Я — водій-учасник ДТП. Що мені робити
-4be04c245badf9b0fa69ff479c60b921.png)
Правила виплати страхування змінилися з початку року.
Фото: Олександра Міліщук
Розповідаємо про покрокові дії учасника дорожньо-транспортної пригоди.
Минулого року в Україні зареєстрували майже 26 тис. ДТП з потерпілими, це, до слова, майже на 3 тис. більше ніж за 2023 рік, повідомив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
misto.media вирішило поспілкуватися з адвокатом Тарасом Манькутом про те, що ж робити, якщо ви потрапили в дорожньо-транспортну пригоду.
Передусім, стверджує адвокат, не варто піддаватися паніці. Натомість — зупинити транспорт, вимкнути двигун, увімкнути аварійну сигналізацію, переконатися у власній та пасажирів безпеці, вийти з автомобіля, перевірити стан інших учасників ДТП та, за потреби, надати першу домедичну допомогу, викликати «швидку», повідомити поліцію про оказію, якщо це доречно.
Крім того, пан Тарас радить невідкладно, чи хоча б протягом трьох днів, повідомити свою страхову компанію про дорожньо-транспортну пригоду, слідувати інструкціям, які отримаєте від представника страховика, та надати всю необхідну інформацію.
В жодному разі адвокат не рекомендує залишати місце пригоди, бо це може потягнути за собою низку негативних наслідків:
штраф на 3 400 грн;
позбавлення права керувати авто на 1—2 роки;
арешт на 10—15 діб.
Натомість якщо залишити в небезпеці постраждалого в ДТП — це кримінальна відповідальність з обмеженням/позбавленням волі до двох років. Крім того, якщо винуватець ДТП самовільно залишив місце пригоди, страховик може виплатити компенсацію потерпілому, проте згодом через суд стягне з утікача цю суму.
Що пишуть в ПДР
Згідно з правилами дорожнього руху водій, що причетний до ДТП, зобов’язаний:
Негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Увімкнути аварійку та встановити знак аварійної зупинки (на безпечній для дорожнього руху відстані, проте не ближче 20 м до авто в населених пунктах і 40 м поза ними).
Не переміщати транспорт і предмети, що причетні до пригоди.
Надати домедичну допомогу постраждали, викликати «швидку», якщо це неможливо — звернутися по допомогу до присутніх і відправити потерпілих до лікарні, травмпункту тощо.
Якщо неможливо виконати дії попереднього пункту, — зафіксувати розташування слідів ДТП, зокрема авто, та відвезти потерпілого чи потерпілу до найближчого медзакладу своїм транспортом, там повідомити своє прізвище та номер авто (з пред’явленням посвідчення водія чи іншого документа для посвідчення особи, реєстраційного документа на транспорт), повернутися на місце пригоди.
Повідомити про ДТП поліцію, записати прізвища й адреси свідків, чекати прибуття правоохоронців.
Вжити всіх можливих заходів для збереження слідів пригоди, огородити їх та організувати об’їзд місця.
До проведення медогляду не вживати алкоголю, наркотиків та ліків, які виготовили на їхній основі, крім тих, що затверджені до складу аптечки.
Якщо в ДТП немає потерпілих, не завдали матеріальної шкоди третім особам і траспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії, за взаємної згоди, можуть скласти схему пригоди, поставити підписи під нею та прибути до найближчого поста чи органу поліції для оформлення відповідних матеріалів.
Європротокол
Водії мають право самостійно оформити ДТП без залучення поліції складанням повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (так званий Європротокол) у паперовому чи електронному варіантах. Після — можна залишити місце, оскільки учасники звільнені від обов’язку інформувати поліцію про аварію.
Використати Європротокол можна за сукупності цих умов:
ДТП контактне за участі лише двох транспортних засобів;
не було шкоди здоров’ю чи життю людей;
пошкоджені чи знищені лише транспортні засоби;
обидва транспорти застраховані за договором ОСЦПВ (автоцивілка);
водії не в стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного) або під впливом ліків, які знижують увагу та швидкість реакції;
учасники ДТП дійшли згоди щодо обставин пригоди.
Європротокол можна оформити онлайн через сервіс МТСБУ . Натомість бланк паперового Європротоколу видає страхова компанія при оформленні поліса ОСЦПВ, себто автоцивілки, де водіям треба вручну заповнити всі поля, зафіксувати на фото чи відео наслідки ДТП, подати документи до страхових компаній обох сторін протягом трьох днів.
Європротокол дозволяє водіям уникнути адміністративної відповідальності, зокрема штрафів, вилучення водійського посвідчення та судових розглядів. Заповнений бланк Європротоколу — юридична підстава для отримання страхової виплати.
Тарас Манькут зауважує, що з 2025 року скасували ліміт на 80 тис. грн відшкодування за Європротоколом. Тепер його покриватимуть в межах страхової суми за шкоду майну потерпілих за внутрішнім договором ОСЦПВ, яка становить 250 тис. Якщо автоцивілку винуватця чи винуватиці уклали до цього року — застосовують суму, що діє за цим договором. Максимальна сума відшкодування — 160 тис. грн.
Що покривають страховики
По-перше, є обов’язкове страхування — згадана так звана автоцивілка. Цей договір, який працює у разі ДТП і з його допомогою покривають збитки лише потерпілому, може бути з франшизою чи без неї.
Франшиза — це сума, яку власник поліса зобов’язаний відшкодувати власним коштом. Якщо, наприклад, франшиза становить 2 500 грн, то сума відшкодування при ДТП — 2 500 грн. Усе, що перевищує цю суму, — покриває страхова компанія.
Інший вид страхування, що є добровільним, — це КАСКО. У ньому передбачили відшкодування збитків, до прикладу, від викрадення автомобіля, пошкодження у разі потопу чи й узагалі від усіх можливих ризиків. Є договори, згідно з якими відшкодування отримує винуватець автопригоди також, незалежно від обставин. Відповідно — ціна залежить від пакета страхування.
Учасник ДТП якщо, наприклад, склав Європротокол, може сміливо йти до страхової компанії, писати заяву та подавати всі необхідні копії документів, щоб отримати відшкодування. У разі залучення поліції — процес буде довшим, адже правоохоронці складають протокол, передають матеріали до суду, де визначають винуватця у ситуації, якого притягують до відповідальності, й тільки після цього потерпілий може звернутися до страховиків.