Зміни стандартів стосуються нових світлофорів, а колір не мінятимуть на смарагдовий. Пояснення
В Україні змінили стандарти, яким мають відповідати світлофори. Але це не означає, що їх усі замінять. Пояснюємо, що відбувається.
Нові стандарти
Топтемою у ЗМІ минулого тижня було обговорення нового кольору світлофора в Україні. У телеграм-каналах масово почали писати про те, що тепер мають замінити усі світлофори, але це не так. Зміна стосуватиметься лише нових світлофорних об’єктів, які будуть встановлювати з травня 2025 року.
Нова редакція держстандартів серйозних відмінностей не передбачає. Її мета — гармонізація з Європейськими нормами, написав перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Що зміниться:
стрілки на лінзах світлофорів будуть шевронні (тобто, відокремленими лініями, а не суцільними як зараз);
колір зеленого сигналу світлофорів буде зеленим, але більш насиченим, приведеним до європейських стандартів (не смарагдовим);
будуть велосипедні світлофори з піктограмою велосипеда, розміщені праворуч від дороги; а якщо світлофор буде над дорогою, то матиме більший діаметр лінзи;
спільні велопішохідні світлофори;
таймери зворотного відліку на усіх видах світлофорів.
Нові правила діятимуть з травня
Про нові стандарти йдеться в наказі державного підприємства «Українського науково-дослідного та навчального центру проблем стандартизації, сертифікації та якості».
За редакцією ДСТУ 4092:2002, яку прийняли 3 червня 2002 року, Україна живе майже 21 рік. 15 листопада ДП «УкрНДНЦ» ухвалив новий — ДСТУ 4092-2024, який вступить в дію 1 травня 2025 року.
Нова редакція стосуватиметься лише нових світлофорів, які тільки будуть встановлюватися, запевняють у ДП «Національного інституту розвитку інфраструктури». Крім того, вони як розробники стандарту наголошують, аби новий зелений колір не називали смарагдовим.
«В новому стандарті жодним чином не згадується слово „смарагдовий“, а для позначення кольорів світлофора застосовуються загальноприйняті у світі червоний, жовтий та зелений кольори, які відповідають віденській Конвенції про дорожні знаки і сигнали. Простими словами, зелений колір, за новим ДСТУ, візуально стане більш насиченим і яскравішим для його кращого сприйняття всіма учасниками дорожнього руху, але він не буде „смарагдовим“, „яскраво-зеленим“, „зеленкуватим“, „трав’яним“ чи ще якимось», — кажуть в інституті.