Волинська СБУ оголосила 100 підозр щодо поширення пропаганди
Ворог атакує не тільки ракетами, а й інформаційно-психологічними операціями. Захист держави в інформаційному та кіберпросторі — одне із завдань Служби безпеки України.
Розповідаємо, як працює ворожа пропаганда, як за неї карають, і як їй протидіяти.
Що таке ворожа пропаганда
Пропагандистська діяльність в інтересах держави-агресора може підпадати під ознаки різних злочинів:
державна зрада;
колабораційна діяльність;
посягання на територіальну цілісність України;
виправдовування російської збройної агресії проти України;
розпалювання національної чи релігійної ворожнечі.
Максимальне покарання за такі злочини, вчинені в умовах воєнного стану, — це позбавлення волі на строк до п’ятнадцяти років або довічне позбавлення волі з конфіскацією майна.
Іванна Поліщук
речниця Управління СБ України у Волинській області
Як виявляють ворожу пропаганду
Щоб виявляти інформаційні та психологічні операції ворога та блокувати їх, СБУ моніторить інформаційний простір. При цьому аналізують тих осіб, які запускають російські наративи, канали, повідомлення тощо. Адже, щоб притягнути до відповідальності, потрібно зібрати доказову базу.
Контент, який виявили в інтернеті, відправляють на лінгвістичну експертизу. Тільки вона може встановити, чи був інформаційний злочин.
Про виявлені ІПСО , СБУ інформує також РНБО , МЗС , Офіс Президента України, Мінкультури , ГУР , ЗСУ .
Скількох людей уже притягнули до відповідальності
За матеріалами Служби безпеки України протягом 2022—2023 років слідчі оголосили понад 1200 підозр, а суди винесли понад 500 вироків за різними статтями Кримінального кодексу України щодо зрадників, колаборантів та осіб, що діяли на шкоду інформаційній безпеці держави.
Зокрема, за цей час на Волині слідчі СБУ повідомили про підозру майже 100 особам у кримінальних провадженнях про злочини проти основ національної безпеки. Йдеться про поширення антиукраїнського контенту з підтримкою збройної агресії та глорифікацією окупантів у соцмережах (у тому числі заборонених).
Що робити, якщо хтось в розмові висловлює явно проросійські наративи.
Мета будь-якої інформаційно-психологічної операції — вплинути на емоційно-чуттєву сферу людини чи групи людей. Для уникнення цього необхідно мислити критично, не піддаватися емоціям, ретельно аналізувати інформацію.
Іванна Поліщук
речниця Управління СБ України у Волинській області
Щоб протистояти ворожим вкидам та пропаганді, потрібно:
користуватися верифікованими, перевіреними джерелами інформації;
звертати увагу на заголовок. Іноді зміст новини розрахований саме на емоційне сприйняття, не відповідає заголовку і не містить жодних даних, які б підтвердили її правдивість;
анонімність публікації є однією з ознак фейку. Якщо автор вказаний, то варто прочитати його попередні статті. Це допоможе зрозуміти, наскільки можна йому довіряти;
звертати увагу на сумнівні, приголомшливі, підозрілі цитати чи фотографії, спрямовані на емоційне сприйняття. Перевіряти тексти і фото через пошукові системи;
якщо в новині є посилання на інші джерела, обов’язково переглянути їх і перевірити, чи інформація не є спотвореною.
Управління СБУ у Волинській області нагадує про номер «гарячої лінії»: 0 977 911 911, а також про електронну пошту: [email protected].
Інформація, отримана через телефон довіри чи на електронну скриньку, є конфіденційною і буде ретельно перевірена.