Спалене авто. Як Росія вербує молодь і штовхає на злочини
Спецслужби на Волині затримали двох підпалювачів авто військових. Одному з них лише 15 років. У СБУ кажуть, що молодь часто ведеться на «легкі» гроші, які обіцяють російські спецслужби, натомість за такі дії передбачена кримінальна відповідальність.
Інцидент стався 23 грудня 2024 року у Володимирі. Хлопці 15 і 18 років за допомогою заздалегідь підготовленої запалювальної суміші спалили авто, яке належить військовослужбовцю. Ймовірно, «кураторами» цього інциденту були представники російських спецслужб. Один з учасників отримав таке завдання у месенджер, і все зафільмували на телефон як доказ.
Станом на вересень 2024 року Національна поліція зафіксувала в Україні понад 200 фактів підпалів автомобілів військовослужбовців, близько 50 з них скоїли неповнолітні.
Днями стало відомо ще про один випадок залучення російськими спецслужбами неповнолітнього: у грудні 2024 року хлопець з Кіровоградщини на виконання завдання представника РФ мав закласти вибуховий пристрій біля входу в приміщення одного із підрозділів Сил оборони на Київщині. Ворог планував підірвати вибухівку дистанційно, разом з неповнолітнім, після того, як він зайде в приміщення. Юнак про цей план не знав.
Обіцяють легкі гроші
Останнім часом росіяни вербують юних людей для виконання злочинних завдань: підпалів авто ЗСУ, приміщень ТЦК і поштових відділень, мінування. Таку тенденцію простежує і Служба безпеки України.
Підлітки та молодь часто шукають «легких» заробітків, тому ворог спокушає грошима. Але здебільшого виконавці злочинних вказівок спецслужб РФ не отримують обіцяних коштів, оскільки їх затримує СБУ та Нацполіція, стверджують в СБ України.
«ФСБешникам все одно, що буде з палієм після виконаного завдання. Вони використовують молодь у своїх цілях, як розхідний матеріал. Часто розказують неповнолітнім, що ті не підпадають під дію Кримінального кодексу. Але це не так і замість примарних грошей можна отримати реальний строк в тюрмі», — в коментарі misto.media розказала речниця Управління СБ України у Волинській області Іванна Поліщук.
Вона додає, що йдеться не просто про побутові злочини, а про роботу на ворога та на зниження обороноздатності України. Покарання за ці злочини є невідворотними.
Кримінальна відповідальність за такі злочини настає з 14-річного віку і передбачає до 15 років ув’язнення або довічне позбавлення волі. Тобто, палії замість грошей «заробляють» тюремні строки.
Чат-бот «Спали» ФСБешника»
Найчастіше для таких цілей Росія використовує телеграм. Тому Служба безпеки України в цій мережі запустила спеціальний чат-бот «Спали» ФСБешника«, який збирає інформацію про вербування російськими спецслужбами.
«Повідомляйте в чат-бот, якщо з вами хтось вийшов на зв’язок і пропонував вчинити диверсію. Опишіть, на яких об’єктах це пропонували зробити, а також номер телефону чи нікнейм особи, яка схиляла до злочину», — каже Поліщук.
Повідомити СБУ про спробу вербування можуть і дорослі, і підлітки. При цьому звернення конфіденційні.