За лаштунками «Пчілки». Про кого розповість новою постановкою «Гармидер»
Театр «Гармидер» завершує роботу над підготовкою вистави про Олену Пчілку.
Прем’єра моновистави «Пчілка», режисеркою якої є Руслана Порицька, відбудеться 6 жовтня у просторі «Ангар» (вул. Залізнична, 9). Головну і єдину тут роль зіграє акторка «Гармидеру» Наталія Шепель. Вхід на виставу буде вільним.
Виграли проєкт УКФ
Виставу реалізовують у межах проєкту Українського культурного фонду у співпраці з Волинським національним університетом імені Лесі Українки. До слова, вільний вхід — це вимога УКФ.
«Хоч проєкт стартував 15 серпня, проте ідея показати людям Олену Пчілку виникла у нас ще навесні. Цього року виповнюється 175 років з дня її народження. І ми вирішили, що покажемо цю виставу незалежно від того, виграємо проєкт чи ні», — розповідає Наталка Шепель.
Люди здебільшого знають про Олену Пчілку лише те, що це мама Лесі Українки та дитяча письменниця. «Гармидер» же розкриє її з іншого боку, адже це вистава-дослідження.
Також однією з умов, визначених проєктом, є необхідність відзняти 10 коротких відео, пов’язаних із підготовкою вистави. Вони розміщені на сторінці «Гармидеру» у фейсбуці та інстаграмі, і там можна підглянути, як і де актори брали інформацію про Олену Пчілку.
Наше завдання — зробити Олену Пчілку видимою, проявити її, показати як людину із дуже сильним характером. Вона була матір’ю шістьох дітей і попри це знаходила силу і час робити неймовірний труд.
Наталка Шепель.
Як готували виставу
«Ми шукали інформацію скрізь. Багато часу провели в бібліотеці імені Олени Пчілки. Є її тексти, але про саму авторку відомостей дуже мало, тобто її портрет воєдино ніким не зібраний. Нам довелося оці всі пазли складати. Ми з Русланою Порицькою тиждень просто сиділи в „Ангарі“, обкладені книжками, статтями, інтернет-матеріалами», — розповідає пані Наталка.
Серед цікавинок, які знайшли, було те, що Олена Пчілка була першою журналісткою, мала редакторський хист.
Щоб більше наблизитися до образу Олени Пчілки, актори часто їздили в Колодяжне в музей-садибу Лесі Українки, щоб увібрати атмосферу того часу.
Про музику, костюми і чуттєвість
Ця вистава буде імерсивна , тобто вона діятиме на почуття. Будуть такі моменти, що даватимуть змогу глядачеві максимально зануритись в атмосферу того часу. Сценарій писала Руслана Порицька, у «Гармидері» самі підбирали музику, записували звуки, голосові ефекти. До співпраці долучили Коледж культури і мистецтв імені Стравінського. Одяг створили у співпраці з компанією «Едельвіка» .
«Це не документальний фільм, ми не створюємо точну копію Олени Пчілки. Ми будемо говорити про неї як особистість, показувати атрибути, з якими вона працювала, і дивувати тим, як минуле повторює те, що відбувається сьогодні», — каже Наталка Шепель.