В Україні офіційно запровадили загальнонаціональну хвилину мовчання

Фото: Іванна Реброва.
Верховна Рада ухвалила закон, яким на державному рівні закріпила щоденну загальнонаціональну хвилину мовчання для вшанування громадян, загиблих унаслідок збройної агресії Росії.
У середу, 11 лютого, парламент підтримав Закон № 14 144 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вшанування пам’яті співвітчизників, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації». Документ посилює державну політику національної пам’яті та визначає механізми проведення меморіальних заходів.
Відтепер загальнонаціональну хвилину мовчання офіційно оголошуватимуть по всій країні.
Про початок і завершення хвилини мовчання інформуватимуть органи влади та місцевого самоврядування. Оголошення можуть передавати через медіа та системи оповіщення цивільного захисту. Як саме це працюватиме, визначить Кабінет Міністрів.
Також закон закріплює проведення щорічної хвилини мовчання у четверту суботу листопада о 16:00 — у День пам’яті жертв Голодомору. У цей час відбуватиметься й акція «Запали свічку».
Рекомендації щодо організації цих заходів розроблятиме Український інститут національної пам’яті.
Закон набирає чинності з дня, наступного після його офіційного опублікування.
До слова, ініціативу вшановувати полеглих хвилиною мовчання щодня ініцювала журналістка, військова медикиня і засновниця ГО «Вшануй» Ірина Цибух. Вона загинула 29 травня 2024 року під час ротації на Харківському напрямку.
Про хвилину мовчання в інших містах
З 26 листопада 2025 року на Одещині офіційно щодня о 9:00 на деяких перехрестях вмикають червоний сигнал світлофора, щоб зупинити транспорт під час загальноукраїнської хвилини мовчання.
У Львові загальнонаціональну хвилину мовчання оголошують за допомогою системи оповіщення (де це можливо) з листопада 2024 року.
У столиці з 1 квітня щодня о 9-й ранку на диджитал-білбордах і сітілайтах на вулицях, а також інформаційних стендах на станціях метро з’являється візуальне повідомлення про початок загальнонаціональної хвилини мовчання.
У Луцьку в усіх закладах освіти та адмінбудівлях о 9:00 призупиняють роботу, щоб долучитися до хвилини мовчання. Про час вшанування загиблих внаслідок війни повідомляє і застосунок «Повітряна тривога». Червоний сигнал світлофора під час хвилини мовчання вмикають лише на просп. Волі (біля ЦУМа) і на вул. Парковій. Свого часу у місті відмовились від ідеї оголошувати хвилину мовчання через систему оповіщення. Це пояснили тим, що якщо під час хвилини мовчання виникне повітряна загроза і її оголосять невчасно, то це може призвести до людських жертв.
Натомість у центрі Володимира, в квітні минулого року, встановили систему оповіщення для оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання.
Яким чином будуть виконувати згадані вимоги закону у Луцькій громаді ще не вирішили. У відділлі з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту міськради повідомили, що не готові поки коментувати і попросили надіслати запит. Про відповідь поінформуємо читачів згодом.


-113ac32014b8fd655962e6b4f19ebcd5.jpg)