Шукали джерела забруднення на Рівненській і не знайшли
Про перевищення формальдегіду на Рівненській два тижні тому повідомляв Волинський обласний центр з гідрометеорології. Ми поцікавились, що кажуть про це відповідальні за довкілля структури: міське управління екології, управління екології Волинської ОДА, Державна екологічна інспекція та Держпродспоживслужба.
Відділ екології Луцької міської ради не є суб’єктом моніторингу повітря
У міському відділі екології кажуть, що перевищення формальдегіду влітку фіксують досить часто. Але вплинути на це не можуть, тому що цей відділ не є суб’єктом моніторингу повітря, а лише передає інформацію про викиди до контролюючих органів. Тому сказати, з чим це пов’язано точно, не можуть. Але є припущення, що це — кумулятивний ефект багатьох чинників в тому районі:
промисловий вузол на базі колишнього промислового заводу, де частина підприємств займається виробничою діяльністю (5 років тому там було близько 90 орендарів);
активне будівництво, яке триває в тому районі (формальдегід міститься також в будівельних матеріалах);
автомобільний транспорт: наслідок роботи двигунів внутрішнього згоряння (особливо на газовому паливі).
«У містах з населенням менш як 250 000 (яким є Луцьк) управління якістю атмосферного повітря покладено на управління екології обласної держадміністрації, а органи контролю в питанні моніторингу повітря — Державна екологічна інспекція та Держпродспоживслужба. Замовляти дослідження міський відділ екології може, але в надзвичайних випадках. Наприклад, таке дослідження ми замовляли торік, щоб зʼясувати причини смороду в районі ДПЗ», — пояснила начальниця відділу екології Луцької міської ради Оксана Лисак.
Також міський відділ екології створив систему моніторингу за станом атмосферного повітря — громадські станції моніторингу. Вони не ліцензовані, але завдяки їм можна попередити людей про загрозу, щоб вони на це реагували: закривали вікна, обмежили перебування на вулиці тощо.
Управління екології та природних ресурсів ВОДА є органом управління якості повітря
В управлінні не знають точно, з чим пов’язане перевищення формальдегіду, але мають припущення.
«Всього на території міста є чотири стаціонарні пункти спостереження, і вони розміщені в місцях найбільшого скупчення автомобілів. Скоріше всього, перевищення пов’язане з автотранспортом і дорожнім покриттям, яке при нагріванні може виділяти формальдегід», — сказала в коментарі misto.media заступниця начальника управління екології та природних ресурсів Волинської обласної державної адміністрації Вікторія Тимощук.
Вона пояснила, що остаточно розібратися з цим питанням може екологічна інспекція як орган контролю, який аналізує якість повітря, води, землі.
«Після того, як інспекція виявляє порушення природоохоронного законодавства, нараховує збитки, розміщує цю інформацію на сайті «Екозагроза », ми спрямовуємо листи про вжиття заходів на адресу порушника або територіальній громаді, де це сталося. Також розміщуємо інформацію на цьому сайті про вжиті заходи», — пояснила механізм роботи в сфері контролю за якістю повітрям Тимощук.
Вона додала, що управління також розробило програму для області щодо якості повітря. У ній закладені заходи, спрямовані на визначення місць, де є потреба встановити стаціонарні пости спостереження за атмосферним повітрям. Наразі стоїть питання фінансування.
Державна екологічна інспекція обстежує підприємства на Рівненській
Державній екологічній інспекції у Волинській області відомо про перевищення викидів формальдегіду на Рівненській.
Нещодавно вони розглянули скаргу, яка надійшла на сайт «Екозагроза». Автор пов’язував з викидами діяльність ТзОВ «Модерн-Експо» і ТОВ «Теріхем Тервакоскі» (територія колишнього пластмасового заводу). Тому інспекція обстежила ці два підприємства (перевірки суб’єктів господарювання під час воєнного стану заборонені). Як зʼясували інспектори, «Теріхем Тервакоскі» здійснює викиди лише з дизельного генератора (коли немає електроенергії), перевищень не зафіксували. Щодо «Модерн-Експо», то результати дослідження відібраних проб не показали перевищень.
«Інспекція здійснює нагляд і контроль за стаціонарними джерелами викидів в повітря (заміри проводять безпосередньо з труби). Те, що зафіксував центр гідрометеорології, — це викиди загалом у повітрі. Хоча ми не заперечуємо, що це може бути пов’язано зі стаціонарними викидами. Оскільки пост спостереження на Рівненській розміщений в районі потоку автотранспорту, то це можна було б пояснити роботою двигунів, але як тоді пояснити перевищення формальдегіду вночі, коли рух на дорозі мінімальний? Можливо, вночі хтось щось спалював», — в коментарі misto.media розповів заступник начальника державної екологічної інспекції у Волинській області Сергій Дудка.
Крім цього, інспекція планує обстежити й інші підприємства на території колишнього пластмасового заводу, які мають дозволи на викиди формальдегіду. Їх назви поки що не відкривають.
«Якщо після обстеження цих підприємств інспекція виявить на них перевищення, то ініціюватиме перевірки, звертаючись до міністерства. Якщо порушень не виявить, то направить листи до органів місцевого самоврядування про вжиття заходів в межах їхніх повноважень, наприклад, замовлення досліджень повітря», — уточнив Сергій Дудка.
Водночас він зауважує, що дослідження повітря доцільно проводити безпосередньо в той же час, коли порушення фіксуються, а не після.
Фахівці Держпродспоживслужби також долучені до комісії екологічної інспекції
У Головному управлінні Держпродспоживслужби у Волинській області кажуть, що офіційних результатів роботи цієї комісії поки що не мають, при цьому пояснюють свою роль в цій роботі.
«Держпродспоживслужба не є суб’єктом моніторингу атмосферного повітря і самостійно не здійснює заходи з пошуку джерела забруднення. Жодна служба не може цього зробити самостійно, це має бути спільна робота різних органів.
Заміри повітря ми проводимо лише під час заходів державного нагляду і контролю певних підприємств, тобто, під час перевірок. В цьому випадку ми не проводимо перевірку, а лише працюємо в межах цієї комісії», — в коментарі misto.media пояснила начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства головного управління Держпродспоживслужби у Волинській області Леся Шведик.