Назва важлива. Вулиця Сціборського замість Брюллова
Історія перейменування вулиці на честь ідеолога українського націоналізму, діяча УНР та ОУН, замість російського художника.
Назва важлива — це рубрика misto.media, в якій пояснюємо, на честь кого чи чого встановлені меморіальні дошки в місті чи змінені назви вулиць. Ці імена та явища закарбовані в історії Луцька. Аргументуємо, чому вони важливі.
Де: Вулиця Миколи Сціборського — діяча УНР, одного із засновників ОУН, теоретика й ідеолога українського націоналізму.
Коротка вуличка, одна з бічних до проспекту Відродження. Починається від вул. Любомира Гузара (до 1 березня 2024 — вул. Щусєва) й закінчується тупиком.
Розташовується у східному районі Луцька у житловому районі Теремно, який утворився на місці колишнього села Старе Теремно та колонії Нове Теремно.
Коли: до 1 травня 2024 року була вулицею (Карла) Брюллова.
Про що це було
Карл Брюллов (1799—1852) — російський художник французько-німецького походження. До 1822 року мав прізвище Брюлло, до якого додали росіянський хвостик, коли той виїжджав на навчання в Італію.
Найвідоміша картина «Останній день Помпеї» зображує виверження вулкана Везувій, на яку автор надихнувся під час вже згаданої поїздки. «Італійський ранок», «Італійський полудень», «Дівчина, що збирає виноград на околицях Неаполя» — інші популярні картини Брюллова на італійську тематику.
Та найбільше художник написав портретів на замовлення російської аристократії. До прикладу, «Вершницю», дешеві копії якої можна досі побачити у старих хатах українських сіл, він створив за запитом графині Юлії Самойлової.
А портрет російського поета Василя Жуковського створив спеціально для аукціону, де той продали й за отримані кошти викупили з кріпацтва у Павла Енгельгардта українського поета й художника Тараса Шевченка.
Згодом Шевченко вчився у Брюллова у Петербурзькій академії мистецтв, де останній був професором.
Більшість його картин зараз висять у російських галереях та музеях. Сам художник останні роки життя провів в Італії, похований у Римі.
Перейменували вулицю Брюллова за розпорядженням міського голови згідно з законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про географічні назви», «Про заборону пропаганди російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», — йдеться на сайті Луцької міської ради.
Закарбувати
Микола Сціборський (28 березня 1898 — 30 серпня 1941) — підполковник армії УНР, один із засновників ОУН в еміграції, ідеолог і теоретик українського націоналізму, найвизначнішою працею якого вважають філософську й політичну «Націократію». Фаховий інженер та економіст. Заступник голови Проводу ОУН Євгена Коновальця.
Народився у Житомирі. У Першій світовій воював у російській армії.
Після лютневої революції 1917 року приєднався до створення українських військових частин у складі російської армії, мета яких — створення на їх основі українських національних збройних сил Української Центральної Ради.
У 1918 році служив в органах військового управління Української Центральної Ради та Української Держави Павла Скоропадського.
У 1919—1920-их служив в Армії УНР, з якою у 1921 році був інтернований до Польщі. Там, у військових таборах, пройшов курси Генштабу армії УНР й отримав звання підполковника.
У 1924 році демобілізувався й емігрував до Чехословаччини, де в Українській господарській академії у місті Подєбради здобув фах інженера-економіста. Під час навчання Микола Сціборський організував серед студентів-ветеранів війни Леґію Українських Націоналістів.
У 1929 році у Відні з Леґією взяв участь у першому конгресі Українських Націоналістів у Відні, де було створено організацію Українських Націоналістів ОУН.
Микола — організаційний референт, перший заступник голови Проводу ОУН, близький соратник полковника Євгена Коновальця.
Став редактором офіційного друкованого органу Проводу Українських Націоналістів, журналу «Розбудова нації».
У ті роки чоловік мешкав у різних європейських країнах та активно працював — писав публіцистичні, інтелектуальні та пропагандистські статті, брошури, книги, серед яких і «Націократія».
За дорученням полковника Андрія Мельника створив нарис проєкту Конституції Української держави.
У працях автор просував ідею «Нація понад усе», де сприймав націю за найвищу цінність, будував її на максималізмі, здоровому егоїзмі, радикальній нетерпимості до ворога. Визволення українського націоналізму бачив через національну революцію.
Під час внутрішнього конфлікту ОУН у 1940 році Сціборський став на бік Андрія Мельника. У серпні 1941 року приїхав у Житомир у складі націоналістичної похідної групи ОУН-Мельниківської для подальшої боротьби за самостійність. Був розстріляний посеред вулиці з колегою Омеляном Сеником. За однією з версій, зробили це НКВС із метою звинуватити у вбивстві ОУН-Бандерівську.
Поховані обидва у Житомирі на подвір’ї Свято-Преображенського Собору.
Вже за незалежності України могилу Сціборського та Сеника включили до реєстру щойно виявлених та новозбудованих пам’яток культурної спадщини, надали охоронний статус. А згодом встановили пам’ятний знак.
У 2016 році на його честь назвали вулицю в Житомирі.
А у 2024 році — в Луцьку.
Микола Сціборський є почесним громадянином Житомира.
На базі полку «Азов» 20 листопада 2017 року відкрито Хорунжу школу імені підполковника Миколи Сціборського.
Перейменуванням вулиць у Луцьку займається Комісія з впорядкування назв вулиць Луцької міської територіальної громади.
Михайло Щур, голова цієї комісії, розповів Суспільному, що з квітня 2024 року вулицям, які не були перейменовані міською владою, будуть змінювати назви начальники обласних військових адміністрацій.
Якщо вашу вулицю перейменували, документи змінювати не обов’язково. Не треба робити відмітку у паспорті про нову адресу — її автоматично змінять під час заміни паспорта, зміни прізвища чи оновлення фото.
Не потрібно змінювати свідоцтво про право власності житла, всі правовстановлювальні документи залишаються чинними.
У разі необхідності (продаж, дарування тощо), можете звернутися до органу державної реєстрації прав на нерухоме майно із заявою про внесення змін.
Змінювати реєстрацію авто теж потрібно лише тоді, коли продаватимете або даруватимете.