На Волині дітей уразило струмом на залізниці. У чому небезпека зачепінгу

Фото ілюстративне.
Фото: Тарас Лучко
20 квітня в Луцькому районі та місті Ковель сталося два нещасних випадки під час розваг на залізниці.
Підліток, який заліз на цистерну на запасних коліях станції «Цумань», загинув. Семикласника, який виліз на вагон на залізничній станції «Ковель», госпіталізували з опіками І-ІІ ступенів 80% поверхні тіла, повідомила прокуратура Волині.
Кадри із місць трагедій опублікував на своїй сторінці у фейсбуці голова «Укрзалізниці» Олександр Перцовський.
Він пояснив, що 13-річні хлопці залазили на вагони неробочого парку. Одного із них помітив машиніст із депо «Здолбунів», що саме проїжджав повз. Він передав інформацію черговим, які зняли напругу, викликали медиків та працівників ДСНС.
«Така травма у нас попадає в категорію „Невиробничий травматизм“, яка нібито нас і не стосується прямо. Але за кожною цифрою — скалічена доля родини, батьківське горе, втрачене життя молодого українця, в якого все попереду», — написав Олександр Перцовський.
Щоб зменшити кількість таких випадків, в «Укрзалізниці» пропонують організовувати навчальні кампанії із тик-токерами, авторитетами шкільної молоді, зірками музики та спорту, організовувати уроки безпеки на залізниці. Олександр Перцовський закликав усіх, хто має ідеї, думки, пропозиції, як цю «епідемію» зупинити чи принаймні зменшити її оберти, ділитися ними.
Що таке зачепінг
Зачепінг — небезпечна гра, під час якої підлітки залазять на дахи вагонів, чіпляються за потяги та знімають екстремальні відео для соцмереж. Часто такі розваги призводять до важких травмувань або смерті, повідомляє МОН.
За даними «Укрзалізниці», щороку через зачеперство травмуються понад 20 осіб. Більшість смертельно травмованих — це діти, які зазнали уражень електрострумом або впали з рухомого складу. У 90% випадків такі травми є смертельними або призводять до каліцтва.
На Волині за рік трапляється 5—10 випадків ураження електрострумом на залізниці, повідомив misto.media речник оперативно-диспетчерської служби Волинського обласного центру екстреної допомоги та медицини катастроф Петро Герасименко.
Чому зачепінг смертельно небезпечний
глибокі опіки через ураження електрострумом (можуть бути уражені не лише шкіра, але й м’язи, нерви і навіть кістки): напруга в контактній мережі становить 27 000 В — цього достатньо, щоб уразити людину навіть без дотику;
падіння з висоти: вітер, різкі рухи потяга або нестійке положення можуть призвести до падіння, що найчастіше закінчується смертю або важкими травмами;
різке гальмування: будь-яке різке гальмування або зіткнення — це загроза для зачеперів, які втрачають рівновагу та випадають із потяга;
затягування під колеса: невдалий стрибок, спроба швидко покинути вагон або залізницю може призвести до потрапляння під потяг;
зачепінг — це правопорушення. Відповідно до ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальні за дії дітей — їхні батьки. Якщо ж зачепер завдав шкоди рухомому складу або створив аварійну ситуацію, то його можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
Що робити батькам й освітянам
пояснюйте наслідки: розповідайте дітям, що зачепінг — це не гра, а смертельна загроза;
використовуйте реальні історії: обговорюйте новини про нещасні випадки на залізниці, що сталися через нехтування правилами безпеки;
пильнуйте активність у соцмережах;
популяризуйте безпечні альтернативи: спорт, скелелазіння, паркур, мотокрос тощо;
нагадуйте дітям, що під час чергової «екстремальної пригоди» їх можуть притягнути до кримінальної відповідальності.