Шведські вчені узагальнили дані багаторічних досліджень в області епігенетики і пояснили, як дієта, фізичні навантаження і старіння впливають на активність генів і провокують ризики захворювань.
Команда з Лундського університету (Швеція) підсумувала результати найбільш значущих наукових висновків про роль впливу способу життя на епігенетичні зміни – ці механізми відіграють важливу роль у розвитку багатьох захворювань.
В огляді вчені розповідають про ризики розвитку ожиріння та цукрового діабету другого типу – захворювань, від яких сьогодні все частіше страждають молоді люди.
Дієта
Раціон впливає на епігенетичну активність в декількох тканинах, важливих для обміну речовин. Автори наводять два висновки про вплив дієти на метаболізм.
В одному експерименті дієта з високим вмістом жирів вже протягом п’яти днів привела до змін у генній активності і метилюванні ДНК у скелетних м’язах і жировій тканині. Метилювання ДНК – найбільш вивчена епігенетична мітка, яка впливає на «вмикання» і «вимикання» генів.
В іншому експерименті його учасники вживали випічку з насичених і полінасичених жирів впродовж семи тижнів. Всі добровольці набрали зайву вагу, проте в першій групі накопичення вісцерального жиру і жирових відкладень у печінці було більшим. Обидві ці ознаки – фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
Фізичні навантаження
Важлива роль фізичних вправ для профілактики ризику розвитку цукрового діабету другого типу підтверджена неодноразово. Спорт позитивно впливає на регуляцію глюкози, а також імунну систему.
Фізичні вправи впливають на функції генів у скелетних м’язах і жировій тканині, а також метилювання ДНК. Так, дослідження 2013 року показує, що спорт впливає на метаболізм жирних кислот у жировій тканині, підвищуючи активність певних генів. Короткі і тривалі тренування впливають на метилювання ДНК по-різному.
Старіння
З віком епігенетичні зміни стають більш явними. Старіння пов’язане з підвищеним ризиком абдомінального ожиріння, яке, ймовірно, впливає на вікові епігенетичні зміни. Вчені вважають, що необхідно більше досліджень для розуміння, як вікові механізми сприяють розвитку ожиріння та діабету.
Епігенетика і нові методи лікування
Сьогодні розробляється безліч інструментів для цілеспрямованого впливу на маркери захворювань – гени, білки, молекули і інші терапевтичні цілі. Нові методи терапії і діагностики повинні бути спрямовані і на епігенетичні модифікації, вказують автори дослідження. Їх коригування обмежить розвиток захворювань.
Наприклад, у Великій Британії вже розробили тест на основі епігенетичних маркерів для діагностики раку шийки матки. Його точність – 100%.
Джерело: hightech.plus