Що пишуть про перезавантаження українського уряду топові ЗМІ світу
У вівторок, 3 вересня, стартували найбільші зміни уряду під час війни. Топові світові видання пишуть, що ці кадрові перестановки відбуваються під час важливого етапу воєнних дій.
Хто йде?
Фактично звільнення розпочалися з відставки глави «Укренерго» Володимира Кудрицького, що різко розкритикували аналітики. За ним з компанії подали у відставку двоє членів правління — Петер Андрерсон і Данієль Доббені, які повідомили, що «постійно відчували політичний тиск».
Згодом спікер Верховної Ради України Руслан Стефанчук повідомив, що до парламенту надійшли заяви про відставку від низки міністрів:
Віцепремʼєр-міністерки — Міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук;
Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольги Стефанішиної;
Міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Олександра Камишіна;
Міністра юстиції України Дениса Малюськи;
Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця;
Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби.
Також заява про звільнення надійшла від Голови Фонду державного майна України Віталія Коваля. Потім стало відомо, що Володимир Зеленський звільнив з посади заступника голови Офісу президента з питань економічної та енергетичної політики Ростислава Шурму.
Ймовірно, це не остаточний список звільнених топчиновників.
Зміни в особливо небезпечний момент війни
Видання New York Times особливу увагу в заголовку присвятило анонсованій відставці Міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. У статті йдеться, що нинішні звільнення міністрів і чиновників — наймасштабніші зміни в уряді з моменту вторгнення Росії понад два роки тому.
Очікується, що в середу інші члени кабінету подадуть у відставку, а новий список міністрів повинен бути представлений у четвер.
«Реструктуризація, здається, є наймасштабнішою зміною в адміністрації пана Зеленського відтоді, як Росія розпочала своє повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, і це відбувається в особливо небезпечний момент війни, коли Київ поспішає з підкріпленнями на свій східний фронт, намагаючись стабілізувати оборонні лінії», — пише на сторінках NYT журналіст Марк Сантора.
Перестановки у вирішальний момент
Деякі з міністрів, які подали у відставку, ймовірно, залишаться в уряді, але візьмуть на себе нові ролі або розширять портфелі, повідомили Financial Times кілька чиновників, які написали заяви.
«Перестановки відбуваються у вирішальний момент у 30-місячній війні, коли Київ намагається стримати ескалацію наступу Москви на Сході України, водночас поспішаючи зміцнити свій контроль над приблизно 1000 квадратними кілометрами території, яку він захопив у Курській області Росії», — пише видання.
До слова, деякі чиновники висловили FT стурбованість тим, що ці кроки були частиною, як вони стверджували, спроб Зеленського консолідувати владу у своїй адміністрації.
Очікувані зміни перед візитом у США
Перехід відбувається в той момент, коли Україна продовжує стикатися з щоденними російськими бомбардуваннями своїх міст і намагається стримати досягнення Москви на Сході, а також витрачає ресурси на своє вторгнення в Курську область Росії, пише BBC.
Видання називає такі зміни в уряді «очікуваними» і цитує Зеленського, який під час свого нічного відеозвернення 3 вересня сказав, що державні інституції «мають бути налаштовані так, щоб Україна досягла всіх необхідних результатів». Все це відбувається напередодні запланованого візиту Зеленського до США наступного місяця, де він, як очікується, представить «план перемоги» президенту Джо Байдену.
«Для цього ми повинні посилити деякі сфери уряду, і вже підготовлені зміни в його складі. Також будуть зміни в офісі (президента)», — сказав Зеленський.
Також BBC цитує Давида Арахамію, який анонсував перезавантаження 50% складу Кабінету Міністрів.
Натомість опозиційна депутатка Ірина Геращенко розкритикувала кадрові зміни в уряді, заявивши, що це «уряд без міністрів. Парламент без монобільшості. Інтелектуальна та кадрова криза, на яку влада закриває очі».
Вона закликала створити уряд єдності та припинити контроль над владою політичної команди президента Зеленського.