У Луцьку школярі разом із вчителем створили настільну гру «Місто Медіаграмотності» на основі міських легенд

Гра вчить дітей та дорослих критично аналізувати інформацію, шукати першоджерела та розрізняти маніпуляції.

Діти у шкільному класі грають в настолку.

Учні школи Years апробовують гру «Місто Медіаграмотності». Джерело: Years.

Авторами проєкту стали учні сьомого та восьмого класів школи Years під керівництвом 25-річного педагога та голови громадської організації «Нова Традиція» Василя Чухілевича. Інтерактивною розробкою, яка поєднує історію Луцька, географію, ШІ-технології та медіаграмотність, уже зацікавилися освітяни з різних навчальних закладів України.

Про деталі гри ми розпитали в ініціатора її створення — Василя Чухілевича.

Вчитель за освітою — економіст-кібернетик. Працював в IT. Шість років розробляє освітні ігри для шкільних уроків. У лютому 2026 року Василь приєднався до команди Years, де зараз викладає логіку, фінансову грамотність та STEM і навчає дітей розробці цифрових ігор у спеціальному гуртку.

Навчатися граючи

«Разом із творцями гри — учнями сьомого та восьмого класів — ми назвали наш проєкт «Місто Медіаграмотності». За сюжетом, гравці стають командами репортерів та намагаються перевірити правдивість міських легенд. Учасники опитують мешканців та аналізують свідчення, використовуючи критерії медіаграмотності», — розповідає освітянин.

У грі поєднано кілька навчальних дисциплін, що допомагає повторити вивчене та по-новому подивитися на уже знайому інформацію:

  • географія: учні наповнювали мапу Луцька, додавали райони, «прокладали» дороги та позначали визначні місця;

  • історія: працювали з міськими байками та реальними історичними фактами;

  • інформатика: верстали правила і картки, створювали макети;

  • українська мова: писали правила та діалоги для гри.

Дизайн карток і мапи міста учні також розробляли самостійно. З візуалізацією персонажів допоміг штучний інтелект, для якого діти вчилися формувати точні текстові запити.

«Головне в цьому проєкті — навчити дітей перевіряти інформацію під час гри та пройти з ними весь шлях створення справжньої настілки», — додає вчитель.

Творець гри «Місто Медфаграмотності» Василь Чухілевич. Всі фото: Years.Творець гри «Місто Медфаграмотності» Василь Чухілевич. Всі фото: Years.

Творець гри «Місто Медфаграмотності» Василь Чухілевич. Всі фото: Years.

Як працює «Місто Медіаграмотності»

За сюжетом, команда бере на себе роль нового медіа в Луцьку, яке має випускати правдиві новини, розвінчувати міфи й завойовувати репутацію. Гравці стають кореспондентами, які пересуваються ігровою картою міста та опитують жителів.

Отримані свідчення потрібно перевіряти за чіткими правилами медіаграмотності:

  1. Оцінка репутації джерела та першоджерела.

  2. Перевірка наявності реальних доказів.

  3. Фільтрування емоційних маніпуляцій.

  4. Підтвердження інформації щонайменше двома незалежними містянами.

Бали перемоги (репутацію) заробляють як ті, хто глибоко вивчає тему й готує докладну статтю, так і ті, хто швидко знаходить правдиві відомості та публікує оперативні матеріали.

«Гра прокачує критичне мислення, логіку, медіаграмотність та командну взаємодію. “Місто Медіаграмотності” стало досвідом справжньої проєктної роботи для її творців. Учні генерували ідеї, розподіляли ролі, створювали прототип, тестували й відповідали за результат та навіть самостійно створили 3D-моделі персонажів, якими надалі ходили по ігровій карті», — пишається вихованцями педагог.

Дорослим та малим

Першими гру випробували шестикласники Years, які стали бета-тестувальниками: діти описали власний досвід і допомогли творцям покращити правила. Згодом відбулися ігри і для старшої аудиторії.

«Найцінніше — спостерігати за зміною мислення учнів. Під кінець ігор вони вже не запитували: “Правда це чи ні?”, а аналізували глибше: “Яке тут першоджерело?”, “Чим це підтверджено?” або “Чи немає тут спроби маніпулювати нами?”» — каже Василь Чухілевич.

«Ми двічі проводили ігрові сесії для дорослих, яким процес виявився не менш цікавим. Для багатьох із них практичне застосування правил медіаграмотності стало першим подібним досвідом, а міські легенди лише підігріли азарт. Нам вдалося потрапити в певні прогалини у знаннях, які іноді залишаються незаповненими навіть у  дорослому віці», — коментує Василь Чухілевич.

«Місто Медіаграмотності» їде Україною

Засновниця та керівниця школи Years Валентина Галущак підтримала ініціативу вчителя.

«Ця гра краєзнавча: учні дізнаються більше про своє місто у живій інтерактивній формі. Паралельно діти вчаться критично мислити, працювати в команді, управляти, розподіляти завдання, планувати, генерувати ідеї, створювати прототипи героїв», — ділиться враженнями Валентина Галущак.

З ініціативи керівниці настільна гра пройшла апробацію серед дорослих гравців — колег-освітян.

«Коли в Years приїздили учасники програми «Громади й освітні управлінці» від Києво-Могилянської бізнес-школи, серед яких були активні лідери змін та представники влади з п’яти громад, ми запросили їх зіграти. “Місто Медіаграмотності” створювалося як гнучкий конструктор, який можна легко адаптувати під будь-який регіон. Гості зацікавилися можливістю перенести механіку гри у свої міста, використавши власні місцеві легенди для навчання молоді. Ми радо ділимося всіма матеріалами: правилами, бланками карток та прикладами інтеграції карти, аби колеги могли створити ідентичну модифікацію для свого регіону», — коментує директорка.

Зараз проєкт продовжує вдосконалюватися. У планах — розширити кількість міських історій та підготувати матеріали, щоб вчителі з усієї країни самостійно могли адаптувати «настілку» під своє місто.

«Ми віримо, що така гра може стати простим способом говорити про медіаграмотність через те, що вже близьке й цікаве людям, — ігри та історії їхнього власного міста», — резюмує освітянка.

Учні самостійно наповнювали мапу Луцька: додавали райони, проводили дороги, відмічали точки, де можна зустріти жителів та позначали визначні місця та зупинки маршруткок.

Учні самостійно наповнювали мапу Луцька: додавали райони, проводили дороги, відмічали точки, де можна зустріти жителів та позначали визначні місця та зупинки маршруткок.

Шести та семикласники апробовують гру.Шести та семикласники апробовують гру.

Шести та семикласники апробовують гру.

misto.media Підписуйся на misto.media в інстаграмі, фейсбуці, тіктоці та телеграмі

також читайте