Назва важлива. Бульвар Івана Газюка замість Дружби Народів
Пояснюємо, на честь кого й чого перейменовують вулиці у Луцьку, та про кого розповідають меморіальні дошки на будинках міста.
Назва важлива — це рубрика misto.media, в якій ми пояснюємо, на честь кого чи чого встановлені меморіальні дошки в місті чи змінені назви вулиць. Ці імена та явища закарбовані в історії Луцька. Ми аргументуємо, чому вони важливі.
Де: бульвар Івана Газюка, лучанина, який загинув в російсько-українській війні, знаходиться у південній частині Луцька, у центрі мікрорайону ЛПЗ, зі всіх боків оточеному житловим районом «Гнідава».
Коли: До 25 липня 2024 року був бульваром Дружби Народів.
Про що це було
Це — єдиний у місті бульвар: обсаджена деревами широка алея посередині вулиці в місті або ж вулиця з такою алеєю.
Мікрорайон ЛПЗ (Луцький підшипниковий завод, раніше — ДПЗ — Державний підшипниковий… ще раніше — ГПЗ — «государствєнний»…), у центрі якого він знаходиться, збудували у кінці 1970 — на початку 1980-х років. Багатоповерхівки зводили біля нового підшипникового заводу для його працівників.
На державне підприємство в часи СРСР з’їжджалися працювати жителі інших республік, зокрема й Росії, яких розселяли у збудовані будинки. Найімовірніше, звідси й пішла назва «дружби народів».
«Дружба народів» — дуже популярний ідеологічний термін в СРСР, який офіційно означав «братнє співробітництво» і «взаємодопомогу народів й націй», а насправді був русифікацією, боротьбою з національними відмінностями інших країн — патріотизмом, традиціями, обрядами, їхньою окремою історією. Все для того, щоб створити єдиний «радянський район».
Гугл знаходить три бульвари Дружби Народів в Україні — у Києві, колишньому Сєвєродонецьку (з 19 вересня 2024 року — Сіверськодонецьк) й Луцьку. Перший змінив назву у грудні 2022 року на честь Миколи Міхновського — ідеолога самостійницької течії в українському русі початку ХХ ст., другий — у січні 2024 на бульвар Незалежності, й нарешті наш — у липні 2024 року.
До речі, луцький спочатку теж планували перейменувати у Незалежності, але назва 27 липня 2024 року дісталася колишній вулиці Вавилова (вулиця у центрі міста, об’єднує проспект Волі з паралельною вулицею Коперника; названа на честь Миколи Вавилова, російського вченого-генетика, який займався вивченням культурних рослин — пшениці й інших, працював над ним й у період Голодомору в Україні).
Закарбувати
Іван Газюк — лучанин, народився 1 грудня 1992 року, з батьками 15 років жив якраз на ЛПЗ. Навчався у 20-ій школі, згодом вивчав політологію у ВНУ. Хлопець вирізнявся патріотизмом та активною громадянською позицією, багато читав і навіть на війні носив з собою маленький «Кобзар».
Іван брав активну участь у Революції Гідності. А у грудні 2014 року приєднався до окремого загону спеціального призначення «Азов» й захищав українські землі у війні з Росією, яку називали тоді антитерористичною операцією. Служив до 2016 року.
Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році приєднався до ССО «Азов». З вересня 2022 року був головним сержантом взводу у 3 окремій штурмовій бригаді.
«Кріс» — такий позивний був у Івана — загинув 25 листопада 2022 року у бою під час оборони Бахмута від уламка танкового снаряда.
Нагороджений Орденом Богдана Хмельницького III ступеня.
«Він завжди вражав своєю сміливістю. Про Івана треба знімати фільми та писати книги. Після подій на Майдані він пішов до війська. Завдяки таким, як Іван, плани Путіна захопити Київ провалилися», — розповів Суспільному Тарас Висоцький, друг Івана.
***
Перейменуванням вулиць у Луцьку займається Комісія з впорядкування назв вулиць Луцької міської територіальної громади.
Михайло Щур, голова цієї комісії, розповів Суспільному, що з квітня 2024 року вулицям, які не були перейменовані міською владою, будуть змінювати назви начальники обласних військових адміністрацій.
Якщо вашу вулицю перейменували, документи змінювати не обов’язково. Не треба робити відмітку у паспорті про нову адресу — її автоматично змінять під час заміни паспорта, зміни прізвища чи оновлення фото.
Не потрібно змінювати свідоцтво про право власності житла, всі правовстановлювальні документи залишаються чинними.
У разі необхідності (продаж, дарування тощо), можете звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.
Змінювати реєстрацію авто теж потрібно лише тоді, коли продаватимете або даруватимете.