січня до вересня 2024 року.
Це на 308 виїздів більше, ніж за аналогічний період 2023 року.
Чому збільшилася кількість інсультів
Виявлених інсультів в області справді побільшало, каже лікарка неврологічного відділення з палатами інтенсивної терапії та інсультним блоком КП «Волинська обласна клінічна лікарня» Наталія Бобрик.
Але, зазначає, не варто однобоко сприймати цю статистику, бо зросла й кількість випадків вчасного діагностування й виявлення інсультів. Адже протягом останніх 5—6 років змінилась медична система, а в медзакладах побільшало точного обладнання для діагностики цих станів.
Також вона вважає, що люди більше знають про інсульти, про його прояви, про те, що треба якомога швидше звертатися до фахівців, і хворі не втрачають дорогоцінного часу.
Важливо звернутися до медиків у перші 4,5 години від початку прояву інсульту. Це «золоте вікно», коли надважливо потрапити до медзакладу й отримати необхідну допомогу.
Наталія Бобрик.
Лікарка неврологічного відділення з палатами інтенсивної терапії та інсультним блоком КП «Волинська обласна клінічна лікарня».
Що таке інсульт
Інсульт — це порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку.
Інсульт виникає, коли судину блокує тромб або коли вона розривається. Частина мозку не може отримати з кров’ю кисень та поживні речовини, і як наслідок починають відмирати клітини.
Інсульт може призвести до інвалідності та смерті.
Як розпізнати інсульт
Назви перших проявів складають абревіатуру МОЗОК:
М — порушення мовлення;
О — очі (порушення зору, двоїння в очах);
З — запаморочення;
О — обличчя, може спостерігатися опущення кутиків рота, виражена асиметрія обличчя;
К — кінцівки: слабкість або неможливість рухати рукою чи ногою.
Інсульт помолодшав
Для того, щоб вберегтися від інсульту, важливо бути фізично активними, стежити за здоровим харчуванням, щороку проходити медогляди й дбати про своє здоров’я, наголошує Наталія Бобрик.
Важливо контролювати тиск, пульс, кількість цукру і холестерину у крові, адже вчасна діагностика є запорукою багатьох хвороб.
Лікарка зауважує, що інсульт помолодшав. Але, каже, такі випадки у молоді здебільшого трапляються через наявність вроджених аномалій, які тісно пов’язані з серцево-судинною системою.
Негативно впливають на здоров’я шкідливі звички. Зокрема, й куріння вейпів, які останнім часом стали дуже популярними серед підлітків і молоді.
За перших ознак інсульту важливо не втрачати час та відразу викликати «швидку» (103). Це значно підвищить шанси на успішне лікування та реабілітацію. Пакет послуг з лікування інсультів є безплатним, його фінансує НСЗУ.