Чому не всі і не завжди можуть сховатись у шкільному укритті
Шкільними укриттями повинні користуватися насамперед учасники освітнього процесу: учні, вчителі, персонал школи. А от чи пускати сюди інших людей під час уроків та в позаурочний час — вирішує засновник навчального закладу і орган місцевого самоврядування.
Зачинене укриття
2 жовтня в Ковелі під час повітряної тривоги після уроків до укриття не змогли зайти діти з тренером, які займалися футболом на шкільному полі ліцею № 1.
Тривогу того дня оголосили о 17:43. Коли помічник тренера прийшов з дітьми до сховища, воно було зачинене.
«На вході контактних телефонів, у кого ключі, не було. Думав, знайду когось в школі, хто зможе його відчинити. Там був ще один тренер, який проводив тренування з футболу для дівчат. Як він мені пояснив, укриття зачинене в позаурочний час. Тому дітей я відправив додому», — в коментарі misto.media розповів помічник тренера з футболу громадської організації «Sports Kovel» Іван Загура.
Хто вирішує кого пускати в укриття
Під час уроків шкільні укриття першочергово мають вмістити учнів, учителів, персонал школи, пояснює начальниця управління освіти і науки Волинської обласної державної адміністрації Наталія Матвіюк.
А от рішення, чи відчиняти укриття в закладах освіти для всіх у той час, коли немає уроків, має ухвалювати громада, кажуть в обласному управлінні освіти та науки. Як і те, чи можуть заходити сюди сторонні особи під час уроків, коли пролунав сигнал тривоги.
«Засновники закладів освіти спільно з органами місцевого самоврядування керують використанням фонду захисних споруд, отже, вони визначають формат роботи укриттів, зокрема й шкільних», — пояснила Наталія Матвіюк.
Чи змінилось щось у Ковелі після розголосу
Через декілька днів після інциденту при вході в укриття ліцею № 1 з’явились номери телефонів працівників, які мають ключі.
«У разі критичної ситуації наші працівники на добровільних засадах погодились взяти на себе таку відповідальність (відчиняти укриття, — mm), навіть якщо це буде в їхній позаробочий час. Додам, що на дверях в нашу школу є також інформація про інші найближчі укриття в цьому районі», — повідомила директорка ліцею Оксана Мельник.
Власником захисної споруди є міське управління освіти.
«Загалом є рекомендації від Міністерства освіти і науки, що в насамперед укриття школи — для учасників освітнього процесу: школярів, вчителів, працівників. Але, якщо є місця, то керівники йдуть назустріч, пускаючи й інших охочих.
Щодо інциденту, який стався 2 жовтня під час футбольного тренування, думаю, що не спрацював технічний працівник. Тому прошу вибачення в дітей та батьків за цей форс-мажор», — прокоментував начальник управління освіти Ковельської міської ради Віктор Бичковський.
До слова, хоч укриття ліцею почали використовувати, та офіційно його ще не прийняли в експлуатацію. Там підрядник виправляє недоліки, які виявила Державна інспекція архітектури та містобудування, каже Бичковський.
Як його будуть потім використовувати — ухвалять окреме рішення. Загалом укриття мають відчиняти з початком повітряної тривоги, додав він. Це може зробити черговий працівник, або ж його відкриватимуть автоматично через електронні замки.